Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pismem Konferencji Dyrektorów Bibliotek Pedagogicznych adresowanym do Ministra Administracji i Cyfryzacji, Michała Boniego.
Olsztyn, dn. 11.04.2013r.
Sz. P. Minister
MICHAŁ BONI
Ministerstwo Administracji i CyfryzacjiBiblioteki pedagogiczne jako placówki wspierające kształcenie i doskonalenie nauczycieli wkraczają w nowy etap swojej działalności. W świetle rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego br. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych (Dz.U.2013.369) stanowią one ważne ogniwo systemu wspomagania szkół i placówek.
Dotychczas realizowane przez nie zadania w zakresie wspierania szkół i nauczycieli znacznie rozszerzono, zlecając organizowanie i prowadzenie wspomagania: szkół i placówek w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych z uwzględnieniem wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz bibliotek szkolnych, w szczególności w zakresie zarządzania biblioteką szkolną.
Biblioteki pedagogiczne od wielu lat wdrażają technologie informacyjnokomunikacyjne, prowadzą różnorodne zajęcia edukacyjne dla uczniów wszystkich poziomów nauczania, realizują liczne formy doskonalenia dla nauczycieli i wychowawców (także e-learningowe). Do tych celów służyły m.in. Internetowe Centra Informacji Multimedialnej, które zostały zainstalowane w naszych bibliotekach w ramach projektu EFS 2004-2006. Upływ czasu i intensywny postęp technologii informacyjnej spowodował wszakże, że ICIM są juŜ wyeksploatowane, ponadto nie spełniają obecnych standardów.
Wiele bibliotek pedagogicznych podejmowało starania o modernizowanie posiadanego sprzętu komputerowego, niestety nie zawsze ze skutkiem pozytywnym.
Nawiązując do propozycji Pana Ministra Administracji i Cyfryzacji o możliwości wsparcia bibliotek szkolnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 wydaje się, że celowe byłoby włączenie do tego projektu także bibliotek pedagogicznych. Skoro bowiem zgodnie z nowym rozporządzeniem nasze biblioteki mają wspomagać bibliotekarzy szkolnych (w jeszcze szerszym zakresie niŜ czynią to dotychczas), to warto byłoby objąć je jednolitym wsparciem, które zwiększy potencjał edukacyjny wszystkich bibliotek systemu oświaty. Stanowiłoby to ogromną pomoc dla sieci bibliotek pedagogicznych, które przez fakt funkcjonowania w resorcie oświaty nie mogły aplikować o środki w żadnym z programów adresowanych do bibliotekarstwa publicznego.
Z poważaniem
w imieniu Konferencji Dyrektorów Bibliotek Pedagogicznych
Sylwia Czacharowska - Dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie
Źródło: Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP