Polecamy

Czytaj w obcych językach w Bibliotece Manhattan

Data dodania: 26.04.2013

Czytaj w obcych językach w Bibliotece Manhattan

W mijającym tygodniu cały świat świętował Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku z okazji święta książki, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wspólnie z ZKM i Urzędem Miejskim w Gdańsku rozpoczęła udostępnianie książek elektronicznych w mobilnych czytelniach znajdujących się w gdańskich tramwajach. Ale nie tylko.

Już od piątku w Bibliotece Manhattan będzie można korzystać z nowych, niezwykle ciekawych tytułów obcojęzycznych.

Dzięki uprzejmości pracowników jednego z czołowych polskich wydawnictw staliśmy się posiadaczami niezwykłej kolekcji ponad 1300 książek w językach obcych – mówi Ewa Łapińska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Są to pozycje z zakresu literatury pięknej, bibliografie, eseje i poradniki, głównie w językach angielskim, francuskim i niemieckim oraz oryginalne wydania skandynawskie, włoskie, rosyjskie, hiszpańskie, węgierskie, ukraińskie i czeskie. Ciekawostka to 2 tytuły w języku nowogreckim i 3 tytuły hebrajskie. Cały zbiór uzupełnił księgozbiór obcojęzyczny Biblioteki Manhattan, który obecnie liczy ponad 3000 tytułów.

Przekazane książki to gratka dla czytelników, większość z nich to tytuły, które nie doczekały się polskiego wydania. A miłośników literatury obcojęzycznej jest w Gdańsku sporo. W Bibliotece Manhattan korzystanie ze książek obcojęzycznych deklaruje 17% czytelników.

Z księgozbioru w językach obcych korzystają zarówno obcokrajowcy jak i Polacy, którzy znają lub uczą się danego języka – mówi Anna Marszalec, kierownik Biblioteki Manhattan. – Największą popularnością cieszą się oczywiście książki w języku angielskim, głownie z współczesne powieści obyczajowe, ale wypożyczane są również publikacje w innych językach. Obecnie do Biblioteki Manhattan zapisanych jest 73 czytelników spoza naszego kraju. Jest również grupa obcojęzycznych studentów, którzy odwiedzają bibliotekę po to, aby skorzystać z internetu lub spotkać się ze znajomymi.  Zdajemy sobie sprawę, że bariera językowa powoduje problemy z pełnym korzystaniem z naszych usług – mówi Anna Marszalec. - Dlatego w maju organizujemy cykl spotkań w języku angielskim, dotyczących funkcjonowania naszej Biblioteki. Pierwsze spotkanie odbędzie się 15 maja o godz. 17.00. Grupy zorganizowane prosimy o kontakt mailowy z naszą biblioteką.

Wszystkim chętnym zostanie przedstawiony nowy księgozbiór literatury obcojęzycznej. Bibliotekarz udzieli odpowiedzi na pytania czytelników, wytłumaczy obowiązujące regulaminy i zasady korzystania z biblioteki oraz czytelni. W ramach spotkania będzie można uzyskać pomoc przy zapisie i wyrobieniu „Karty do kultury”.

Zbiory obcojęzyczne WiMBP prezentowane są nie tylko w Bibliotece Manhattan. Ciekawostką na skalę ogólnopolską jest Gabinet Szanghajski w Bibliotece na Suchaninie, gdzie można skorzystać z unikatowych zbiorów książkowych dotyczących Chin – głównie po chińsku, angielsku i polsku.

nad. Natalia Gromow, Rzecznik prasowy WiMBP w Gdańsku


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP