- Celem Konkursu jest:
- upowszechnianie wiedzy historycznej poprzez akcje kulturalne i edukacyjne skierowanych do różnych grup społecznych
- upowszechnianie dokonań znanych postaci historycznych
- ocalenie od zapomnienia regionalnej i lokalnej historii poprzez upowszechnianie wiedzy o ważnych wydarzeniach i o działalności ludzi zasłużonych dla lokalnej społeczności
- budowanie lokalnej tożsamości wokół ważnych wydarzeń i postaci.
- Organizatorami konkursu są Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.
- Do konkursu Historyczne wędrówki z biblioteką biblioteki zgłaszają jedną wybraną akcję zorganizowaną przez bibliotekę od stycznia do końca listopada 2016.
- Adresatami konkursu są biblioteki wszystkich rodzajów działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej finansowane ze środków publicznych i/lub prywatnych (biblioteki: publiczne każdego szczebla samodzielne lub będące częścią innych instytucji kultury, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, naukowe, fachowe, specjalne, inne). Akcja/impreza/wydarzenie mogą być realizowane przez pojedyncze biblioteki lub wspólnie z innymi bibliotekami gminy/miasta/regionu na zasadach partnerskich. Inne rodzaje instytucji (wydawcy, księgarze, organizacje pozarządowe, domy kultury, samorządy lokalne, inne) mogą brać udział w programie realizowanym przez bibliotekę jako instytucje wspierające.
- Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie dokumentacji z realizacji akcji w postaci elektronicznej do Biura ZG SBP w terminie do 9 grudnia 2016 r. na adres e-mail: konkurs@sbp.pl.
- Dokumentacja przesłana na konkurs Historyczne wędrówki z biblioteką, poświadczona przez kierownika instytucji, przygotowana w formie zapisu elektronicznego, powinna zawierać następujące informacje:
- nazwa i adres biblioteki oraz nazwisko dyrektora i telefon kontaktowy
- krótka (nie więcej niż 1 str. A4) charakterystyka biblioteki, czytelników i otoczenia, które obsługuje
- krótka (nie więcej niż 0,5 str. A4) charakterystyka działań biblioteki na rzecz popularyzacji historii i książki historycznej w roku 2016
- nazwa zgłoszonej do konkursu akcji//imprezy, data, forma, miejsce, zasięg, grupa docelowych odbiorców, liczba uczestników/odbiorców akcji/imprezy, opis akcji/imprezy, spodziewane efekty czytelnicze, społeczne (nie więcej niż 1,5 str. A4)
- informacje o sponsorach, patronacie, partnerach oraz o formach promocji, informacje w mediach (nie więcej niż 0.5 str. A4).
- Zgłoszona akcja/impreza promująca wiedzę historyczną będzie oceniana według następujących kryteriów:
- oryginalność, walory edukacyjne i popularyzacyjne akcji/imprezy
- liczebność i różnorodność uczestników akcji/imprezy (oceniana odpowiednio do zasięgu czytelniczego biblioteki)
- zaangażowanie pracowników biblioteki, lokalnych struktur SBP oraz innych środowisk (partnerzy, sponsorzy, współorganizatorzy, wydawcy)
- formy promocji imprezy realizowane przez bibliotekę: oryginalność i skuteczność form, np. ulotki, plakaty, animacje, e-maile, strona www, bezpośrednie kontakty, itp.
- udział lokalnych mediów w promocji akcji/imprezy
- Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej powołują Komisję Konkursową do oceny nadesłanych materiałów konkursowych.
- Komisja Konkursowa ogłasza wyniki konkursu nie później niż 16 grudnia 2016 roku.
- Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w uzgodnieniu z Porozumieniem Wydawców Książki Historycznej, ustala termin i miejsce rozdania nagród laureatom. Nagrodami są książki ufundowane przez Fundację Historia i Kultura.
- Biblioteka uczestnicząca w konkursie wyraża zgodę na przetwarzanie jej danych adresowych dla celów przeprowadzenia konkursu. Powyższe obejmuje w szczególności zgodę na publikację nazwy i adresu biblioteki oraz nazwisk osób kierujących biblioteką i innych związanych z realizacją konkursu. Przesłanie materiałów konkursowych jest równoznaczne z udzieleniem Organizatorom zgody na wielokrotne, nieodpłatne publikowanie nazwy i adresu biblioteki, w szczególności na portalu www.sbp.pl, w wydawnictwach SBP, materiałach promocyjnych związanych z konkursem, a także na wykorzystanie zdjęć w celach promocyjnych i marketingowych.
- Dodatkowych informacji o konkursie udzielają Małgorzata Dargiel-Kowalska, e-mail: m.dargiel-kowalska@sbp.pl,tel. 22 608 28 27 oraz J.Pasztaleniec-Jarzyńska, j.pasztaleniec-jarzynska@sbp.pl.
Warszawa, wrzesień 2016 r.