Polecamy

Publikowanie okładek w katalogach, a prawo autorskie

Data dodania: 17.06.2011

Pytanie :
Czy Serwis mógłby się zająć wyjaśnieniem następującego problemu. Wiele bibliotek zamieszcza na swoich stronach oraz w katalogach zeskanowane okładki książek oraz innych zbiorów gromadzonych w bibliotece. Nasza także, zwłaszcza, że program daje taką możliwość i czytelnicy bardzo sobie chwalą taką formę popularyzacji zbiorów. Szczerze powiem, nawet przez chwilę się nie zastanawiałam, czy jest to zgodne z ustawą o prawie autorskim, bo wydawało mi się oczywiste, ale dziś miałam telefon z Siedlec z zapytaniem o tę kwestię. Pani Sybilla Kloc z UJ, mówi, że okładka jest własnością wydawnictwa i należy mieć jego zgodę na prezentację tejże w katalogu. Dla mnie jest to jakaś nadinterpretacja prawa, ale podobno inne biblioteki wstrzymują prezentację okładek w katalogach z tego właśnie powodu. Siedlce pisały o wyjaśnienie problemu do "Poradnika Bibliotekarza", ale nie otrzymały odpowiedzi. Czy zatem Serwis, jako ciało reprezentujące biblioteki, mógłby podjąć się rozstrzygnięcia tej kwestii ? Może SBP mogłoby pomóc w uzyskaniu wiążącej opinii prawnej?

Odpowiedź :
Biblioteka może na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zamieszczać swoje zbiory w katalogach udostępnianych „za pośrednictwem końcówek systemu informatycznego (terminali) znajdujących się na terenie tych jednostek”. Takie udostępnienie nie może wykraczać poza cel poznawczy wskazany w tym przepisie.

Na wstępie niniejszej odpowiedzi wyjaśnić należy, że zgodnie z art. 1 ust. 1 Prawa autorskiego utworem (czyli przedmiotem ochrony prawa autorskiego „jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”. Tym samym w interesującej nas kwestii należy przyjąć, że okładka może być uznana za utwór czyli jest przedmiotem ochrony przewidzianej w przepisach tej ustawy. Według ust. 2 tego artykułu : „W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory :
1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
2) plastyczne,
3) fotograficzne,
4) lutnicze,
5) wzornictwa przemysłowego,
6) architektoniczne, architektoniczno – urbanistyczne i urbanistyczne,
7) muzyczne i słowno – muzyczne,
8) sceniczne, sceniczno – muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
9) audiowizualne (w tym filmowe).
Wskazać należy, iż zamieszczenie okładki książki w katalogu zamieszczonym na stronach internetowych biblioteki jest udostępnianiem utworu w rozumieniu prawa autorskiego.
Rozważenia wymaga okoliczność czy przepisy art. 28 tej ustawy uprawniają bibliotekę do takiego postępowania.

Dla odpowiedzi na wyżej zadane pytanie zasadnicze znaczenie ma art. 28 ustawy z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). Przepis ten stanowi :
„Biblioteki, archiwa i szkoły mogą :
1) udostępniać nieodpłatnie, w zakresie swoich zadań statutowych, egzemplarze utworów rozpowszechnianych;
2) sporządzać lub zlecać sporządzenie egzemplarzy rozpowszechnianych utworów w celu uzupełniania, zachowania lub ochrony własnych zbiorów;
3) udostępniać zbiory dla celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem końcówek systemu informatycznego (terminali) znajdujących się na terenie tych jednostek.”

Regulacja ta zawiera tzw. licencję ustawową m.in. dla bibliotek w zakresie nieodpłatnego udostępniania egzemplarzy utworów rozpowszechnionych. Zgodnie z powołanym unormowaniem biblioteka może nieodpłatnie udostępniać utwory w niej zgromadzone użytkownikom. Jak wskazuje się w piśmiennictwie : „Przesłanka nieodpłatności udostępniania powinna być rozumiana w dwojaki sposób, po pierwsze, na biblioteki nie nałożono obowiązku przekazywania na rzecz autorów wynagrodzenia z tytułu korzystania z ich utworów (por. art. 34 zd. 3 pr. Aut.), po drugie, co do zasady, nieodpłatny charakter ma udostępnienie utworów czytelnikom.” (B. Jewuła : Prawo autorskie a działalność bibliotek (licencja dla bibliotek z art. 28 ust. pr. Aut i pr. Pokr., ZNUJ 2008/2/117). Wskazać należy, iż bezpłatność usług bibliotecznych ustanowiona jest wprost w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997r o bibliotekach.
Przede wszystkim zauważyć trzeba, że na gruncie prawa autorskiego zasadą jest odpłatność korzystania z przysługującego komuś prawa autorskiego (art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Wszelkie odstępstwa od tej reguły – na zasadzie exeptiones non sunt extentendae (wyjątków nie należy interpretować rozszerzająco) – obowiązani jesteśmy interpretować ściśle, a nawet zwężająco. Dotyczy to również art. 28 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na takie rozumienie tego artykułu wskazuje się w piśmie Ministerstwa Kultury i Sztuki znak DPA.024/115/95 z dnia 29 czerwca 1995r., w którym stwierdzono : „Jakkolwiek przepis ten (art. 28 – prawa autorskiego – dopisek J. C.) ograniczenie praw twórcy, korzystanie z niego nie może godzić w słuszne jego interesy (art. 35), dlatego też podmioty korzystające z dzieła w zakresie dozwolonego użytku publicznego uprawnione są tylko do tego, na co zezwala ustawa. Przy interpretacji przepisów o dozwolonym użytku wykluczone jest stosowanie wykładni rozszerzającej i analogii."
Co prawda przepis art. 28 pkt 1 prawa autorskiego zezwala bibliotece na nieodpłatne udostępnianie utworów upowszechnionych. Jednakże powyższe uprawnienie należy interpretować w odniesieniu do przepisu zawartego w ust. 3 tego artykułu. Z uwagi na okoliczność, iż art. 28 pkt 3 zawiera unormowanie szczególne wobec ust. 1. Innymi słowy w zakresie udostępnienia utworów za pomocą terminali będzie miała wyłączne zastosowanie regulacja pkt 3. Tym samym możliwe jest udostępnienie utworów wyłącznie w celach badawczych lub poznawczych w siedzibie biblioteki.
Uważam, że do udostępniania widoku książek w katalogu zawierającym zbiory biblioteczne może mieć zastosowanie cel poznawczy wskazany w tym przepisie. Biblioteka na podstawie art. 28 ust. 3 – moim zdaniem – jest uprawniona do zamieszczenia w katalogu udostępnianym w jej siedzibie katalogu wypożyczanych pozycji.
Jednakże, co należy podkreślić, iż nie ma możliwości dokonywania wypożyczeń drogą internetową, albowiem taka praktyka zdecydowanie wykracza poza „cel badawczy”, o którym mowa w art. 28 pkt 3 Prawa autorskiego. Jak słusznie podkreśla się w piśmiennictwie fachowym : „Na podstawie art. 28 pr. Aut. Biblioteki nie mogą dokonywać internetowych wypożyczeń cyfrowych wersji utworów on-line.” (B. Jewuła op. cit.).

Opracował: mec. Jan Ciechorski


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP