Regulamin
I. Podstawowe zasady
- Konkurs organizowany jest co roku przez struktury SBP w celu wyłonienia najbardziej cenionego i szanowanego przez środowisko Bibliotekarza Roku.
- Konkurs składa się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego.
- Etap I przeprowadzają zarządy okręgów, etap II - ZG SBP. Struktury te odpowiadają zarówno za zorganizowanie akcji promującej konkurs jak i za jego przebieg.
- Prezentacja sylwetek bibliotekarzy nominowanych po I etapie konkursu do tytułu Bibliotekarza Roku oraz internetowe glosowanie na nich odbywa się na portalu SBP.
- Sekretarz konkursu działający z ramienia Zarządu Głównego SBP koordynuje harmonogram prac i czuwa nad prawidłowym przebiegiem II etapu.
II. Kryteria wyboru kandydata na Bibliotekarza Roku
- Kryteria formalne: zatrudnienie w bibliotece na stanowisku merytorycznym , wykształcenie odpowiednie do tego stanowiska oraz co najmniej 5-letni staż pracy w bibliotece.
- Kryteria merytoryczne : konkretne dokonania kandydata, które w znaczący sposób usprawniły działanie biblioteki/bibliotek, bądź przyczyniły się do lepszego postrzegania jej/ich przez społeczność, którą obsługuje/obsługują. Dotyczyć one mogą wszystkich aspektów działania z tym związanych, a więc zarządzania biblioteką, organizacji pracy, modernizacji biblioteki, czy procesów bibliotecznych (np. przez wdrażanie nowych technologii), rozszerzania usług bibliotecznych, rozwoju czytelnictwa, organizacji szkoleń i innych form doskonalenia zawodowego, współpracy z bibliotekami lub instytucjami kultury i nauki (także zagranicznymi) oraz publikacjami czy innymi formami promującymi biblioteki i ich osiągnięcia oraz zawód bibliotekarza.
- Cechy osobowościowe: profesjonalizm, kreatywność, zaangażowanie, odpowiedzialność i postępowanie zgodne z Kodeksem Etyki Bibliotekarskiej.
III. Tryb zgłaszania kandydatur
- W I etapie prawo zgłaszania kandydatów mają zarówno osoby indywidualne (użytkownicy i pracownicy bibliotek) jak i przedstawiciele struktur SBP, czy innych organizacji oraz władz (samorządowych, uczelnianych}, dyrekcje bibliotek itp.
- Kandydatów zgłaszać należy wypełniając specjalny formularz znajdujący się na portalu SBP, (www.sbp.pl ), dostępny również w postaci tradycyjnej w zarządach okręgów (zał.1).
- Kandydat musi spełniać wszystkie wymogi formalne, mieć istotne osiągnięcia merytoryczne w co najmniej dwóch zakresach wskazanych w formularzu i charakteryzować się wymienionymi cechami osobowościowymi.
- Wypełnione formularze składane są w zarządach okręgów, a warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest podanie danych zgłaszającego (nazwiska/nazwy , adresu , maila lub telefonu ).
- W II etapie zarządy okręgów zgłaszają zwycięzców konkursów okręgowych do Biura ZG SBP (biuro@sbp.pl) przesyłając jednocześnie drogą elektroniczną ich dane (personalia, opis konkretnych dokonań oraz zdjęcie).
IV. Tryb wyboru kandydatów i nominowanych
- W I etapie, po upływie terminu zgłaszania kandydatów, zarządy okręgów wybierają Bibliotekarza Roku danego województwa.
- W II etapie, po ustaleniu listy nominowanych do tytułu rozpoczyna się plebiscyt (głosowanie internetowe na portalu SBP), który wyłania Bibliotekarza Roku w skali kraju.
- O zajęciu I miejsca w II etapie decyduje liczba uzyskanych głosów.
- Oddanie głosu wymaga zalogowania się na portalu SBP.
- Każdy głosujący ma prawo do oddania 1 głosu na 1 nominowanego.
V. Harmonogram działań
- Konkurs ogłasza się na początku każdego roku kalendarzowego, a kończy się nadaniem tytułu Bibliotekarza Roku .
- I etap odbywa się w okresie od 31 stycznia do 26 kwietnia, a w tym:
- od 31 stycznia do 31 marca trwa zgłaszanie kandydatów w poszczególnych okręgach;
- do 15 kwietnia następuje wybór Bibliotekarza Roku danego województwa w poszczególnych okręgach;
- do 26 kwietnia należy przesłać mailem dane , opisy dokonań i zdjęcia zwycięzców w poszczególnych okręgach do Biura ZG SBP (biuro@sbp.pl) oraz zawiadomić ich o terminie i miejscu wręczenia nagród.
- II etap odbywa się w okresie od 26 kwietnia do 30 czerwca, a w tym:
- od 26 kwietnia do 8 maja trwa konstruowanie listy nominowanych w skali ogólnopolskiej i umieszczanie jej na portalu SBP;
- od 10 maja – 20 czerwca trwa plebiscyt (głosowanie internetowe ) na portalu SBP;
- do 25 czerwca sekretarz konkursu ogłasza wynik plebiscytu ;
- do 30 czerwca sekretarz konkursu zawiadamia zwycięzcę plebiscytu i nominowanych o terminie i miejscu wręczenia nagrody głównej i wyróżnień.
VI. Nagrody i wyrazy uznania
- Wręczanie nagród powinno mieć charakter uroczysty i odbywa się:
- po I etapie, na szczeblu wojewódzkim , w terminach ustalonych przez poszczególne okręgi;
- po II etapie, podczas uroczystości centralnych organizowanych przez ZG SBP.
- Nominowani do II etapu mają zagwarantowane prezentacje sylwetek na łamach czasopism bibliotekarskich, ponadto zostaną uhonorowani wręczeniem wyróżnień.
- Zdobywca tytułu Bibliotekarza Roku otrzymuje nagrodę główną.