Polecamy

Konferencja „Biblioteka XXI wieku” - relacja, dzień I

Data dodania: 12.06.2014

Konferencja „Biblioteka XXI wieku” - relacja, dzień I

Przewodnicząca SBP Elżbieta Stefańczyk z radością powitała wszystkich przybyłych na konferencję odbywającą się w gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Sesja I dotyczyła tendencji światowych w architekturze bibliotek. Ewa Kobierska-Maciuszko z BUW w oparciu o przeprowadzone badania przedstawiła zagrożenia i szanse bibliotek wzorując się na Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i Bibliotece na Koszykowej. Rozbudowa bibliotek, wsparcie finansowe z programów ministerialnych, zwiększone nakłady na zakup książek polskich i zagranicznych pozwala na wzrost czytelnictwa oraz roli edukacyjnej i kulturalnej w społeczeństwie.

Natomiast Piotr Kieżun z Instytutu Książki przybliżył efekty programu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek 2011-2015”, omawiając dofinansowanie projektów w kwocie 150 mln zł. gdzie po naborze styczniowym liczba budowanych lub modernizowanych bibliotek gminnych wyniosła 245. Prowadzone inwestycje w podziale na województwa klasyfikuje na I miejscu woj. lubelskie (27), kolejno II miejsce woj. małopolskie i dolnośląskie (24), miejsce III zajęło woj. wielkopolskie (24), najmniej funduszy zostało wykorzystane w woj. opolskim (2).

Na zakończenie sesji duet architektów z JEMS Architekci, Marek Moskal i Jerzy Szczepanik-Dzikowski, odpowiedzialni za projekt i realizację rozbudowy Biblioteki Raczyńskich, przedstawili proces rodzenia się koncepcji „elastycznej” przestrzeni, łączącej wszystkie funkcje nowoczesnej biblioteki publicznej.

Konferencja była również okazją do wręczenia odznaczeń i nagród branżowych. Medale „W dowód uznania” od Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymali Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich oraz Paulina Wojtkowska i Jerzy Kondras z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Śremie.

W tegorocznym konkursie tytuł Bibliotekarza Roku 2013 otrzymała Renata Pańka z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej Strzeleckiego Ośrodka Kultury, niewielką ilością głosów wyprzedzając Katarzynę Bikowską z Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie. Wyróżnienia jako finaliści otrzymali również Beata Taraszkiewicz (Biblioteka Uczelniana Akademii Pomorskiej w Słupsku), Anna Lewicka (Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie), Maria Sosin (Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu) oraz Małgorzata Kozioł (Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej).

Sesja druga konferencji poświęcona została bibliotekom publicznym. W prezentacjach przedstawiono nowe i zmodernizowane książnice województw dolnośląskiego, małopolskiego i podlaskiego. Dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów i Unii Europejskiej udało się wybudować lub wyremontować i na nowo zaaranżować biblioteki m.in. w Bielawie, Lubinie, Oświęcimiu, Barcicach, Brzeźnicy, Radłowie, Makowie Podhalańskim, Myślenicach, Białymstoku i Piątnicy.

Magdalena Szewczyk-Nelson z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przedstawiła darmowy system identyfikacji wizualnej udostępniany wszystkim zainteresowanym bibliotekom. Sesję zakończyło wystąpienie sponsora konferencji – TOMACO INTRO. Przedstawiciel sponsora zaprezentował dwa nowoczesne systemy ochrony zbiorów bibliotecznych: Fastbind (metoda archiwizacji i napraw książek we własnym zakresie) i Colibri (system okładania książek przezroczystą folią).

Sesja III poświęcona została bibliotekom akademickim rozpoczął ją wykład dr Danuty Koniecznej o nowych rozwiązaniach architektonicznych i modernizacji polskich bibliotek akademickich w latach 2011-2014. Na przykładzie nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dr Aldona Chlewicka opowiedziała o własnych doświadczeniach i znaczeniu współudziału zespołu bibliotekarzy w „projektowaniu” i realizacji budowy nowej książnicy.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła żywiołowa dyskusja o dofinansowywaniu bibliotek z funduszy unijnych oraz o kształceniu przyszłych pokoleń bibliotekarzy i roli bibliotek w Polsce.

nad. Małgorzata Byra, Agnieszka Baszko, Dagmara Dąbrowska

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP