Jury konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach programu Tydzień Bibliotek 2019 w składzie:
Bożena Chlebicka-Abramowicz (przewodnicząca),
Joanna Chapska,
Małgorzata Jezierska,
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska,
Rozalia Podgórska,
Marzena Przybysz,
Elżbieta Stefańczyk
przyznało nagrody następującym bibliotekom:
I nagroda – Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli (woj. podkarpackie) za akcję „Pamiętamy o tradycji, działamy nowocześnie”
II nagroda - Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (woj. mazowieckie) za akcję „ #biblioteka w social mediach”
III nagroda – Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu (woj. śląskie) za akcję „ Pociąg do książek”.
Jury przyznało także dwa wyróżnienia:
W tym roku, zgodnie z regulaminem, jury przyznało również dwa wyróżnienia dla bibliotek działających w miejscowościach poniżej 5.000 mieszkańców. Są to:
Wszystkim laureatom gratulujemy. Szczególne gratulacje składamy bibliotekom w Stalowej Woli i Legionowie, które po raz drugi zostały nagrodzone w naszym konkursie oraz podkarpackim bibliotekom, spośród których cztery zostały nagrodzone.
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska,
Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
I nagroda - Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli
Akcja: „Pamiętamy o tradycji, działamy nowocześnie”
Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli postanowili w Dniu Bibliotekarza w wyznaczonych godzinach w siedzibie Biblioteki Głównej i filiach pokazać Bibliotekę i zawód bibliotekarza w niekonwencjonalny sposób. Wcześniej razem z dziećmi przygotowali z tektury i materiałów przeznaczonych do recyklingu przestrzenne hasło Tygodnia Bibliotek #biblioteka, gdzie litery nawiązywały do bajek. Dekoracja została zaaranżowana w przestrzeni biblioteki.
W Bibliotece Głównej przygotowano wystawę artystycznych zdjęć bibliotekarzy „Ubrani w książkę” (prezentowanej także na stronie internetowej i FB Biblioteki), a czytelnikom zorganizowano fotobudkę „Zrób sobie zdjęcie z książką”, gdzie odwiedzający mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia z książką. Pod hasłami „Biblioteka od kuchni” i „Co wiem o bibliotece” dzieci wcielały się w role bibliotekarza. Uczyły się prac bibliotekarskich, jak porządkowanie książek wg określonych zasad, przygotowywanie prasy dla czytelników, opracowanie egzemplarza bajki i zorganizowanie wystawy, było pieczętowanie stron w książce, udzielanie informacji i projektowanie karty czytelnika.
II nagroda - Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie
Akcja #biblioteka w social mediach
Biblioteka uznała, że przestrzeń biblioteki to także media społecznościowe i przygotowała specjalny program prezentacji biblioteki oraz pracy bibliotekarza na FB w sposób lekki, z humorem, atrakcyjną grafiką, oryginalnie prezentując statystykę biblioteczną poprzez zabawne lub nieoczekiwane porównania, pokazując tzw. „drogę książki”, prezentując format MARC 21. Dużym zainteresowaniem cieszyły się na FB relacje z miejskiej parady z okazji 100-lecia nadania nazwy miastu Legionowo, na której bibliotekarze z MBP wystąpili w kolorowych strojach z symbolami UKD prezentującymi różne dziedziny nauki i kultury. Zarówno udział w miejskiej paradzie jak i oryginalna prezentacja Biblioteki na FB spotkała się z dużym zainteresowaniem internautów (ponad 4.000 odwiedzin), tradycyjnych czytelników Biblioteki i lokalnych mediów.
III nagroda – Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu
Akcja: Pociąg do książek
Wydarzenie całodniowe zorganizowane w Parku 12C przed kopalnią wspólnie z Muzeum Górnictwa Węglowego – Sztolnia Królowa Luiza miało charakter pikniku rodzinnego, a motywem przewodnim była seria książek dla dzieci Anity Głowińskiej o przygodach Kici Koci. W programie było kilkanaście wydarzeń: spotkanie z autorką, zabawy wokół Kici Koci prowadzone przez animatorów, linorytowe odbitki postaci Kici Koci i jej wizerunki składane techniką origami, przychodnia Kocia Łapka, gdzie przepisywane były książki na receptę, a także poradnia „Psychologo”, gdzie psycholog i logopeda udzielali porad dzieciom i rodzicom. Uczestnicy mogli zwiedzić także kopalnię z wykorzystaniem tematów książkowych. Tytuł akcji nawiązuje do kopalnianego „karlika” - górniczej kolejki szynowej, którą zwiedzający kopalnię mogli podróżować.
Wyróżnienia
-> Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej
Akcja: W świecie starych rowerów
Impreza odbyła się przed budynkiem nowo otwartego Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej, mieszczącego się w dawnej synagodze. Była oryginalną formą promocji nowego oddziału Biblioteki: przygotowana plenerowa ekspozycja zabytkowych rowerów ze zbiorów Kolbuszowskiego Towarzystwa Retrocyklistów przyciągnęła wielu zwiedzających, którym ponadto zaoferowano udział w „kiermaszu” książek wycofanych ze zbiorów biblioteki oraz zwiedzanie trzech wystaw eksponowanych w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej, a także zapoznanie się z działalnością Biblioteki.
-> Krośnieńska Biblioteka Publiczna
Akcja: #biblioteka – tam Kopciuszek czeka!
Wydarzenie – wbrew tytułowi – było przeznaczone zarówno dla dzieci jak i młodzieży oraz dorosłych. Gospodarzem była przebrana za Kopciuszka bibliotekarka. Program wieczoru był bardzo bogaty. Rozpoczęto od spektaklu o Kopciuszku wykonanego przez dzieci, dzieci wzięły udział w grze „Zagubiony bucik kopciuszka” z różnymi zagadkami i łamigłówkami, rozwiązaniu zadań pomagali dzieciom „agenci – bibliotekarze”.
Ponadto, studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie - Studenckie Koło Naukowe „NEO”, przedstawili, m.in., jak powstają roboty z klocków lego sterowane za pomocą specjalnych
aplikacji, jak wykorzystać drukarkę 3D, co to są gogle do wirtualnej rzeczywistości, jak działa kierownica logitech, zachęcając wszystkich do korzystania z możliwości, jakie dają nowe technologie. Połączenie świata Kopciuszka i klocków LEGO z epoki robotyki okazało się sukcesem. Oba światy – baśniowy i nowych technologii - przeplatały się tworząc unikalną atmosferę ukazując nowe obszary oddziaływania biblioteki.
Wyróżnienia dla bibliotek działających w miejscowościach do 5.000 mieszkańców
-> Gminna Biblioteka Publiczna w Miejscu Piastowym
Akcja: #biblioteka – Tak, czytam!
GBP zorganizowała akcję spontanicznego czytania książek na placu przy Urzędzie Gminy w Miejscu Piastowym na zasadzie flash mobu , tj. spontanicznie gromadzącego się tłumu ludzi w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków. W akcji wzięli udział wójt i pracownicy gminy, uczniowie, nauczyciele, media, każdy, kto chciał się przyłączyć do zabawy, która polegała na przeczytaniu jednego zdania ze swojej książki kolejno przez wszystkich uczestników, co tworzyło nieoczekiwaną narrację. Na koniec uczestnicy flash mobu spontanicznie opowiadali o przeczytanych książkach polecając je innym.
-> Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Polu
Akcja: # biblioteka – Czy w bibliotece mieszkają piraci?
Akcja przeznaczona była dla najmłodszych dzieci, które poznawały bibliotekę i zastanawiały się, „czy w bibliotece mieszkają piraci?”. Prowadzące spotkanie bibliotekarka i wolontariuszka w przebraniu pirata, witały dzieci okrzykiem „Ahoj Kamraci” i zapraszały do pirackiego statku bibliotecznego. Dzieci otrzymały prawdziwy list zamknięty w butelce od Kapitana Pstryka, który ukrył zadania oraz mapy prowadzące do skarbu. Uczyły się tańca pirackiego, sortowały owoce na pokładzie, wykonywały ilustracje statku oraz pirata, wysłuchały bajki o Brudnouchym piracie.
Efektem akcji były odwiedziny w bibliotece uczestników zabawy z rodzicami, którzy często po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę, aby na prośbę dzieci zapisać je do biblioteki.
XVI Tydzień Bibliotek 2019 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury