Polecamy

35 rocznica śmierci Mieczysława Gębarowicza

Data dodania: 02.09.2019

35 rocznica śmierci Mieczysława Gębarowicza

2 września 2019 r. minęła 35 rocznica śmierci Mieczysława Gębarowicza (1893-1984), historyka sztuki oraz dziejów książki, wieloletniego bibliotekarza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (ZNiO) i ostatniego dyrektora lwowskiego Ossolineum.

Od 1912 r. studiował na Uniwersytecie Lwowskim historię sztuki i historię powszechną. W 1918 r. brał udział w obronie Lwowa. Po doktoracie w 1921 r. rozpoczął pracę w ZNiO, gdzie został kustoszem Biblioteki Pawlikowskich, a w 1924 r. także kierownikiem Muzeum im. Lubomirskich. Opracował i wydał Katalog rękopisów Biblioteki im. Gwalberta Pawlikowskiego. Opisywał też cenny zbiór grafiki i rysunków z XVIII-XX w. tej kolekcji. W l. 1924-1928 współredagował „Przewodnik Bibliograficzny”, ówczesną bibliografię księgarską. Po habilitacji w 1928 r. został profesorem Uniwersytetu Jana Kazimierza.

Po zajęciu Lwowa przez Rosjan we wrześniu 1939 r. i śmierci dyrektora ZNiO Ludwika Bernackiego, do grudnia 1939 r. kierował ZNiO z Kazimierzem Tyszkowskim i Władysławem T. Wisłockim. Do lipca 1940 r. odpowiadał też za Muzeum Lubomirskich. W okresie okupacji rosyjskiej zlikwidowano samodzielne funkcjonowanie Ossolineum, a zbiory Lubomirskich rozproszono. Podczas okupacji niemieckiej (1941-1944) Gembarowicz został komisarycznym kierownikiem Ossolineum, przekształconym przez Niemców w Bibliotekę Państwową. Organizował zabezpieczanie zbiorów, także prywatnych i z lwowskich instytucji. Pracował nad katalogiem systematycznym druków XIX-XX w., nadzorował skontrum całości zbiorów. Z jego inicjatywy przygotowano w 1. 1943-1944 do ewakuacji i wysłano do Krakowa najcenniejsze zasoby ossolińskie podczas opuszczania Lwowa przez Niemców.

Po drugim zajęciu Lwowa przez Rosjan w lipcu 1944 r. pozostał na krótko kierownikiem ZNiO i Biblioteki Baworowskich, w ramach Biblioteki Akademii Nauk USRR. Mimo wielu propozycji pracy na uczelniach w kraju, nie opuścił Lwowa. Zabiegał u władz polskich o domaganie się zwrotu całego zasobu Ossolineum i innych zbiorów lwowskich. Organizował akcje „przemytu” do kraju niezinwentaryzowanych części zbiorów ossolińskich podczas repatriacji zakonów. W 1950 r. pozbawiono go pracy, zredukowano status zawodowy do stopnia bibliotekarza, odmawiano uznania doktoratu (także habilitacji i profesury) i mianowano „młodszym pracownikiem naukowym”. Pracował jeszcze w Instytucie Nauk Społecznych i Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego. W 1963 r. przeszedł na emeryturę. Otrzymał zakaz korzystania ze zbiorów byłego Ossolineum.

Cały czas pracował naukowo, publikował w Polsce, m.in.: Psałterz floriański i jego geneza (Wrocław 1965), Na śladach polskich bibliotek królewskich (1970), Jan Andrzej Próchnicki (1553-1633), mecenas i bibliofil. Szkic z dziejów kultury w epoce kontrreformacji (Kraków 1981). Pomagał polskim pracownikom naukowym przyjeżdżającym do Lwowa w poszukiwaniu materiałów. Pochowany został we Lwowie na Cmentarzu Łyczakowskim.

H. Ł.

Zob. też:
Matwijów Maciej: Mieczysław Gębarowicz (1893-1984). Uczony i opiekun narodowych dóbr kultury. Warszawa 2013
Matwijów Maciej: Mieczysław Gębarowicz (1893-1984) – historyk sztuki i kultury, ostatni dyrektor lwowskiego Ossolineum. W: Kustosze księgozbiorów polskich za granicą. Warszawa : SBP, 2013, s. 83-98 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 13)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP