Polecamy

Warsztaty „Teatralne spotkania z książką”, 6 lutego 2015 r. w Warszawie

Data dodania: 02.12.2014

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uruchamia, we współpracy z Teatrem Królewskiego Pałacu w Wilanowie, cykl warsztatów dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi pt.: „Teatralne spotkania z książką”.  Pierwsze spotkanie odbędzie się w dn. 6 lutego 2015 r. w godz. 10-15 , w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Praga - Południe m.st. Warszawy przy ul. Meissnera 5, w godzinach od 10.00 do 15.00.

Celem warsztatów jest opanowanie interaktywnych metod pracy scenicznej umożliwiających w sposób niekonwencjonalny promowanie czytelnictwa i pozyskiwanie nowych czytelników bibliotek. Biblioteka staje się dawnym Salonem Zabaw ze Sztuką, gdzie spotykają się artyści, pisarze, muzycy i czytelnicy. Przestrzeń wypełniona książkami, nawiązuje do dawnych Salonów Sztuki gdzie nie tylko rozmawiano o literaturze, ale również realizowano małe formy teatralne.
Zaproponowane podczas szkolenia metody pracy pozwalają uatrakcyjnić wizyty w bibliotece najmłodszych czytelników. Sama Biblioteka będzie kojarzona z miejscem magicznym, w którym dzieci potrafią tworzyć swój własny teatr.

Uczestnicy szkolenia poznają:

  • atrakcyjne metody animacji tekstów literackich na przykładzie wybranych utworów. Książka jest punktem wyjścia do realizacji spektaklu teatralnego. Mała forma teatralna odgrywana wg. zasady „teatr w teatrze” łączy  przenikanie planu żywego (aktorskiego) z animacją lalek (marionetki płaskie),
  • metody łączenia różnych technik plastycznych w tworzeniu „mini scenografii” w tym teatr cieni, teatr prostych marionetek wycinanych z papieru, teatru pacynek (lalki rękawiczkowe), proste kukiełki (lalki na patyku),
  • znaczenie tła muzycznego w pogłębianiu percepcji tekstu literackiego, na przykładzie muzyki Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”; uczestnicy nabędą umiejętność czytania tekstów z wykorzystaniem podkładu muzycznego w postaci efektów dźwiękowych naturalnych (plusk wody, szum wiatru, dzwonki, śpiew ptaków),  
  • sposoby skutecznego pobudzania dzieci do własnej kreatywności, aby „zwykłe” czytanie książek stało się zalążkiem do tworzenia etiud teatralnych,
  • proste ćwiczenia dykcyjne, które ułatwiają najmłodszym naukę czytania,
  • elementy ruchowe, nawiązujące do tematyki książki, które umożliwiają rozluźnić i zdyscyplinować grupę dzieci.

Niewątpliwą zaletą warsztatów jest możliwość sprawdzenia i oceny w praktyce, jak obudzić w dzieciach ciekawość literatury, w jaki sposób małe formy teatralne uczą młodych czytelników kreatywności, wyrażania emocji poprzez zabawę. W pierwszej części warsztatów przewidziany jest bowiem udział grupy dzieci, dla których przygotowany został spektakl, na podstawie książki E.T.A Hoffmanna „Dziadek do orzechów”. Prowadzący warsztaty pokażą, w jaki sposób ich włączyć dzieci do zajęć i spędzać z nimi wspólnie czas blisko książek.

Warsztaty poprowadzą:
Alina Więckiewicz – aktorka Teatru Królewskiego Pałacu w Wilanowie, wiceprezes Stowarzyszenia Twórczego Scena Królewska, od wielu lat współpracująca z redakcją programów dla dzieci i młodzieży TVP (prowadziła m.in. programy „Mama i ja”, „Domowe przedszkole”, „Tik-Tak”), obecnie prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci na Zamku Królewskim, lektor książek dla osób niewidomych i słabo widzących.  
Ani Polarusz (ani-rusz): reżyser, scenograf, aktorka

Koszt udziału w warsztatach: 190 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP).
Cena obejmuje udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, serwisy kawowe, możliwość osobistych konsultacji z prowadzącymi.

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP