Polecamy

SBP na Warszawskich Targach Książki - relacja

Data dodania: 20.05.2013

SBP na Warszawskich Targach Książki - relacja

16 maja ruszyły Warszawskie Targi Książki, po raz pierwszy zorganizowane na Stadionie Narodowym. Mimo wielu obaw związanych z nową lokalizacją Targów, pierwsze wrażenia zwiedzających są pozytywne. Bramy Stadionu otworzyły się punktualnie o godzinie 10, podobnie będzie przez kolejne 3 dni.

Uroczysta inauguracja rozpoczęła się o godz. 12.00, na płycie Stadionu. Po przywitaniu licznie zgromadzonych gości z kraju i zagranicy (m.in. węgierskiego wicepremiera Tibora Navracsicsa, ambasadora Francji Pierre Buhler’a, polskich ministrów, wiceprezydenta Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego, dyrektora PIW Rafała Skąpskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego) głos zabrał wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński. Podkreślił on, jak ważne miejsce w życiu zajmuje literatura i podobnie jak sport, wypływa z prawdziwych pasji. Po nim wystąpił Tibor Navracsics, wicepremier i minister administracji i sprawiedliwości Węgier, mówiąc, jak wiele łączy Polaków i Węgrów, nie tylko w dziedzinie literackiej. Przywołał także postać jednego z bardziej znanych węgierskich pisarzy, Sandora Maraia, którego książki szczególnie w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy między innymi liczba 21 tytułów dostępnych na polskim rynku. Minister sportu Joanna Mucha wyraziła ogromną radość z możliwości współpracy z organizatorami WTK i podkreśliła, że Stadion Narodowy może być wspaniałym miejscem zarówno dla rozgrywek sportowych, imprez muzycznych, jak i szeroko rozumianych wydarzeń kulturalnych.

Po oficjalnych wystąpieniach nastąpiło wręczenie nagród związanych z działalnością literacką.

Fundacja Kultury Polskiej przyznała nagrodę "Za promocję polskiej książki w świecie" panu Lajosowi Palfalvisowi, węgierskiemu historykowi, krytykowi literatury i tłumaczowi, m.in. dzieł Miłosza czy Gombrowicza.

Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar w kategorii "wydawca" przypadł Pawłowi Szwedowi, prezesowi działającego od roku wydawnictwa Wielka Litera.

Wśród księgarni zwyciężyła Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie, zaś wśród bibliotek Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Wyróżniono także Drukarnię Kolejową z Krakowa za "za rzetelność, fachowość, innowacyjność działania i umiejętność łączenia wysokiego poziomu druku z szacunkiem dla portfeli klientów". Natomiast prof. Grzegorz Leszczyński z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał statuetkę Ikara za popularyzację literatury dziecięcej w przystępnej formie, dla każdego czytelnika.

W tym roku Ikar związał się z Warszawskimi Targami Książki, dlatego nagroda za całokształt twórczości, dawniej nazywana Ikarem Specjalnym, zmieniła nazwę na Honorowa Nagrodę Warszawskich Targów Książki. W tym roku jury jednogłośnie postanowiło przyznać ją Józefowi Henowi za wybitne osiągnięcia twórcze i nieustanną pracę literacką.

Ostatnim punktem programu było wręczenie dyplomów laureatom konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”. Jak podkreśliła pani Elżbieta Stefańczyk, Przewodnicząca SBP, wszystkie wyróżnione biblioteki niezwykle aktywnie działają w swoich lokalnych społecznościach i są miejscem, które każdy czytelnik może z przyjemnością odwiedzić.

Zobacz fotorelację z uroczystego otwarcia


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP