2 marca 2023 r. mija 25 rocznica śmierci Bogumiły Krassowskiej (1930-1998), wieloletniej pracowniczki Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy.
Urodziła się 1 marca 1930 r. w Turku (woj. poznańskie) i tu w 1948 r. ukończyła Liceum Ogólnokształcące. Po przeniesieniu się do Wesołej k. Warszawy podjęła w 1952 r. pracę w Fabryce Samochodów Osobowych jako kierowniczka Biblioteki Związkowej. Kwalifikacje zawodowe zdobyła kończąc najpierw Państwowy Zaoczny Kurs Bibliotekarski, zorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W 1961 r. uzyskała dyplom magistra na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1975 r. zdała egzamin na bibliotekarza dyplomowanego.
W 1955 r. rozpoczęła pracę w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, z którą związała się niemal do końca życia. W latach 1955-1969 była kolejno kierowniczką w dwóch filiach bibliotek dla dzieci i młodzieży (przy ul. Okrąg 7 i ul. Wilczej 14). W 1970 r. przeszła do pracy w Dziale Bibliologii w Bibliotece Głównej, a od 1972 r. pracowała w Dziale Obsługi Sieci na stanowisku kierownika Oddziału Uzupełniania Księgozbiorów Bibliotek dla Dzieci. Kolejnym etapem pracy było przejście w 1975 r. do Działu Instrukcyjno-Metodycznego.
Jako kierownik Oddziału Współpracy z Bibliotekami Zakładowymi i Szpitalnymi była odpowiedzialna za opiekę i nadzór merytoryczny nad tymi placówkami. Po przejściu na emeryturę w grudniu 1988 r., w kwietniu 1989 r. podjęła ponownie pracę (w wymiarze pół etatu) w Dziale Muzeum Książki Dziecięcej. Powierzono jej organizację Izby Pamięci Marii Kownackiej w mieszkaniu pisarki na Żoliborzu. Uporządkowała i zinwentaryzowała zapisany Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy w testamencie księgozbiór i warsztat pracy pisarki. W czerwcu 1991 r. przekazała Izbę swej następczyni i w kolejnych latach pracy w Muzeum Książki Dziecięcej, zajęła się wspólnie z Aliną Grefkowicz, opracowaniem Bibliografii polskiej literatury dziecięcej 1918-1939 : literatura polska i przekłady (1995).
Przez kilka lat współpracowała z „Bibliotekarzem”, tłumacząc notki z zagranicznych czasopism bibliotekarskich do stałej rubryki „Kroniki”. Uczestniczyła w pracach związanych z wychowaniem młodzieży trudnej i społecznie niedostosowanej przy Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Brała udział w badaniach nad dziecięcym odbiorem ilustracji książkowej.
Była aktywnym członkiem SBP. Uczestniczyła w pracach Sekcji Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych Zarządu Głównego SBP. Przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej Rady Zakładowej Związku Pracowników Kultury i Sztuki w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy.
Za swoją pracę zawodową i społeczną została odznaczona: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Warszawy”, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”
Zmarła 2 marca 1998 r. Pochowana została na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kw. 55 C, 5-2).
J.J.
Zob. też:
Wolfgramm Elżbieta: Bogumiła Krassowska (1930-1998). W: Entuzjastki bibliotekarstwa dziecięcego. Warszawa: Wydaw. SBP, 1999, s. 96-101 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 6)
Skibińska Elżbieta: Krassowska Bogumiła. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa : Wydaw. SBP, 2010, s. 152-153.