Polecamy

Cykl warsztatów biblioterapeutycznych, 10-11 marca 2016 r., Warszawa

Data dodania: 28.12.2015

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza na cykl warsztatów biblioterapeutycznych, które odbędą się w dniach 10-11 marca 2016 roku. Szkolenia odbędą się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie, a poprowadzi je dr Wanda Matras-Mastalerz - adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, Prezes Krakowskiego Koła Biblioterapeutów, trener stymulacji pamięci i szybkiego czytania, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii, członek Polskiej Sekcji IBBY w Warszawie. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej.

 

Biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji - 10 marca 2016 r.

Celem szkolenia jest dostarczenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu doboru i wykorzystania odpowiednio dobranych tekstów stosowanych w edukacji, terapii oraz profilaktyce zdrowia dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Warsztaty, adresowane do bibliotekarzy, nauczycieli, wychowawców, pedagogów oraz psychologów rozwijają umiejętności samodzielnego prowadzenia zajęć z elementami biblioterapii i pokazują różnorodne metody pracy z uczniem, także z tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych i czytelniczych. Zajęcia poszerzają wiedzę z zakresu doboru literatury dla uczniów niechętnie czytających, z zaburzeniami dysleksji, ADHD oraz dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i borykających się z różnymi problemami i lękami. Warsztaty obejmują również zagadnienia terapeutycznej wartości lektur szkolnych oraz ćwiczenia zachęcające uczniów do czytania.

 

Rozwijanie przez czytanie. Książki różnych kultur i narodów w procesie edukacji i terapii - 11 marca 2016 r.

Celem szkolenia jest dostarczenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu doboru i wykorzystania literatury różnych kultur, narodów, tradycji i religii w procesie edukacji, terapii oraz profilaktyce zdrowia dzieci i młodzieży. Warsztaty pokazują w jaki sposób kształtować u młodych odbiorców tożsamość pluralistyczną tj. postawę szacunku wobec wartości innych krajów i regionów. Uczestnicy zapoznają się z ”Wielką Księgą Opowiadaczy Świata” (kultura arabska), japońskimi książkami kamishibai oraz amerykańskimi i francuskimi książkami multisensorycznymi, bajkami filozoficznymi zaczerpniętymi z mitologii, historii antycznej, mądrości Wschodu (buddyzmu, zen, sufizmu), tekstami chrześcijańskimi, chasydzkimi, chińskimi i hinduskimi. Wykorzystane bajki filozoficzne staną się podstawą do działań praktycznych, poszerzających wiedzę o świecie, rozwijających wyobraźnię, ubogacających słownictwo oraz kształtujących refleksyjną postawę wobec człowieka, jego natury, życia w społeczeństwie oraz jego zachowań etycznych i proekologicznych.

 

Koszt:

Koszt udziału w jednym szkoleniu to 190 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP). Cena obejmuje udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, serwisy kawowe, certyfikaty. W przypadku rejestracji na dwa szkolenia przysługuję dodatkowa zniżka w wysokości 10%. Uczestnicy otrzymują zestaw materiałów do zajęć.

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP