Okres ciąży, urlopu macierzyńskiego, a potem rodzicielskiego objęty jest szczególną ochroną zatrudnienia. Korzysta z niej również urlop ojcowski. Stosunek pracy w czasie tych urlopów nie może być rozwiązany przez pracodawcę, chyba że wystąpią okoliczności uchylające tę ochronę. Są one nieliczne, zasadą jest bowiem zagwarantowanie pracownikom korzystającym z uprawnień rodzicielskich szczególnej trwałości zatrudnienia.
Pracownikowi w czasie korzystania z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego przysługuje bardzo mocna ochrona zatrudnienia. Pracodawca nie może w tym czasie wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę (art. 177 § 1 K.p.). Wyłączenie wspomnianej ochrony jest przewidziane tylko w przypadku:
W tym ostatnim przypadku, jeżeli u pracodawcy funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa, pracodawca musi uzyskać zgodę tej organizacji na dyscyplinarkę. W razie braku związków pracodawca podejmuje decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu samodzielnie, jednak z uwzględnieniem wszystkich wymogów dotyczących tego trybu rozwiązania umowy. Dalej...
Źródło: winienczyma.bn.org.pl