Polecamy

XLI Spotkanie Zespołu Ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP | 9-10 czerwca 2022 r. | Relacja

Data dodania: 28.06.2022

XLI Spotkanie Zespołu Ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP | 9-10 czerwca 2022 r. | Relacja

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu odbyło się XLI Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP. Bibliografowie obradowali w dniach 9-10 czerwca 2022 r. Tematem konferencji była „Specyfika regionów – bibliografie i zbiory regionalne”. W spotkaniu brało udział ponad 40 przedstawicieli bibliotek publicznych, bibliotek pedagogicznych, Biblioteki Narodowej oraz innych typów bibliotek.

Podczas spotkania rozważano kwestie bibliografii i zbiorów regionalnych oraz ich rolę w dokumentowaniu niepowtarzalności poszczególnych regionów Polski. Omawiano i prezentowano różne typy zbiorów, od książek i czasopism po pocztówki, etykiety winiarskie i pieniądz zastępczy. Podkreślano potrzebę udostępniania unikalnych dokumentów w zasobach bibliotek cyfrowych. Uczestnicy dzielili się swoimi inicjatywami na wykorzystywanie regionalnych zasobów w działalności edukacyjnej, kulturalnej i promocyjnej bibliotek. Wydarzenia, inspirowane zjawiskami literackimi, odwołujące się do historii i tradycji regionów są organizowane w każdej bibliotece. Przykłady można mnożyć, a kreatywność w tym względzie jest nieograniczona. Stwierdzono, że zbiory i bibliografie regionalne znakomicie odzwierciedlają specyfikę regionów, służą promocji biblioteki, regionu, a dzięki lokalnej tematyce przyciągają użytkowników, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju czytelnictwa.

 

Analizowano osiągnięcia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu na polu bibliografii regionalnej i działalności regionalistycznej. Przedstawiono stan prac nad Bibliografią Województwa Opolskiego, a także mówiono o Bibliografii Powiatu Ziemskiego Opolskiego i bibliografiach tematycznych, dotyczących regionu. Zaprezentowano unikatowe zbiory opolskiej Biblioteki – również te zabytkowe.

O specyfice zbiorów regionalnych, pracach bibliograficznych i prowadzonych działaniach regionalistycznych mówili bibliografowie z bibliotek: Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.

W podsumowaniu podkreślano znaczenie konferencji dla poszerzania wiedzy o regionach oraz sposobach dokumentowania i promowania ich specyfiki. Akcentowano ważność Spotkań Zespołu dla wymiany doświadczeń, wykorzystania potencjału zbiorów regionalnych, pozyskiwania nowych pomysłów i inspiracji do dalszej pracy w poszczególnych bibliotekach. Dzięki temu bibliografie regionalne mogą rozwijać się dynamicznie, są unowocześniane i dostosowywane do standardów nowoczesnego bibliotekarstwa i oczekiwań użytkowników.

Podczas konferencji zaprezentowano System Bibliografia – unikatowe oprogramowanie dedykowanego do prowadzenia Bibliografii Regionalnej (Trzecia Strona Sp. z o.o.). System jest wyposażony w narzędzia do prowadzenia bibliografii regionalnej, katalogowania dokumentów życia społecznego, tworzenia bibliografii przedmiotowych i podmiotowych, dodawania załączników w postaci skanów, zdjęć.

Uczestnicy Spotkania mieli możliwość obejrzenia  zbiorów zabytkowych WBP w Opolu, w tym, rękopisów, starodruków, zbiorów kartograficznych, graficznych, które są przechowywane w zamku w Rogowie Opolskim. Ponadto zwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Emanuela Smołki w Opolu, w tym wystawę regionalnych pocztówek.

W czasie wolnym od obrad, odbyli spacer po opolskim starym mieście, jak również wzięli udział w spotkaniu autorskim z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską, które odbyło się w ramach cyklu Zaczytane Opolskie.

 

   

 

Więcej zdjęć w >>Galerii

Sponsor


Udostępnione prezentacje:

 

 

 


Sponsorem głównym spotkania była Trzecia Strona

Tekst i foto: MP


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP