3 czerwca br. w Centralnej Bibliotece Wojskowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - „Siła lektury w czasie zagrożenia”. Wydarzenie towarzyszyło Krajowemu Zjazdowi Delegatów i poprzedzało pierwszy dzień obrad.
Uczestników powitała dr Barbara Budyńska, p.o. przewodniczącej SBP w kadencji 2017-2021. Następnie głos zabrała Beata Czekaj-Wiśniewska, zastępca dyrektora CBW ds. Ochrony i Promocji Zbiorów witając zgromadzonych w imieniu dyrektora CBW - dr Jana Tarczyńskiego, który nie mógł uczestniczyć w spotkaniu.
Seminarium rozpoczęło się prelekcją dr Zofii Zasackiej z Biblioteki Narodowej, która przedstawiła najnowsze oczekiwania czytelnicze Polaków, w oparciu o wyniki raportów BN - "Stan czytelnictwa książek w Polsce w pierwszym kwartale 2022" oraz "Stan czytelnictwa książek w Polsce w drugim roku pandemii (2021-2022)"
Kolejną prelegentką była dr Ewa Odachowska-Rogalska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, która wystąpiła z prezentacją „Dano Ci życie, które jest tylko opowieścią…”. Jakość narracji a jakość życia – od treści do nadania sensu.
Następnie dr Monika Kamper-Kubańska z Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku opowiedziała o roli książki i czytelnictwa w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem.
Po przerwie wystąpili przedstawiciele sponsorów. Adam Sieradzki z ebookpoint BIBLIO z prezentacją "Nieskończenie wiele wcieleń - książka".
oraz Piotr Kołacz - IBUK libra, który opowiedział o likwidowaniu barier w dostępie do treści edukacyjnych na przykładzie platformy IBUK Libra.
Kolejną prelegentką była dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z wykładem - „Literatura w sytuacjach kryzysowych”.
Na koniec wystąpiła Maria Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania i wydawnictwa Słowne z prezentacją „Książka - lekarstwo na traumę?”
Redakcja | Fot. JF/SBP.pl