Polecamy

V Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy, 15-16 września 2016 r., Wrocław

Data dodania: 11.02.2016

Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej oraz Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza do Wrocławia w dniach 15-16 września 2016 r. na V Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy. Konferencja pod patronatem honorowym Rektora Politechniki Wrocławskiej oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Piąta konferencja z cyklu Wrocławskich Spotkań Bibliotekarzy, organizowana przez Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej, jest adresowana do szerokiego grona bibliotekarzy polskich i zagranicznych, ale także pracowników uczelni, wydawców i agregatorów, polityków, użytkowników bibliotek i wszystkich, którzy interesują się zagadnieniami ujętymi w poniższych grupach tematycznych:

I. Biblioteka w uczelni i regionie

  1. Miejsce biblioteki w systemie uczelnianym
  2. Oferta biblioteki dla uczelni
  3. Wykorzystanie pozauczelnianych środków finansowych w realizacji projektów bibliotecznych

Funkcjonowanie biblioteki uczelnianej jako części bardziej złożonego organizmu niesie ze sobą szereg istotnych pytań.W jaki sposób przepisy prawne regulują istnienie i działalność biblioteki i jej pracowników? Jakiego rodzaju zależności łączą ją z jednostką macierzystą? Wciąż aktualna jest kwestia optymalnych sposobów organizacji i finansowania uczelnianego systemu bibliotecznego w kontekście realizowanych zadań. Co biblioteka może zaoferować poza standardowymi usługami? Czy w obecnych czasach jest ona dla uczelni jednostką niezbędną czy reliktem epoki przedcyfrowej? Jak w rozwoju biblioteki pomóc mogą środki pozauczelniane?

II. System informacji o szkolnictwie wyższym POL-on a biblioteki

  1. Gromadzenie, kontrola poprawności i przekazywanie danych do POL-onu
  2. Udział biblioteki uczelnianej w realizacji zadań na potrzeby POL-on

W obliczu nowelizacji przepisów prawnych MNiSW rodzi się dyskusja na temat sposobu wdrożenia aktualnych zaleceń. Czy konieczne są przeobrażenia organizacyjne? Jakie problemy i rozwiązania pojawiają się w związku z nowymi wymaganiami dotyczącymi parametryzacji jednostek naukowych? Czy i w jakim stopniu bibliotekarze są przygotowani do realizacji zadania?

III. Zasoby elektroniczne bibliotek

  1. Użytkownik jako współtwórca zasobów cyfrowych
  2. Uczelniane bazy zasobów cyfrowych – zagadnienia organizacyjne (prawne, ekonomiczne, informatyczne, merytoryczne) oraz ocena funkcjonowania
  3. Komercyjne bazy zasobów cyfrowych – ocena zawartości, dostępności i wykorzystania

Rewolucja elektroniczna wymusza na bibliotekach kształtowanie standardów adekwatnych do potrzeb współczesnego użytkownika, który chce coraz aktywniej nie tylko korzystaćz zasobów cyfrowych, ale także angażować się w ich tworzenie. Rozwijające się biblioteki cyfrowe, repozytoria, bazy wiedzy generują potrzebę stwarzania nowych rozwiązań prawnych, podejmowania decyzji finansowych, administracyjnych i merytorycznych. Jak biblioteki uczelniane radzą sobie z nowymi wyzwaniami? Czy komercyjne bazy zasobów cyfrowych to dla nich niezbędne uzupełnienie, niewykorzystywany zbytek czy potencjalna konkurencja?

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP