Pokazy filmowe w bibliotece

Halloween

Każdy z nas ma zapewne swoje ulubione postaci z horrorów. Mogą to być wampiry (Wywiad z Wampirem, Straceni Chłopcy, Od Zmierzchu Do Świtu), wilkołaki (Van Helsing, Underworld, Wilkołak), zombie (28 Dni Później, 28Tygodni Później), bestie (Szczęki, Kongo, Pirania, Aligator) czy duchy i demony (Jeździec Bez Głowy,Egzorcysta, Candyman, Omen, Laleczka Chucky). To już przynajmniej 5 różnych tematów na pokazy filmowe związane z Halloween.

Macie ambitne plany na cały straszny miesiąc w bibliotece? Pokopmy zatem trochę głębiej w historii…

W Hollywood horror i ogólnie kino grozy święci swoje tryumfy od lat 30 ubiegłego stulecia. Wtedy w wytwórni Universal Pictures powstały klasyczne dziś horrory z postaciami Draculi (w którego wcielił się Bela Lugosi), Frankensteina i Mumii (w obu wystąpił Boris Karloff). Te filmy doczekały się niezliczonej ilości sequeli. Motywów i odniesień znajdziemy również bezliku w literaturze.

Po II Wojnie Światowej w latach 50 i 60, wraz z rozwojem technologii, studia zaczęły produkować popularne horrory science-fiction takie jak Inwazja Porywaczy Ciał czy Blob – Zabójca z Kosmosu. Te filmy są inspiracją dla współczesnych twórców, którzy dziś mają nieporównywalnie większe możliwości kreowania wirtualnego świata.

W tym samym okresie swoją przygodę na dobre rozkręcił Alfred Hitchcock, na zawsze odmieniając oblicze kina z dreszczykiem. Dziś chętnie wracamy do kultowej Psychozy, ale niemniej ciekawe są Ptaki, Złodziej w Hotelu, Północ-Północny Zachód czy Zawrót Głowy czyli kino dla tych, którzy nie lubią horrorów, a lubią się bać i z napięciem obserwować rozwój akcji. Tu, a nawet dużo wcześniej, kusi aby napisać więcej o thrillerze, ale to temat na osobny tekst.

Koniec lat 60 to okazja żeby wspomnieć o oscarowym Dziecku Rosemary Romana Polańskiego, który rok wcześniej zrealizował Nieustraszonych Pogromców Wampirów, horror w konwencji na wesoło. Wieczór halloweenowy z Polańskim? Brzmi ciekawie.

Dziś do klasyki zaliczają się również filmy z lat 70 i 80 jak Koszmar z Ulicy Wiązów,Piątek Trzynastego. W tym czasie powstała również niesamowita saga Obcy, w której maczali palce sami wielcy twórcy (Ridley Scott, James Cameron, David Fincher i Jean-Pierre Jeunet). Wiele odniesień do Obcego znajdziemy w zeszłorocznym hicie kinowym Prometeusz.

Horror doczekał się też w końcu twórców specjalizujących się w straszeniu widzów. George’a A. Romero (Noc Żywych Trupów, Mroczna Połowa – wg Kinga), John Carpenter (Coś, Wioska Przeklętych), Wes Craven (Krzyk – wszystkie części, Red Eye) i David Cronenberg (Mucha, Historia Przemocy).

Dziś niesłabnąca popularność gatunku sprawia, że powstają kolejne części sprawdzonych produkcji (Paranormal Activity 4, Oszukać Przeznaczenie 5) jak również nowe filmy, często wykraczające poza ramy gatunku (Abraham Lincoln: Łowca Wampirów, Hansel &Gretel: Łowcy Czarownic).

Tak więc widzowie chcą się bać, a formuła się jak dotąd nie wyczerpuje. Koniec października to dobry moment aby zaprosić gości na pokazy filmowe do upiornej biblioteki. Wybierz repertuar samodzielnie lub skorzystaj z propozycji, które znalazły się w tekście. Wszystkie wymienione tytuły są dostępne pod Parasolem Licencyjnym®.

Doradcy licencyjni MPLC

MONIKA SKORASZEWSKA
mskoraszewska@mplc.pl
22 256 59 00

WIESŁAW ŚLIMKOWSKI
wslimkowski@mplc.pl
535 511 188 

AGNIESZKA GOŁDA
agolda@mplc.pl
535 511 122

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP