Polecamy

Twardziele i lalunie. „Czarny kryminał” w zbiorach WBP w Łodzi | Wystawa online

Data dodania: 28.06.2022

Twardziele i lalunie. „Czarny kryminał” w zbiorach WBP w Łodzi | Wystawa online

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online Twardziele i lalunie. „Czarny kryminał” w zbiorach WBP w Łodzi.

Wystawa dostępna pod linkiem Twardziele i lalunie. „Czarny kryminał” w zbiorach WBP w Łodzi .

Zjawisko nazywane „czarnym kryminałem” i wielorako z nim związany nurt hardboiled w całej pełni zaliczają się do szerszego gatunku sensacyjnej prozy określanego w USA, skąd się wywodzi, mianem „pulp fiction”. Termin ten odnosi się zazwyczaj do krótkich utworów literackich obejmujących zwykle tematykę horroru, science fiction, prozy detektywistycznej, drukowanych w tanich magazynach o charakterystycznych, krzykliwych okładkach.

Nazwa tego szerszego nurtu, spopularyzowana przez klasyczny już film Quentina Tarantino, wywodząc się od używanej w produkcji książek pulpy papierowej, zawiera w sobie sugestię, że drukowane na niej historie nie przewyższają wartości jej samej. Myliłby się jednak ten, który postrzegałby „noir” i jego „kuzynów” jedynie jako dostarczyciela tandetnej rozrywki. Należąc niewątpliwie do kultury popularnej, „czarny kryminał” w swej najgłębszej warstwie stawia bowiem i stara się odpowiadać na pytanie: czy możliwe jest ocalenie wartości podstawowych, takich jak honor, lojalność, miłość w świecie zdewastowanym i zdeprawowanym, w świecie „asfaltowej dżungli”, opanowanej przez mroczne ludzkie instynkty?

Patrząc zaś na rzecz od strony formalnej, należy podkreślić, że najwybitniejsi przedstawiciele gatunku doprowadzili go na swoiste, wielokrotnie odtąd w literaturze i filmie naśladowane wyżyny, charakterystyczne swym szczególnym klimatem i imaginarium. Bo „noir” to nie tylko „Sokół maltański” Dashiela Hammett’a albo „Wielki sen” Raymonda Chandler’a oraz legendarne już filmowe adaptacje ich różnych dzieł z udziałem szeregu gwiazd takich jak Humphrey Bogart, Robert Mitchum, Rita Hayworth czy Lauren Bacall, ale też piszący współcześnie James Ellroy, autor m.in. „Czarnej Dalii” lub liczne i częstokroć wybitne nawiązania filmowe takie jak oparty na prozie Philipa K. Dicka „Blade Runner” Ridleya Scotta (wraz ze swym współczesnym sequelem „Blade Runner 2049”) lub smakowity „Osierocony Brooklyn” Edwarda Nortona z 2019 r. Żeby nie wspomnieć o przeżywanej przez polskich czytelników całkiem niedawno fascynacji „neo-noir” w wydaniu skandynawskim z takimi autorami jak Henning Mankell na czele.

Jak widać zabarwiony swoistym cynizmem, lecz pełen uroku nurt pełen antybohaterów i partnerujących im fammes fatales, żyje i ma się dobrze. Zapraszamy zatem do obejrzenia wystawy ukazującej „czarny kryminał” / hardboiled w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego…

Wielisław Marinow,
Dział Informacji Naukowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi
tel. 42 6630333, mail:
informacja@wbp.lodz.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP