Polecamy

O FIO 2014

Data dodania: 19.12.2013

O FIO 2014

Do 12 stycznia 2014 roku można zgłaszać uwagi do Regulaminu nowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. O jego ostatecznym kształcie zadecyduje tymczasowy Komitet Sterująco-Monitorujący. Członków tego Komitetu rekomendowała Rada Działalności Pożytku Publicznego na grudniowym posiedzeniu.

Prace nad nowym Programem Fundusz Inicjatyw Obywatelskich trwały już od dawna. Początkowo toczyły się w dwóch ośrodkach: w Kancelarii Prezydenta RP i w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Wysiłki udało się jednak połączyć, program był szeroko konsultowany ze środowiskiem organizacji pozarządowych i w jego ostatecznej wersji uwzględniono wiele uwag zgłaszanych przez trzeci sektor. 

Nie udało się wywalczyć zwiększenia budżetu przeznaczonego na FIO. Organizacje postulowały, aby wynosił on 120 mln zł na rok, jednak ostatecznie stanęło na 60 mln zł rocznie. Obradująca 17 grudnia 2013 roku Rada Działalności Pożytku Publicznego przyjęła w sprawie nowego FIO uchwałę, w której napisano m.in.:

Rada podtrzymuje stanowisko, iż alokacja na Program powinna być wyższa i oczekuje, że w przypadku korzystnych zmian w polityce finansowej państwa dokonana zostanie w trakcie realizacji Programu stosowna korekta finansowa.

Nowe FIO realizowane będzie z krajowych środków publicznych pochodzących z budżetu państwa (rezerwy celowej). Nadal także nie jest rozstrzygnięta kwestia ustawowego umocowania Funduszu, chociaż w samym Programie wspomina się tę propozycję jako „godny rozważenia postulat”.

Przyjęty przez rząd pod koniec listopada Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 - 2020 jest kontynuacją poprzednich „edycji” tego Programu, aczkolwiek różniącym się od nich kilkoma istotnymi szczegółami.

Konsultacje regulaminu konkursu FIO w 2014 r.

Departament Pożytku Publicznego zaprasza zainteresowane osoby i instytucje do wyrażenia swoich opinii na temat projektu „Regulaminu konkursu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w 2014 r.”. Uwagi można zgłaszać do 12 stycznia 2014 r.

W trosce o to, aby ostateczny kształt dokumentu możliwie najpełniej odpowiadał na potrzeby i oczekiwania sektora pozarządowego, zapraszamy do zgłaszania uwag i propozycji.

Źródło: ngo.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP