Polecamy

38. Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej „Popularyzacja regionalnych baz danych i wiedzy o regionie”, Olsztyn, 30-31 maja 2019 r.

Data dodania: 14.06.2019

38. Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej „Popularyzacja regionalnych baz danych i wiedzy o regionie”, Olsztyn, 30-31 maja 2019 r.

38. Spotkanie Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP odbyło się w dniach 30-31 maja 2019 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie. W Spotkaniu uczestniczyło 80 przedstawicieli bibliotek publicznych, pedagogicznych, uczelnianych, Biblioteki Narodowej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Przedmiotem spotkania były regionalne bazy danych, wiedzy o regionie i ich popularyzacja. Uczestnicy analizując pojęcia takie, jak: region, regionalizm, ruch regionalny, świadomość regionalna podkreślali znaczenie świadomości regionalnej bibliotekarza regionalisty i współdziałanie biblioteki wojewódzkiej i bibliotek powiatowych. Zdaniem jednej z prelegentek taka współpraca przyczynia się nie tylko do kompletności bibliografii, ale także podnosi świadomość tożsamości mieszkańców powiatu, wsi czy miasta. Dobre efekty przynosi angażowanie użytkownika w czynne uczestnictwo w akcjach promocyjnych. Godnym zainteresowania pomysłem jest eksponowanie wątków regionalnych i lokalnych w wydarzeniach bezpośrednio nie związanych z regionem czy łączenie ogólnopolskich akcji czytelniczych i kulturalnych z lokalnymi. Ważna jest również współpraca bibliotek z innymi instytucjami, organizacjami, działającymi w obszarze kultury oraz osobami, pasjonatami i znawcami regionu. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że markę biblioteki należy budować wokół regionalizmu i własnych zbiorów regionalnych. Dla czytelników istotne jest to, co jest związane z ich najbliższym otoczeniem. Obok popularnych form działań promocyjnych takich, jak spotkania autorskie, warsztaty, prelekcje, gadżety promocyjne należy wykorzystywać nowe technologie, m.in. media społecznościowe, multiwyszukiwarki, spotkania promocyjne w formie telekonferencji, kody QR, filmiki reklamowe. Tworzenie faktograficznych baz danych, które są odpowiednikami encyklopedii regionalnych umożliwia systematyzowanie i popularyzowanie wiedzy o regionie. Tego typu bazy są ogólnodostępne i posiadają wartość edukacyjno-poznawczą. Dodatkowo są powiązane z bibliografią regionalną i biblioteką cyfrową. Są próbą zachowania i przekazania całego dziedzictwa historycznego regionu. Biblioteki poprzez aktywne włączanie się w promowanie źródeł informacji dobrej jakości, wiarygodnych, dostarczają społeczności lokalnej informację relewantną, kompletną. Ważnym zadaniem bibliotek jest propagowanie ekologii i kultury informacji.

Doświadczeniami w zakresie promowania regionu, bibliotek i bibliografii regionalnej dzielili się bibliotekarze z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Biblioteki Elbląskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie, Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania programu bibliotecznego tworzonego dla potrzeb bibliografii regionalnej dla mniejszych bibliotek stosowanego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej. Program można zainstalować na serwerze konkretnej biblioteki lub korzystać z oprogramowania jako usługi.

W czasie wolnym od obrad uczestnicy zwiedzili poszczególne działy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie.

Relacja:
Bibliografowie regionalni w Olsztynie / Anita Romulewicz. W: „Bibliotekarz” 2020, nr 1.

Relacja, fotogaleria z 38. Spotkania Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej bibliotekarzy z Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie: http://przydatnebibliografowi.blogspot.com/

Marzena Przybysz
Przewodnicząca Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP


 >> Galeria zdjęć <<


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP