Artykuły z tagiem: Wydawnictwo SBP
Żyjemy w czasach dużego przyspieszenia, kiedy przeobrażeniom ulega nie tylko technika, ale również życie społeczne i rodzina. Dzisiaj dziecko, podobnie jak dorosły, musi dopasować się do szybko zmieniających się wymogów dnia codziennego
więcej
Najnowsze publikacje już w sprzedaży! Zapraszamy do sklepu SBP.pl
więcej
Miło nam poinformować, że w opublikowanym w dn. 18 stycznia 2019 r. Komunikacie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe
więcej
Wkrótce w sprzedaży najnowsza książka od Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP
więcej
Neil Richard Gaiman - brytyjski pisarz, scenarzysta i redaktor, uznawany za jednego najwybitniejszych żyjących pisarzy fantasy, urban fantasy i science fiction, doczekał się polskojęzycznej monografii poświęconej swojej twórczości
więcej
Dokonana analiza siedemnastu artykułów pokonferencyjnych na temat książki, zawodu bibliotekarza
więcej
Wkrótce w sprzedaży leksykon adresowany do pracowników naukowych, kierowników i pracowników bibliotek oraz studentów, którzy spotykają się na co dzień z wieloma koncepcjami i pojęciami z zakresu zarządzania i marketingu bibliotecznego.
więcej
W celu przeciwdziałania nieuczciwym praktykom publikacyjnym Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przyjęło i stosuje Zasady etyki wydawniczej, zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics) https://publicationethics.org/
Polityka wydawnicza SBP
- Wydawnictwo stosuje zasady fair play: rasa, płeć, wyznanie, pochodzenie, obywatelstwo czy przekonania polityczne autorów w żaden sposób nie wpływają na ocenę tekstów. Stosowana polityka wydawnicza jest niezależna. Teksty oceniane są wyłącznie pod względem merytorycznym.
- Przed akceptacją do wydania, publikacje zgłoszone do Wydawnictwa są weryfikowane pod kątem zgodności z zasadami etyki wydawniczej.
- Wydawca decyduje, które teksty zostaną opublikowane. Przy przyjmowaniu tekstów do publikacji brane są pod uwagę opinie recenzentów dotyczące wartości naukowej pracy, rzetelności i oryginalności ujęcia problemu, przejrzystości wywodu, przydatności w praktyce bibliotecznej.
- Zasady kwalifikowania monografii i artykułów do druku są transparentne, a stosowane procedury zapewniają wysoką jakość merytoryczną i edytorską publikacji.
- Redaktorzy naukowi publikacji dbają o rzetelność naukową przygotowywanych prac. Dla jej zachowania mogą nanosić zmiany i poprawki. W każdym przypadku mają obowiązek upewnić się, że osoby mające wkład w powstanie publikacji akceptują jej kształt po redakcji naukowej.
- Redakcja stosuje wszelkie dostępne środki w celu zapobiegania plagiatom, nadużyciom
i publikacji fałszywych danych. W przypadku podejrzeń o nieuczciwe praktyki (plagiat, fałszowanie wyników badań) zobowiązany jest podjąć decyzję o wycofaniu tekstu z publikacji zbiorowej.
- Wydawnictwo podejmuje działania zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeciwdziałając zjawiskom określanym jako „ghostwriting” i „guest authorship”.
- Nieopublikowane teksty nie mogą być bez pisemnej zgody autorów wykorzystywane przez pracowników wydawnictwa ani przez żadne inne osoby uczestniczące w procesie wydawniczym.
- Wydawca zapewnia poufność i bezpieczeństwo danych osobowych.
- Wydawca ma prawo wycofać publikację po jej wydaniu, jeżeli:
- istnieją dowody świadczące o braku wiarygodności wyników badań i/lub fałszowaniu danych, jak również w przypadku popełnienia niezamierzonych błędów (np. błędy metodologiczne, błędy w obliczeniach);
- praca nosi znamiona plagiatu bądź narusza zasady etyki wydawniczej.
Zasady obowiązujące autora
- Autor zobowiązany jest do rzetelnego opisu wykonanych prac badawczych oraz obiektywnej interpretacji wyników. Prace powinny zawierać informacje umożliwiające identyfikację źródeł danych. Niezgodne z zasadami etyki wydawniczej prezentowanie i interpretowanie danych oraz wyników badań jest niedopuszczalne i skutkować może wycofaniem tekstu.
- Autor zobowiązany jest wymienić w bibliografii załącznikowej publikacje, które zostały przez niego wykorzystane przy tworzeniu tekstu. Autor może zgłaszać do publikacji wyłącznie własne, oryginalne teksty. Wykorzystane w publikacji badania i/lub informacje innych naukowców powinny być oznaczone w sposób wskazujący, że jest to cytat. Plagiat czy fałszowanie danych są niedopuszczalne.
- Autorzy zgłaszający do publikacji teksty wieloautorskie mają obowiązek ujawnić wkład poszczególnych autorów w jego powstanie (z podaniem afiliacji autorów oraz informacji kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystanych przy tworzeniu tekstu). Hostwriting, guest authorship są przejawem nierzetelności naukowej i wszelkie wykryte ich przypadki powinny być demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów, takich jak instytucje zatrudniające autora, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych, itp.
- Autorzy będący pracownikami naukowymi są zobowiązani przekazać wydawcy kod identyfikujący ORCID (Open Researcher and Contributor ID).
Zasady recenzowania publikacji
- Recenzent sporządza recenzje na zlecenie wydawnictwa. W ten sposób ma wpływ na decyzje podejmowane przez wydawnictwo. Może także, w porozumieniu z autorem, wpływać na ostateczny kształt i doskonalenie publikowanej pracy.
- Publikacje naukowe recenzowane są przez pracowników naukowych z ośrodków akademickich w całej Polsce, a w szczególnych przypadkach zagranicznych, a także spośród specjalistów problematyki w nim poruszanej.
- Artykuły w czasopismach naukowych recenzowane są zgodnie z zasadami double-blind peer review.
- Recenzent zobowiązany jest dostarczyć recenzję w ustalonym terminie. Jeżeli z jakichś względów (merytorycznych, braku czasu itp.) nie jest w stanie dotrzymać terminu bądź podjąć się recenzji, powinien niezwłocznie poinformować o tym wydawcę.
- Wszystkie recenzowane prace oraz ich recenzje mają charakter poufny. Ujawnianie prac i/lub osobom trzecim jest niedopuszczalne (z wyjątkiem osób, które biorą udział w procesie wydawniczym).
- Recenzja powinna mieć charakter obiektywny. Personalna krytyka autora pracy jest uważana za co najmniej niestosowną. Wszystkie uwagi recenzenta powinny zostać odpowiednio uargumentowane.
- Recenzent powinien wskazać i zgłosić wydawcy wszelkie istotne podobieństwa recenzowanego tekstu do innych prac.
- Recenzent nie może wykorzystywać recenzowanej pracy do swoich osobistych potrzeb i korzyści.
- Nie powinien oceniać tekstu, w przypadku kiedy może występować konflikt interesów z autorem, o czym powinien powiadomić wydawcę.
Szczegółowe informacje na temat zasad etyki czasopism naukowych i monografii:
http://www.sbp.pl/przeglad
http://www.sbp.pl/artykul/?cid=2885&prev=497
http://www.sbp.pl/wydawnictwa/o_wydawnictwie
Publikacja z serii Nauka-Dydaktyka-Praktyka zawiera przegląd działań bibliotek aktywnie promujących książkę dziecięcą
więcej
W numerze artykuły odnoszące się do różnych kierunków działalności bibliotek i związanych z nimi projektów.
więcej