W czerwcu 2023 roku Instytut Badań Pollster zrealizował badanie "Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa 2023" w ramach projektu Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości.
Dotyczy ono w dużej mierze naszej świadomości w kwestiach bezpiecznego korzystania z usług bankowych i cyfrowych, ale także dezinformacji i fake newsów. A to nas żywo interesuje!
Ponad połowa Polaków (52%) obawia się nasilenia dezinformacji, w tym fake newsów inspirowanych zza granicy w związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi w Polsce.
Jednakże tylko 39% badanych Polaków stwierdza, że sprawdza wiarygodność informacji, a 42% przyznaje, że robi to nieregularnie.
44% Polaków uważa, że remedium na dezinformację w sieci jest dystans do informacji prezentowanych w mediach społecznościowych.
Zchęcamy do przeczytania całego raportu, nie jest on długi.
Co ważne, z badania wynika, że 90% respondentów odczuwa potrzebę większej edukacji społecznej na temat cyberbezpieczeństwa w Polsce.
"Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa" (pdf - 733 KB)
Jako SBP staramy się trzymać rękę na pulsie i śledzić zmieny zachodzące w cyberprzestrzeni, pojawiające się zagrożenia i metody radzenia sobie z nimi. Proponujemy naszym członkom oraz wszystkim zainteresowanym bibliotekarzom zdobywanie i rozszerzanie wiedzy w tym temacie. Polecamy:
Seminarium Fake newsy - problemy i wyzwania z 4 kwietnia 2023 (nagranie)
Podcast Czym naprawdę jest postrpawda? Czyli o roli bibliotek w czasach fake newsów i teorii spiskowych (dostępny również na Spotify)
Wykład Fake news - nowa codzienność czy oręże w wojnie informacyjnej? (dostępny również na YouTube)
Szkolenie Jak weryfikować informacje w sieci? Narzędzia i metody, które odbędzie się 27 września 2023.
Kanał na YouTube dr Łukasza Wojciechowskiego, który omawia m.in. kwestie cyberbezpieczeństwa. Eksperta można także spotkać na naszych szkoleniach.
Źródło: Warszawski Instytut Bankowości