Dla Autorów

Serdecznie zapraszamy Państwa do aktywnej współpracy w tworzeniu pisma. Zachęcamy do nadsyłania artykułów. Teksty będą prezentowane w dwóch podstawowych działach. Pierwszy z nich to „Badania i wizje”, drugi - ilustrujący działalność bibliotek w innych państwach to „Biblioteki i bibliotekarze za granicą”. Pozostałe rubryki to „Wywiady”, „Z warsztatu bibliotekarza”, „Przegląd literatury” i „Spotkania naukowe”.

Teksty publikujemy w językach: polskim, angielskim i niemieckim. Każdy tekst przed publikacją poddawany jest recenzji. Redakcja nie wypłaca honorariów autorskich za publikację tekstów. Materiały prosimy nadsyłać na adres: maja.wojciechowska@gmail.com

Zasady przygotowania tekstu:

  1. Teksty powinny być napisane w programie Microsoft Word, czcionka Calibri, 12 pkt, interlinia pojedyncza, format A4, marginesy standardowe (2,5 cm), akapity zaznaczone wcięciem. Prosimy nie stosować dodatkowego formatowania w postaci kolumn, śródtytułów, przenoszenia wyrazów, scalania wyrazów lub znaków, tworzenia sekcji, podziałów i numerowania stron itp.
  2. Na początku artykułu, w prawym górnym rogu strony powinno znajdować się nazwisko autora. Informacja o autorze zawierająca tytuł naukowy lub pełnioną funkcję, nazwę instytucji macierzystej oraz adres e-mail powinna zostać umieszczona pod nazwiskiem.
  3. Tytuły referatów powinny być wyśrodkowane i wyróżnione pogrubioną czcionką wielkości 18 pkt.
  4. Tekst powinien mieć objętość ok. 6 do 17 stron i być wyjustowany.
  5. Ilustracje, tabele, rysunki czy wykresy czaro-białe lub kolorowe powinny być umieszczone w tekście i oznaczone skrótem rys. lub tab. Powinny być ponumerowane i zatytułowane, wraz ze wskazaniem źródła lub informacją „opracowanie własne”. Sposób podania źródła ilustracji jest taki sam jak dla bibliografii załącznikowej.
  6. Prosimy o niepisanie tekstów w pierwszej osobie.
  7. Daty oraz wielkości wyrażone cyframi powinny być zapisywane według następującego schematu: lata dziewięćdziesiąte XX w., 15 tys., 2003 r.
  8. Przypisy do tekstu (merytoryczne) powinny być wstawiane automatycznie (alt+j), na dole strony. Natomiast przypisy bibliograficzne powinny znajdować się w tekście głównym w formacie: nawias kwadratowy nr pozycji bibliograficznej, nr cytowanej strony; kolejne pozycje bibliograficzne nawias kwadratowy - np. [1; 8; 13] lub [1, s. 12] lub [2, s. 5; 13; 14; 15, s. 12].
  9. Bibliografia powinna być zamieszczona na końcu referatu, numerowana, uszeregowana alfabetycznie. Wykonana według poniższych zasad:

wydawnictwo zwarte:

KAMIŃSKA Zofia, FRIEBERG John, KASPRZYCKI Tomasz. Bajki dla chorych dzieci. Warszawa: Poltext, 2006. ISBN 83-84346-89-6.
CHUDZIKOWSKI Błażej (red.). Komputeryzacja. Warszawa: BIM, 2006. ISBN 978-83-08-03998-4, 978-83-08-03999-1.

artykuł w wydawnictwie zwartym:

GRABOWSKA Irena. Zarządzanie ryzykiem. In BALERZAK Leon (red.). Metody zarządzania. Warszawa: PWN, 2004, s. 123-124. ISBN 83-84346-89-6.

artykuł w wydawnictwie ciągłym:

KUGLARZ Monika. Hodowla pszczół. Pszczelarstwo. 2006, nr 5/8, s. 567-589. ISSN 1234-5678.

dokument elektroniczny:

BEDNAREK-MICHALSKA Bożena, SZEWCZAK Jolanta, ZABORSKA Urszula. Strategia szkoleniowa Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy [Dokument elektroniczny]. 2005, nr 1. Tryb dostępu: http://ebib.oss.wroc.pl/2005/62/michalska_szewczak_zaborska.php. Stan z dnia 23.03.2005.

Zasady recenzowania tekstów:

Każdy nadesłany tekst oceniany jest pod kątem zgodności z profilem tematycznym czasopisma i poddawany anonimowej recenzji. Recenzji dokonuje dwóch niezależnych recenzentów: członek Rady Naukowej lub recenzent zewnętrzny. W spornych sytuacjach na wniosek recenzenta może zostać powołany kolejny recenzent.

Recenzje przygotowywane są w formie pisemnej ankiety.

Ghostwriting i guest authorship:

W związku z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczącymi przeciwdziałania zjawiskom ghostwriting i guest authorship redakcja ZB po zakwalifikowaniu artykułu do druku będzie prosiła autorów o podpisanie oświadczenia w sprawie autorstwa nadesłanych tekstów, tj. wkładu poszczególnych osób w proces twórczy oraz oryginalności prezentowanych treści.

Więcej na ten temat poniżej:

Rzetelność w nauce stanowi jeden z jej jakościowych fundamentów. Czytelnicy powinni mieć pewność, iż autorzy publikacji w sposób przejrzysty, rzetelny i uczciwy prezentują rezultaty swojej pracy, niezależnie od tego, czy są jej bezpośrednimi autorami, czy też korzystali z pomocy wyspecjalizowanego podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej). Dowodem etycznej postawy pracownika naukowego oraz najwyższych standardów redakcyjnych powinna być jawność informacji o podmiotach przyczyniających się do powstania publikacji (wkład merytoryczny, rzeczowy, finansowy etc.), co jest przejawem nie tylko dobrych obyczajów, ale także społecznej odpowiedzialności. Przykładami przeciwstawnymi są „ghostwriting” i „guest authorship”. Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji. Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji.

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Stan z dnia 12.12.2011

« Powrót do strony głównej czasopisma

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP