Jury konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach programu Tydzień Bibliotek 2015 przyznało nagrody następującym bibliotekom:
Jury przyznało trzy wyróżnienia:
W uznaniu za oryginalne propozycje akcji propagujących biblioteki i czytelnictwo jury przyznało dyplomydwóm bibliotekom:
Nagrodzonym, wyróżnionym oraz wszystkim bibliotekom, które zgłosiły się do konkursu na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2015 gratulujemy oryginalnych pomysłów promowania bibliotek i czytelnictwa!
Laureatka I nagrody Biblioteka Główna Akademii Morskiej w Szczecinie przygotowała w ramach Tygodnia Bibliotek 2015 wiele oryginalnych wydarzeń, m. innymi, wystawę zakładek do książek „Nie zaginaj rogów”, „Szepnij słówko” – polecanie innym książek beletrystycznych, dyktando „Akademicki Mistrz Ortografii”. Zwycięska akcja „Biblioteczny Escape Room” to przeniesiona ze świata gier komputerowych logiczna zespołowa zabawa polegająca na uwolnieniu się grupy osób z zamkniętego pokoju po rozwiązaniu ciągu zagadek wymagających wykorzystania książek i znajomości dawnych procedur bibliotecznych. Escape Room był zaaranżowany w stylu biblioteki uczelnianej z lat 60-tych, z tradycyjnymi katalogami, rewersami, itp. Dla uczestników zabawy była to podróż w czasie pokazująca zmiany funkcji, wyposażenia i infrastruktury bibliotek. W grze wzięli udział zarówno studenci jak i pracownicy naukowi uczelni. Akcja była przygotowana przez pracowników Biblioteki bez sponsorów , czy dodatkowego finansowania. Była też nagłośniona przez lokalne media.
Spośród wielu atrakcyjnych wydarzeń zorganizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek 2015 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zgłosiła do konkursu cykl imprez pod hasłem „Rany! Rety! Tablety… w Twojej Bibliotece”. Ich celem było pokazanie różnorodnych,mniej znanych zastosowań tabletów. Dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy uczyli się obsługi tabletów, poznawali podstawy kodowania, uczyli się korzystać z różnorodnych aplikacji: do czytania e-booków, wirtualnego zwiedzania muzeów, nauki języków obcych w programie Duolingo, obróbki zdjęć, stosowania aplikacji 3D oraz Elements 4D. Uczestnicy warsztatu „Mistrzowie Kodowania” przygotowywali multimedialne pocztówki na Dzień Matki, najmłodsi w programie Scratch Junior także uczyli się kodowania. W „Otwartej Strefie Tabletu” czytelnicy mogli brać udział w zajęciach inspirowanych literaturą, teatrem, architekturą.
Laureatka ex aequo II nagrody Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego w Nowym Sączuprzygotowała imprezy pod hasłem „Kultura niejedno ma jedno imię” popularyzujący różne formy sztuki: malarstwo, literatura, muzyka, opera, teatr – w nawiązaniu do Roku Polskiego Teatru Publicznego. W programie Biblioteka zaprezentowała, m. innymi, spektakl teatralny, koncert poezji śpiewanej, zajęcia plastyczne, galerię obrazów miejscowych artystów „Chwile zatrzymane w sztuce”, konkurs plastyczny dla dzieci „Wybieram bibliotekę”, „Wieczór z Operą” w wykonaniu młodzieży z sądeckich szkół muzycznych. Imprezy poprzedził panel dyskusyjny „Na co dzień czy od święta czyli rozmowy o kulturze w Nowym Sączu”, na którym omawiano, m. Innymi, wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Nowego Sącza na temat uczestnictwa w kulturze.
III nagrodę otrzymała Planeta 11 - Multimedialna Biblioteka Młodych (filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie) za happening rekreacyjno-literacki „Zaczytani – zabiegani”. Celem imprezy było połączenie aktywnej formy wypoczynku – marszobiegu - z propagowaniem biblioteki i czytelnictwa. Każdy uczestnik akcji miał książkę, rozgrzewka przed startem polegała na głośnym czytaniu, a zamiast hasła „Start” rozpoczynającego 500- metrowy marszobieg uczestnicy wykrzykiwali unisono nazwisko ulubionych autorów. Happening zakończył się wieloma atrakcjami, w tym konkurs czytania na czas. W marszobiegu wzięli udział czytelnicy, pracownicy bibliotek, a także goście z zagranicy. Organizatorom udało się pozyskać wielu sponsorów i partnerów, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody, a lokalne media informowały o bibliotecznym literacko-rekreacyjnym happeningu. W organizację imprezy włączyli się także pracownicy innych olsztyńskich bibliotek: Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, Przewodnicząca Jury
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.