Polecamy

Pierwszy dzień Kongresu IFLA

Data dodania: 16.08.2011

Pierwszy dzień Kongresu IFLA

Przed oficjalnym otwarciem

77 Kongres IFLA rozpoczął się od spotkań poszczególnych komitetów i sekcji. W Centrum kongresowym coraz więcej delegatów, uczestników i obserwatorów. Oficjalne otwarcie Kongresu dopiero jutro, ale już dzisiejszy dzień poświecony był przygotowaniu do Konwencji Generalnej IFLA, której zadaniem jest miedzy innymi wybór nowych władz, także w sekcjach i komisjach.

Jako przedstawiciel Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wzięłam udział w posiedzeniu Komitetu Zarządzania Stowarzyszeniami (SC Management of Library Associations). W spotkaniu oprócz członków uczestniczyli obserwatorzy, między innymi z Chin, Japonii, RPA i egzotycznego Madagaskaru.

W programie spotkania znalazły sie relacje z tegorocznej konferencji (17-18.02) i warsztatów (19.02) zorganizowanych przez MLAS w Splicie. Przygotowywany przez Sekcję plan pracy będzie uwzględniał kluczowe zadania IFLA, w tym m.in. open acces, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz wielokulturowość.

Zebrani podkreślali zmiany zachodzące w działalności stowarzyszeń wynikające z coraz powszechniejszego stosowania technologii informatycznych w kontaktach między członkami (sesje satelitarne, e-learning jako forma prowadzonych szkoleń i warsztatów). Podkreślano zmniejszającą się liczbę aktywnych członków poszczególnych organizacji i mniejszą niż w poprzednich latach liczbę uczestników konferencji i warsztatów.

Wiele narodowych stowarzyszeń nie jest w stanie, głównie z powodów finansowych, delegować uczestników na konferencje IFLA. Problem ten dotyczy także krajów, uznawanych dotychczas za "bogate". W świetle tego na uznanie zasługuje inicjatywa francuskiego stowarzyszenia, które sponsoruje udział w kongresie członków z 7 innych organizacji.

W czasie dyskusji miałam okazje zaprezentować najważniejsze zadania realizowane przez SBP w ramach "Strategii Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na lata 2010-2021". Uczestniczyłam również w posiedzeniu Sekcji ds. Ochrony i Konserwacji Zbiorów. Podejmowane tam zagadnienia mogą być wykorzystane przy opracowaniu planu pracy Komisji Ochrony i Konserwacji Zbiorów ZG SBP.

Dzień I

Dnia 14 sierpnia został zainaugurowany 77. Kongres IFLA. Wcześnie rano zaproszono uczestników, którzy pierwszy raz biorą udział w kongresie, aby zapoznać ich ze strukturą IFLA oraz organizacją Kongresu. Spotkanie prowadzili "weterani" kongresów, którzy uczestniczyli przynajmniej 3 razy w tym corocznym wydarzeniu.

W trakcie sesji otwierającej Kongres wysłuchaliśmy wystąpień oficjalnych gości i koncertu miejscowej orkiestry, grającej w rytmach karaibskich oczywiście. Na podkreślenie zasługuje fakt symultanicznego tłumaczenia sesji na 7 języków oficjalnych IFLA oraz na język migowy. Po krótkiej przerwie rozpoczęły sie obrady plenarne, zgodnie z programem podzielone na kilkanaście tematycznych posiedzeń, odbywających sie jednocześnie w różnych miejscach Centrum Kongresowego.

Uczestniczyłam w posiedzeniu Komisji BSLA (Building Strong Library Associations), która zajmuje się w IFLA wspieraniem organizacji bibliotekarskich na całym świecie, pomagając im zbudować mocne struktury i zwiększyć ich potencjał. W trakcie spotkania przedstawiono zakończone już projekty dla stowarzyszeń na Ukrainie, w Botswanie, Peru i na Litwie. BSLA wspiera projekty tworzone przez narodowe stowarzyszenia bibliotekarskie.

Z kolei sesja Komitetu FAIFE poświecona była cenzurze w czasach Internetu ("How to fix the world"), a zebranych poruszyły wystąpienia na temat afery Wikiliks, rewolucji w Egipcie i tragicznym wydarzeniom w Norwegii. O wszystkich tych wydarzeniach opowiadali przedstawiciele organizacji bibliotekarskich, przedstawiając jak w poszczególnych przypadkach zachowały sie biblioteki i organizacje bibliotekarskie.

To nie koniec przebogatego programu na dzisiaj, właśnie teraz inaugurowana jest ekspozycja wystawców towarzysząca Kongresowi, co zostanie zaprezentowane, w następnej korespondencji.

Pozdrawiam z Portoryko,
Sylwia Błaszczyk


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP