Polecamy

20 rocznica śmierci Radosława Cybulskiego

Data dodania: 14.11.2019

20 rocznica śmierci Radosława Cybulskiego

14 listopada 2019 r. minęła 20 rocznica śmierci prof. Radosława Cybulskiego (1924-1999), księgarza, bibliotekoznawcy, bibliografa, badacza rynku księgarskiego i wydawniczego w Polsce i za granicą.

Dzieciństwo i młodość spędził w Wilnie, gdzie zastał go wybuch wojny. Był uczestnikiem ruchu oporu i członkiem Armii Krajowej, za co w latach 50. spędził ponad rok w więzieniu.

W 1945 r. w ramach repatriacji przyjechał do Poznania i kontynuował naukę w liceum, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. W czasie studiów pracował w znanej księgarni poznańskiej i zainteresował się problemami rynku księgarsko-wydawniczego. Ten temat podjął w swej pracy magisterskiej, na podstawie której w 1949 r. uzyskał stopień magistra nauk ekonomiczno-politycznych. W tym samym roku przeniósł się do Warszawy i zaczął pracę w Państwowych Zakładach Wydawnictw Szkolnych. W latach 1961-1968 pracował w Państwowym Wydawnictwie Naukowym. Pracując w wydawnictwach, zajmował się rynkiem odbiorców książek, promowaniem i upowszechnianiem wydawnictw. W 1965 r. uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych na podstawie rozprawy Popyt na rynku księgarskim na tle przemian społeczno-gospodarczych w Polsce Ludowej. W tym czasie, współpracując z Instytutem Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, prowadził badania rynku księgarskiego i ruchu wydawniczego, co zaowocowało szeregiem publikacji na ten temat, m.in. publikacją Serie książek kieszonkowych w Polsce w latach 1966-1970. W latach 1969-1972 pracował w Ośrodku Rozpowszechniania Wydawnictw Naukowych PAN, a następnie był dyrektorem Powszechnej Księgarni Wysyłkowej.

W 1972 r. został powołany na dyrektora Instytutu Bibliograficznego Biblioteki Narodowej, równocześnie był zastępcą dyrektora BN. W tym okresie zajmował się problemami bibliografii narodowej (m.in. typologią dokumentów), miejscem bibliografii narodowych w światowym systemie informacji naukowej i automatyzacją procesów biblioteczno-bibliograficznych. Był współautorem publikacji Analiza systemowa Biblioteki Narodowej oraz autorem obszernego artykułu zamieszczonego w „Roczniku Biblioteki Narodowej” Zautomatyzowany, zintegrowany system Biblioteki Narodowej. Współpracował również z Instytutem Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego, prowadząc wykłady i organizując specjalizację edytorsko-księgarską. W 1981 r. przeszedł do Instytutu na cały etat. W latach 1982-1987 był dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, a w latach 1987-1990 dyrektorem IBiIN UW.  W 1985 r. na podstawie rozprawy Książka współczesna. Wydawcy, rynek, odbiorcy otrzymał stopień doktora habilitowanego, a w 1989 r. został profesorem nadzwyczajnym. Był promotorem 74 magistrów i 4 doktorów.

Jego dorobek piśmienniczy obejmuje prace dotyczące mechanizmów funkcjonowania instytucji księgarskich i wydawniczych, roli i obiegu książki w komunikacji społecznej, społecznych aspektów upowszechniania książki, roli i znaczenia bibliografii narodowych w światowym systemie informacji naukowej. Jest również autorem publikacji o zagranicznych rynkach książki, m.in. w Czechosłowacji, Holandii, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, ZSRR i na Węgrzech, a najpełniejszym opracowaniem analitycznym dotyczącym światowego ruchu wydawniczego jest Książka na świecie. Obraz statystyczny produkcji wydawniczej na świecie w latach 1980-1986. Zajmował się też zagadnieniem marketingu w księgarstwie, w tym również marketingiem w bibliotekach. Bibliografia jego prac obejmuje ok. 300 publikacji, niektóre z nich były tłumaczone na języki obce.

Był członkiem wielu organizacji społecznych, m.in. Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Warszawskiego Towarzystwa Miłośników Grodna i Wilna, zasiadał w komitetach działających przy ministerstwach Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Kultury i Sztuki. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Partyzanckim i Złotym Krzyżem Zasługi.

E.B.

Zob. też: 
Migoń Krzysztof: Radosław Cybulski (2 III 1924 Wilno – 14 XI 1999 Warszawa). „Roczniki Biblioteczne” 2000
Sadowska Jadwiga: Cybulski Radosław Jan. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa 2010, s. 46-48
Sadowska Jadwiga: Radosław Cybulski (1924-1999). W: Bibliotekarze warszawscy. Warszawa : SBP, 2010, s. 39-50 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 11)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP