Polecamy

Edukacja ekonomiczna seniorów

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 30.05.2014

Od maja w bibliotece w Starym Wielisławiu realizowany jest program edukacji ekonomicznej dla seniorów młodszych i starszych. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego, a jego założenia wpisują się w cele Programu Rozwoju Bibliotek. Inauguracji szkoleń dokonała pani Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko.

 

Projekt „O finansach… w bibliotece” został poprzedzony szeroką promocją w lokalnych mediach, na stronach internetowych Gminy Kłodzko, Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, portalu doba.pl oraz w Telewizji Kłodzkiej. Osobami prowadzącymi zajęcia są bibliotekarki pani Agata Maślanka z Jaszkowej Górnej i pani Magdalena Piotrowska-Wojtyca ze Starego Wielisławia, które ukończyły szkolenia specjalistyczne w tym zakresie.

 

Na zajęcia zapisało się 10 osób. Każdy z uczestników szkolenia został wyposażony w materiały dydaktyczne, indywidualne kody dostępu do platformy edukacyjnej oraz inne niezbędne materiały. W okresie wakacji planowany jest drugi nabór na szkolenia, które odbędą się tym razem w bibliotece w Krosnowicach lub tam, gdzie będzie takie zapotrzebowanie. Zapraszamy już dziś!  

I SPOTKANIE: Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym?
Spotkanie pierwsze poświęcone jest budżetowi domowemu: zasady tworzenia budżetu, planowanie budżetu z wykorzystaniem kalkulatorów internetowych, zapoznanie z prawami konsumenta przy zakupach w sieci i poza lokalem przedsiębiorstwa, korzyści z lokowania oszczędności.

II SPOTKANIE: Bank przez Internet.
Na drugim spotkaniu przybliżamy tematy: zakładanie konta bankowego, w tym e- konta, bankowość elektroniczna, prawa klienta banku.

III SPOTKANIE: Lokaty, kredyty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
Trzecie spotkanie poświęcone jest  m. in.  takim tematom jak: produkty bankowe – lokaty, kredyty, karty płatnicze, ocena korzyści i ryzyka związanego z zaciąganiem kredytów i pożyczek, przydatne informacje w podejmowaniu decyzji finansowych.

IV SPOTKANIE: Ubezpieczenia.
Uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami ubezpieczeń, zdobędą wiedzę gdzie w Internecie szukać informacji i ofertach ubezpieczeniowych, jak egzekwować należne prawa konsumenckie.

V SPOTKANIE: Bank centralny i inne banki.
Ostatnie spotkanie dostarczy wiadomości o Narodowym Banku Polskim, o kursach walutowych, inflacji, stopach procentowych, o walucie Euro, o zabezpieczeniu banknotów.

Początki w Starym Wielisławiu były bardzo nieśmiałe. Nasi kursanci mimo zachęt z naszej strony, nie zdradzali za wiele emocji. Z czasem jednak ku naszemu zadowoleniu, sytuacja zmieniła się całkowicie. Uczestnicy zajęć stworzyli bardzo fajną i zgraną ekipę. Nie krępują się zadawać pytania i prosić o pomoc. Pytają o rzeczy najróżniejsze, co jest też dla nas swoistym sprawdzianem. I w takiej oto żywej i wesołej atmosferze upływają moduły, jeden za drugim…

Wszyscy nasi kursanci posiadają w domu laptopy lub komputery i często dzielą się z nami spostrzeżeniami na temat samodzielnej domowej pracy. Zafascynowani nowymi informacjami zdobytymi podczas kursu zagłębiają się w wirtualnym świecie, w każdej wolnej chwili z niecierpliwością oczekując kolejnego spotkania. 

Terminy spotkań edukacyjnych grupy pierwszej: 14 maja, 21 maja, 28 maja, 4 czerwca, 11 czerwca – ostatni moduł, zakończenie, wręczenie certyfikatów. Masz pytania, bądź chcesz się zapisać na ten kurs – dzwoń pod nr tel. 74 8687613. Pani Agata chętnie pomoże.







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP