Polecamy

40. rocznica śmierci Józefa Trypućki

Data dodania: 21.07.2023

40. rocznica śmierci Józefa Trypućki

21 lipca 2023 r. mija 40. rocznica śmierci profesora Józefa Trypućki (1910-1983), tłumacza, propagatora kultury i nauki polskiej, badacza księgozbiorów polskich za granicą.

Urodził się 7 lipca 1910 r. w Malinowszczyznie, blisko Wilna, w rodzinie ziemiańskiej. Studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie filologię polską i słowiańską. W 1936 r. w ramach wymiany naukowej został zatrudniony na stanowisku lektora języka polskiego na Uniwersytecie w Helsinkach (1936-1939). Po zajęciu Finlandii przez Armię Czerwoną został ewakuowany wraz z rodziną i osiedlił się w Szwecji. Przyjął stanowisko lektora na Uniwersytecie w Uppsali (1940). Tu w 1947 r. doktoryzował się, a w 1966 r. otrzymał tytuł profesora języków słowiańskich i stanowisko dyrektora Instytutu Języków Słowiańskich. Do jego obowiązków należały prace językoznawcze, księgoznawcze, bibliograficzne.

Był autorem słownika polsko-fińskiego i polsko-szwedzkiego. Prace bibliograficzne rozpoczął w Finlandii, gdzie opracował bibliografię poloników polskich za lata 1934-1938, w Szwecji przygotował bibliografię poloników szwedzkich za lata 1918-1939. Jako pierwszy podjął systematyczne badania nad zbiorami polskimi na terenie Szwecji. Wyszukiwał, rejestrował i publikował w katalogach, przechowywane w Szwecji zbiory polskich bibliotek, wywiezione w czasie potopu szwedzkiego (XVII w.). Nie dokończył rekonstrukcji najważniejszego swego dzieła, tj. opisania zasobu biblioteki Kolegium Jezuickiego w Braniewie. Na początku XVII w. biblioteka jezuicka należała do najbogatszych europejskich bibliotek. Niektórzy badacze twierdzą, że braniewskie zbiory stały się wzorem dla organiazji Biblioteki w Uppsali. Trypućko był autorem publikacji o związkach politycznych i kulturalnych polsko-szwedzkich w XVI-XVII w. Po śmierci Trypućki prace kontynuowała Biblioteka Narodowa w Warszawie.

Trypućko zajmował się również przekładami utworów pisarzy polskich na język szwedzki. Do najważniejszych należały utwory Tadeusza Różewicza oraz Karola Wojtyły. Choć do końca życia mieszkał w Szwecji, nie utracił kontaktów z Polską, współpracował z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim, pisał artykuły do czasopism. Bywał na konferencjach, wygłaszał wykłady dotyczące historii stosunków polsko-szwedzkich. We wspomnieniach o nim pisano: „Z pewnością Józef Trypućko był obdarzony wielkimi zdolnościami, ale to benedyktyńska pracowitość, połączona z poczuciem misji wynikającym z głębokiego patriotyzmu - sprawiły, że był duchowym ambasadorem nauki i kultury polskiej w Szwecji”.

Zmarł 21 lipca 1983 r. w wieku 73 lat w Uppsali.

K.K.

Zob. też:

Lichański Jakub Zdzisław: Józef Trypućko (1910-1983) – badacz księgozbiorów polskich w Szwecji. W: Kustosze księgozbiorów polskich za granicą. Warszawa: Wydaw. SBP, 2013, s. 219-223. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 13)

Łaskarzewska Hanna: Postscriptum. Tamże, s. 224-225.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP