Polecamy

Orient w Bibliotece - relacja

Data dodania: 19.05.2011

Tegoroczna Noc Muzeów poświęcona była niezwykle barwnej i różnorodnej kulturze azjatyckiej. Blisko 500 osób skorzystało z oferty i wzięło udział w atrakcjach przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy i partnerów. Podziwiano przygotowany przez Centrum Kultury Koreańskiej pokaz walki wschodniej Teakwondo oraz Aikido w wykonaniu uczniów Centrum Aikido Aikikai w Warszawie. Niezwykle barwne stroje koreańskie zwane Hanbok mogli przymierzyć zarówno dorośli jak i dzieci. Kobiety, w długich i obszernych, ale niezwykle korowych sukniach wyglądały uroczo. Nie zabrakło także odważnych panów, którzy z równym entuzjazmem wskakiwali w hanbok.

Dużym uznaniem cieszyły się warsztaty plastyczne przygotowane przez Centrum Kultury Koreańskiej oraz Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wola. Można było m.in. otrzymać swoje imię napisane w języku koreańskim, poćwiczyć cierpliwość przy kaligrafii a także poznać tajniki papieru hanji. Młodsi uczestnicy z wielkim zaangażowaniem ozdabiali maski i wachlarze oraz tworzyli smoki. Uzupełnieniem była możliwość pomalowania twarz oraz ozdobienia dłoni indyjskim mehendi. Dla osób lubiących łamigłówki Centrum Gier Japońskich przygotowało rozrywki umysłowe w formie gier zręcznościowych typu kendama czy gier karcianych - hanafunda.

Sebastian Łabęda, podróżnik oraz warszawski przewodnik, zabrał swoich słuchaczy w podróż do Indii, wzdłuż rzeki Ganges, trasami rzadko odwiedzanymi przez turystów. Natomiast o kulturze oraz literaturze indyjskiej opowiedział Dariusz Rusin - złoty medalista Mistrzostw Świata K-4 w Dartmouth w roku 1989 obecnie członek Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny. W holu Biblioteki Publicznej w dzielnicy Wola m.st. Warszawy przy al. Solidarności 90 jeszcze do końca maja można oglądać dwie wystawy: „Komiks japoński – bogactwo stylów, bogactwo treści” – wystawa przygotowana przez Firmę Hanami oraz fotografie Elżbiety Wieteski-Czechowicz pt. „Wielobarwny świat Kultur Muzycznych”.

Tuż przed północą o japońskich duchach opowiedziała pani Magdalena Tomaszewska-Bolałek z Firmy Hanami. Rozmaitość demonów i duchów w Japonii jest dla Europejczyka niemałym zaskoczeniem. Ponadto przedstawiciele Firmy Hanami przybliżyli wszystkim zainteresowanym historię mangi oraz opowiedzieli o sztuce rysowania komiksu japońskiego, zapraszając jednocześnie do zwiedzania wystawy wyeksponowanej w holu Biblioteki.

Żadna noc w Bibliotece nie mogłaby się obyć bez ciekawej literatury, którą można było wypożyczyć z bogatej oferty Biblioteki bądź zakupić bezpośrednio od zaproszonych wydawnictw: Kwiaty Orientu, Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny, Hanami.  Liczne nagrody dla uczestników imprezy ufundowały wydawnictwa, Restauracja Gruba Ryba, Sebastian Łabęda oraz Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP