Polecamy

25 rocznica śmierci Bogumiły Krassowskiej

Data dodania: 02.03.2023

25 rocznica śmierci Bogumiły Krassowskiej

2 marca 2023 r. mija 25 rocznica śmierci Bogumiły Krassowskiej (1930-1998), wieloletniej pracowniczki Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy.

Urodziła się 1 marca 1930 r. w Turku (woj. poznańskie) i tu w 1948 r. ukończyła Liceum Ogólnokształcące. Po przeniesieniu się do Wesołej k. Warszawy podjęła w 1952 r. pracę w Fabryce Samochodów Osobowych jako kierowniczka Biblioteki Związkowej. Kwalifikacje zawodowe zdobyła kończąc najpierw Państwowy Zaoczny Kurs Bibliotekarski, zorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W 1961 r. uzyskała dyplom magistra na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1975 r. zdała egzamin na bibliotekarza dyplomowanego.

W 1955 r. rozpoczęła pracę w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, z którą związała się niemal do końca życia. W latach 1955-1969 była kolejno kierowniczką w dwóch filiach bibliotek dla dzieci i młodzieży (przy ul. Okrąg 7 i ul. Wilczej 14). W 1970 r. przeszła do pracy w Dziale Bibliologii w Bibliotece Głównej, a od 1972 r. pracowała w Dziale Obsługi Sieci na stanowisku kierownika Oddziału Uzupełniania Księgozbiorów Bibliotek dla Dzieci. Kolejnym etapem pracy było przejście w 1975 r. do Działu Instrukcyjno-Metodycznego.

Jako kierownik Oddziału Współpracy z Bibliotekami Zakładowymi i Szpitalnymi była odpowiedzialna za opiekę i nadzór merytoryczny nad tymi placówkami. Po przejściu na emeryturę w grudniu 1988 r., w kwietniu 1989 r. podjęła ponownie pracę (w wymiarze pół etatu) w Dziale Muzeum Książki Dziecięcej. Powierzono jej organizację Izby Pamięci Marii Kownackiej w mieszkaniu pisarki na Żoliborzu. Uporządkowała i zinwentaryzowała zapisany Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy w testamencie księgozbiór i warsztat pracy pisarki. W czerwcu 1991 r. przekazała Izbę swej następczyni i w kolejnych latach pracy w Muzeum Książki Dziecięcej, zajęła się wspólnie z Aliną Grefkowicz, opracowaniem Bibliografii polskiej literatury dziecięcej 1918-1939 : literatura polska i przekłady (1995).

Przez kilka lat współpracowała z „Bibliotekarzem”, tłumacząc notki z zagranicznych czasopism bibliotekarskich do stałej rubryki „Kroniki”. Uczestniczyła w pracach związanych z wychowaniem młodzieży trudnej i społecznie niedostosowanej przy Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Brała udział w badaniach nad dziecięcym odbiorem ilustracji książkowej.

Była aktywnym członkiem SBP. Uczestniczyła w pracach Sekcji Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych Zarządu Głównego SBP. Przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej Rady Zakładowej Związku Pracowników Kultury i Sztuki w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy.

Za swoją pracę zawodową i społeczną została odznaczona: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Warszawy”, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”
Zmarła 2 marca 1998 r. Pochowana została na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kw. 55 C, 5-2).

J.J.

Zob. też:

Wolfgramm Elżbieta: Bogumiła Krassowska (1930-1998). W: Entuzjastki bibliotekarstwa dziecięcego. Warszawa: Wydaw. SBP, 1999, s. 96-101 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 6)
Skibińska Elżbieta: Krassowska Bogumiła. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa : Wydaw. SBP, 2010, s. 152-153.
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP