Tytuł Członka Honorowego SBP jest najstarszym i najbardziej prestiżowym wśród wszystkich odznaczeń i wyróżnień Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Został ustanowiony przez Związek Bibliotekarzy Polskich w 1917 r.
W pierwszym Statucie ZBP zapisano:
Członkiem honorowym może zostać osoba zasłużona dla Stowarzyszenia przez swoją działalność organizacyjną, zawodową i naukową.
Wszystkie następne statuty wydane po II wojnie przez Związek Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich i SBP potwierdziły to postanowienie. Szczególna ranga tego tytułu wynika również z faktu że, tylko on jest nadawany przez Krajowy Zjazd Delegatów i tylko osobom, których zasługi dla SBP można uznać za wybitne.
Pierwsze nadanie miało miejsce w 1927 r. i od tej pory do 2017 r. godność tę uzyskało 81 bibliotekarzy polskich oraz jeden cudzoziemiec.
W 2022 r. do Biura ZG SBP wpłynęło 6 wniosków na Honorowego Członka SBP z okręgów w Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu i Warszawie. Oceniały je trzy gremia: Komisja Odznaczeń i Wyróżnień, która sprawdzała czy kandydaci spełniają wymagane kryteria formalne i merytoryczne, Kapituła Godności Członka Honorowego SBP, która dokonała wyboru 4 kandydatek i ZG SBP, który ten wybór zatwierdził na swoim ostatnim posiedzeniu.
W dniu 4 czerwca 2022 r. Krajowy Zjazd Delegatów nadał godność Członka Honorowego SBP czterem osobom:
Sylwii Błaszczyk z okręgu śląskiego SBP
Elżbiecie Górskiej z okręgu mazowieckiego SBP
Janinie Małgorzacie Halec z okręgu wielkopolskiego SBP
Pośmiertnie Joannie Pasztaleniec-Jarzyńskiej (1949-2021) z okręgu mazowieckiego SBP
Tym samym w 2022 roku liczba laureatów Godności Członka Honorowego SBP wzrosła do 85.
Redakcja / Fot. JF/SBP.pl