Dni Książki Historycznej, listopad 2011

 Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

na najlepszą realizację programu działań w ramach Dni Książki Historycznej w listopadzie 2011 r.

Komisja Konkursowa powołana przez przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Elżbietę Stefańczyk w składzie:

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska – przewodnicząca, członkowie: Jadwiga Chruścińska, Anna Grzecznowska, Małgorzata Jezierska, Elżbieta Stefańczyk, na posiedzeniu w dniu 14 grudnia 2011 r., po zapoznaniu się z dokumentacją konkursową zgłoszoną przez 17 bibliotek, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda – Książnica Beskidzka w Bielsku Białej

II nagroda – Biblioteka Publiczna Gminy Wągrowiec z siedzibą w Łęknie

III nagroda – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie.

Ponadto Komisja Konkursowa przyznała cztery wyróżnienia następującym bibliotekom:

  • Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku
  • Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszkowie
  • Biblioteka Publiczna im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy.

Zgodnie z regulaminem konkursu ogłoszonego po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej Komisja Konkursowa oceniała przede wszystkim imprezy promujące książkę i wiedzę historyczną organizowane przez biblioteki w listopadzie 2011 podczas Dni Książki Historycznej, pomijając inne działania podejmowane przez biblioteki w ciągu całego roku.

Zdaniem Komisji, wszystkie biblioteki, które zgłosiły się do konkursu zasługują na wyróżnienie za całoroczną, różnorodną działalność popularyzująca wiedzę historyczną.

Uzasadnienie wyboru laureatów:

Nagrodzeni

1. Książnica Beskidzka w Bielsku Białej od wielu lat przez cały rok organizuje cykliczne imprezy o tematyce historycznej i regionalnej przeznaczone dla różnych grup czytelników: Ojcowski Dom – Korzenie Kultury, Historyczne Czwartki, Bielskie Spotkania z Historią, spotkania Klubu Dyskusyjnego Miłośników Historii Najnowszej i wiele innych. W listopadzie, wśród wielu imprez związanych ze Świętem Niepodległości, jak wystawy, prelekcje, lekcje biblioteczne, zorganizowano czterodniowy Maraton Historyczny wokół trzech tematów, głośne czytanie legend dla najmłodszych, wędrujące wystawy o tematyce historycznej.

2. Biblioteka Publiczna Gminy Wągrowiec z siedzibą w Łęknie, dużo miejsca w swojej działalności poświęca popularyzacji historii. Od 1991 roku jest wydawcą kwartalnika o tematyce regionalnej i historycznej „Łękneńskie Wieści”. Przy Bibliotece powstała grupa rekonstrukcyjna średniowiecznych wojów. W listopadzie Biblioteka zorganizowała wiele imprez; konkurs plastyczny o tematyce historycznej „Herb mojego miasta”, spotkania grupy rekonstrukcyjnej związane z historią życia codziennego w dawnych wiekach, wystawy książek na tematy historyczne, warsztaty plastyczne dotyczące Powstania Wielkopolskiego, akcja „Pamiętamy” – porządkowanie wraz z młodymi czytelnikami lokalnych miejsc pamięci (groby, obelisk).

3. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie wraz z filiami zorganizowała w listopadzie liczne imprezy w swojej siedzibie oraz w filiach w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego. Oprócz licznych wystaw, lekcji bibliotecznych dla nauczycieli, spotkań autorskich i prelekcji, PBW podjęła nowe inicjatywy, np. zorganizowała konkurs: „Wydajemy własną książkę śladami historii: moje miasto, moja ulica, jej historia i codzienność”, zorganizowała Salonik Historyczny otwarty dla czytelników okresie trwania Dni Książki Historycznej.

Wyróżnieni

1. Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju podjęła wiele działań popularyzujących wiedzę historyczną wśród uczniów. Z inicjatywy Biblioteki Szkolnej uczniowie sami opracowali i wykonali folder prezentujący książki o tematyce historycznej znajdujące się w bibliotece, sami przygotowali szkolną wystawę publikacji historycznych, która cieszyła się dużym powodzeniem. Biblioteka zorganizowała konkurs na prezentację multimedialną poświęconą tematyce historycznej. 

2. Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku w ramach Dni książki Historycznej zorganizowała wiele spotkań i prelekcji, warsztaty o tematyce historycznej dla młodzieży szkolnej, konkurs wiedzy o regionie.

3. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie od lat jest znaczącym ośrodkiem wiedzy o Pruszkowie i okolicznym regionie. Na szczególne uznanie zasługuje jej działalność wydawnicza wysoko oceniana przez badaczy historii. W okresie Dni Książki Historycznej w siedzibie Biblioteki i jej filiach odbywały się spotkania z uczestnikami wydarzeń historycznych, prelekcje tematyczne, konkursy historyczne oraz inauguracja Klubu Młodego Historyka. Wydawnictwa Biblioteki oraz  spotkania z autorami w ramach I Salonu Bibliotek SBP podczas XX Targów książki Historycznej w Warszawie 24-27 listopada 2011 cieszyły się dużym zainteresowaniem miłośników historii.

4. Biblioteka Publiczna im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy od lat popularyzuje wiedzę historyczną, szczególną wagę poświęcając patronowi dzielnicy Warszawy, w której działa Biblioteka – Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi. Na szczególne uznanie zasługują wysokiej jakości naukowej i edytorskiej publikacje źródłowe twórczości J.U. Niemcewiczowi. W listopadzie w siedzibie głównej Biblioteki i w jej filiach miały miejsce liczne spotkania cieszące się zainteresowaniem publiczności: prelekcje, lekcje biblioteczne, wystawy, gry historyczne dla dzieci ze szkół podstawowych, spotkania z grupami rekonstrukcyjnymi, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z okresu powstań narodowych.

Nagrodami w konkursie są świetne książki wydawnictwa Bellona.

Protokół sporządziła
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska
14 grudnia 2011 r.

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP