Polecamy

MOLIKI KSIĄŻKOWE - grupa zabawowa

Autor: Biblioteka: BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA RYDUŁTOWY IM. HENRYKA MIKOŁAJA GÓRECKIEGO Województwo: śląskie
Data dodania: 23.04.2015

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”

Zgodnie z planowym działaniem mającym na celu zapewnienie pracy dla bibliotekarzy (wbrew obieganym opiniom, że czas książki w jej tradycyjnej formie minął), dbając o czytelnictwo w każdym wieku rydułtowska książnica kładzie szczególny nacisk  na pracę z najmłodszymi. Myślę, że nie jesteśmy w tej dziedzinie wyjątkowi. Podejmujemy szereg działań popularyzujących czytelnictwo, miłość i poszanowanie do książek, organizujemy dla najmłodszych projekty od indywidualnych po ogólnopolskie i międzynarodowe. Od 13 lat organizujemy nocne przygody w bibliotece (10 lat „Noc z Andersenem” od 3 lat detektywistyczne zajęcia „Gdzie jest kot Faraon?”) urodzinowe spotkania z Kubusiem Puchatkiem a teraz Misiem Książkowym, Przygody w Smerfnej wiosce itp. Niezliczone przez lata lekcje biblioteczne, czytelnicze poranki, projekty dla przedszkolaków („Każdy zawód jest ciekawy”; „Przyjaciele w podwórka”; „Tańczę, biegam, podskakuję, ruch to zdrowie, dobrze się czuje” itp.) zakończone pasowaniem najstarszych grup na czytelników.

Nasz najnowszy projekt skierowany jest do jeszcze młodszych. Zaprosiliśmy do wspólnej zabawy dzieci w wieku 0 - 3 i ich rodziców. „Moliki książkowe” - to nazwa klubiku dla maluszków, którzy działają w książnicy od 1,5 miesiąca. Jego inicjatorem (przy współpracy z całym zespołem) jest Pani Barbara Furgoł, która uczestnicząc w szkoleniu, organizowanym przez Bibliotekę Śląską, wymyśliła i opracowała  przekładając na potrzeby  użytkowników rydułtowskiej książnicy. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu we czwartki i trwają 2 godziny.  Uczestniczą w  nich dzieci nie korzystające ze żłobków ani przedszkoli wraz ze swoimi rodzicami lub opiekunami. Na początek zorganizowano zajęcia do 10 dzieci, a po kilku zajęciach mamy ich 13 – cioro a lista rezerwowych rośnie z dnia na dzień, bo najlepszą reklamą są opinie przekazywane przez rodziców.

Na pierwszym spotkaniu bibliotekarka prowadząca wraz z uczestniczącymi rodzicami ustaliła regulamin i zasady obowiązujące biorących udział w projekcie. Każde spotkanie na elementy stałe (czytanie książek, zabawa z piosenką, wykorzystanie basenu z piłkami, elementów zabawowych dostosowanych do poziomu i możliwości dzieci) oraz elementów zmiennych np. malowanie farbami, zabawa z makaronem, kaszą manną.

Aby zajęcia mogły odbywać się w jak najlepszej atmosferze i warunkach wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży zmieniła swoje miejsce i oblicze (zdjęcia). Przygotowane są przewijaki dla najmłodszych, kącik do karmienia. Jednym słowem postawiliśmy na głowie spokojny biblioteczny świat.

„Starsi” użytkownicy korzystają z zajęć komputerowych, spotkań autorskich,  w czytelni rozbrzmiewa śpiew choru ale wszystko z poszanowaniem tych, którzy w ciszy i skupieniu lubią wypożyczać książki.

Zachęcamy bibliotekarzy dziecięcych do podjęcia tej inicjatywy, chętnie pomożemy w rozwiązaniu rodzących się wątpliwości.

Barbara Laszczyńska

Katarzyna Żurkowska







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP