Przewodnicząca SBP Elżbieta Stefańczyk z radością powitała wszystkich przybyłych na konferencję odbywającą się w gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Sesja I dotyczyła tendencji światowych w architekturze bibliotek. Ewa Kobierska-Maciuszko z BUW w oparciu o przeprowadzone badania przedstawiła zagrożenia i szanse bibliotek wzorując się na Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i Bibliotece na Koszykowej. Rozbudowa bibliotek, wsparcie finansowe z programów ministerialnych, zwiększone nakłady na zakup książek polskich i zagranicznych pozwala na wzrost czytelnictwa oraz roli edukacyjnej i kulturalnej w społeczeństwie.
Natomiast Piotr Kieżun z Instytutu Książki przybliżył efekty programu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek 2011-2015”, omawiając dofinansowanie projektów w kwocie 150 mln zł. gdzie po naborze styczniowym liczba budowanych lub modernizowanych bibliotek gminnych wyniosła 245. Prowadzone inwestycje w podziale na województwa klasyfikuje na I miejscu woj. lubelskie (27), kolejno II miejsce woj. małopolskie i dolnośląskie (24), miejsce III zajęło woj. wielkopolskie (24), najmniej funduszy zostało wykorzystane w woj. opolskim (2).
Na zakończenie sesji duet architektów z JEMS Architekci, Marek Moskal i Jerzy Szczepanik-Dzikowski, odpowiedzialni za projekt i realizację rozbudowy Biblioteki Raczyńskich, przedstawili proces rodzenia się koncepcji „elastycznej” przestrzeni, łączącej wszystkie funkcje nowoczesnej biblioteki publicznej.
Konferencja była również okazją do wręczenia odznaczeń i nagród branżowych. Medale „W dowód uznania” od Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymali Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich oraz Paulina Wojtkowska i Jerzy Kondras z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Śremie.
W tegorocznym konkursie tytuł Bibliotekarza Roku 2013 otrzymała Renata Pańka z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej Strzeleckiego Ośrodka Kultury, niewielką ilością głosów wyprzedzając Katarzynę Bikowską z Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie. Wyróżnienia jako finaliści otrzymali również Beata Taraszkiewicz (Biblioteka Uczelniana Akademii Pomorskiej w Słupsku), Anna Lewicka (Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie), Maria Sosin (Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu) oraz Małgorzata Kozioł (Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej).
Sesja druga konferencji poświęcona została bibliotekom publicznym. W prezentacjach przedstawiono nowe i zmodernizowane książnice województw dolnośląskiego, małopolskiego i podlaskiego. Dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów i Unii Europejskiej udało się wybudować lub wyremontować i na nowo zaaranżować biblioteki m.in. w Bielawie, Lubinie, Oświęcimiu, Barcicach, Brzeźnicy, Radłowie, Makowie Podhalańskim, Myślenicach, Białymstoku i Piątnicy.
Magdalena Szewczyk-Nelson z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przedstawiła darmowy system identyfikacji wizualnej udostępniany wszystkim zainteresowanym bibliotekom. Sesję zakończyło wystąpienie sponsora konferencji – TOMACO INTRO. Przedstawiciel sponsora zaprezentował dwa nowoczesne systemy ochrony zbiorów bibliotecznych: Fastbind (metoda archiwizacji i napraw książek we własnym zakresie) i Colibri (system okładania książek przezroczystą folią).
Sesja III poświęcona została bibliotekom akademickim rozpoczął ją wykład dr Danuty Koniecznej o nowych rozwiązaniach architektonicznych i modernizacji polskich bibliotek akademickich w latach 2011-2014. Na przykładzie nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dr Aldona Chlewicka opowiedziała o własnych doświadczeniach i znaczeniu współudziału zespołu bibliotekarzy w „projektowaniu” i realizacji budowy nowej książnicy.
Pierwszy dzień konferencji zakończyła żywiołowa dyskusja o dofinansowywaniu bibliotek z funduszy unijnych oraz o kształceniu przyszłych pokoleń bibliotekarzy i roli bibliotek w Polsce.
nad. Małgorzata Byra, Agnieszka Baszko, Dagmara Dąbrowska