Działalność kulturalna Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Koło w Grudziądzu jest znana czytelnikom od lat. Członkowie stowarzyszenia organizują różnorodne formy kulturalno-społeczne, których celem jest przede wszystkim rozwijanie aktywności czytelniczej i twórczej mieszkańców.
Piąte z kolei przedsięwzięcie tego typu odbyło się pod hasłem - Limeryk o Grudziądzu i nie tylko...
Całe zadanie trwało od 04.03.2013 r. do 28.05.2013 r. W ramach projektu zostały przeprowadzone następujące działania: kampania reklamowa, ogłoszenie konkursu na Limeryk o Grudziądzu i nie tylko..., ocena prac - posiedzenie jury, uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród, spotkanie autorskie.
Ideą tego przedsięwzięcia było nie tylko rozwijanie zdolności literackich, ale także popularyzacja krótkiej anegdoty lirycznej - limeryku. Pokazanie, że pisanie limeryków jest przede wszystkim grą, zabawą, która może sprawić wiele radości nie tylko czytelnikom, ale także ich autorom. Uczestnicy konkursu mieli możliwość wykazania się kreatywnością oraz znajomością jedynych w swoim rodzaju, charakterystycznych walorów Grudziądza. Członkowie SBP założyli, że limeryki może pisać każdy, niezależnie od własnych zdolności.
Takie podejście do zagadnienia spowodowało, że konkurs zyskał popularność nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Do konkursu prace zgłosiło 27 osób, ocenie podlegało 26 prac, gdyż jedna praca wpłynęła po wyznaczonym terminie. Oceną objęto 64 limeryki nadesłane nie tylko z Grudziądza, ale z wielu miast w Polsce: Gdyni, Lublina, Gostynina, Suwałk, Brodnicy. Na szczególna uwagę zasługuje jedna praca, która dotarła z drugiego końca świata, bo aż z Australii.
Jury przyznało jedną nagrodę główną i trzy wyróżnienia:
Miłym akcentem na zakończenie okazało się spotkanie autorskie z twórcami sztuki satyry - Marią Czubaszek i Arturem Andrusem.
Z prawdziwą satysfakcją członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Koło w Grudziądzu odnotowali imprezę za bardzo udaną, świadczy o tym duże zainteresowanie społeczności lokalnej oraz duża ilość przybyłych na spotkanie. Cieszy zatem fakt, że jesteśmy obecni
w kreowaniu kultury miasta. Pomysł bibliotekarzy na zorganizowanie zadania został dofinansowany przez Urząd Miasta Grudziądza, a także ludzi dobrej woli, którzy rozumieją ideę krzewienia kultury w mieście.
nad. Małgorzata Magnuszewska, sekretarz SBP Koło w Grudziądzu