Wyróżnienia:
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie wraz z 16 filiami, z których trzy są znane w całej Polsce: Planeta11, Abecadło czy Multicentrum, od lat oferuje mieszkańcom Olsztyna, oprócz bogatego księgozbioru, atrakcyjne działania kulturalne i edukacyjne. Szczególną pozycję wśród mieszkańców Olsztyna zdobyła akcja OLSZTYN CZYTA, organizowana we współpracy z Książnicą Polską, pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna, stając się unikalną w skali kraju marką promującą czytelnictwo.
OLSZTYN CZYTA jest kampanią społeczno-edukacyjną, której głównym celem jest wykreowanie wśród mieszkańców Olsztyna mody na czytanie. Akcja udowadnia, że czytanie to doskonały sposób na relaks i rozrywkę, który da się pogodzić z aktywnym, dynamicznym trybem życia. Szeroko zakrojona kampania uwrażliwia odbiorcę na literaturę, uświadamia korzyści z czytania, zmusza do myślenia i działania. Na szczególną uwagę zasługuje różnorodność i oryginalność imprez , kompleksowość i profesjonalność działań, na wzór akcji promocyjnych stosowanych w sektorze prywatnym, zaskakiwanie odbiorców, budzenie zaciekawienia, prowokowanie do refleksji, Spośród wielu imprez realizowanych we wszystkich agendach Biblioteki wymieniamy przykładowo te, które szczególnie zainteresowały czytelników i mieszkańców miasta: majówka z Tuwimem na olsztyńskiej starówce, piknik czytelniczy w Parku Kusocińskiego, obecność na festynach osiedlowych oraz szkolnych, organizacja happeningu OLSZTYN CZYTA przy olsztyńskim Ratuszu połączonego z akcją „5 minut dla książki”, „Czytamy pod chmurką, Dni Literatury Dziecięcej, Rodzinny Piknik z Kłobukiem nad jeziorem Długim dla mieszkańców Olsztyna oraz turystów ze specjalnie przygotowaną grą miejską, przyłapywanie Olsztynian przez bibliotekarki „agentki” na czytaniu w przestrzeni publicznej i nagradzanie drobnymi upominkami osób czytających książki. To wyjątkowe wydarzenie cieszyło się olbrzymia popularnością i zwróciło uwagę wszystkich mediów lokalnych.
Jesienna odsłona akcji OLSZTYN CZYTA poświęcona była kryminałom. M. innymi przeprowadzono literacką grę miejską opracowaną przy współudziale autora kryminalnej trylogii z Olsztynem w tle, Tomasza Białkowskiego. Napisane w ramach akcji najlepsze teksty literackie zostały włączone do antologii pt. "Kryminalny Olsztyn" dostępnej na stronie Biblioteki w postaci e-booka.
W ramach projektu „Literatornia” młodzi czytelnicy tworzyli i nagrywali utwory hip-hopowe do wybranych wierszy J. Tuwima i A. Fredry, które wykonali na specjalnym koncercie.
Miejska Biblioteka Publiczna współorganizowała pierwszy w Polsce „Festiwal do Czytania”, w ramach projektu „Warmia: Rebelia Kultury”, adresowany do miłośników słowa pisanego. W jednym miejscu zgromadziło się bardzo duże grono twórców literatury i jej odbiorców. Festiwal stworzył szansę na edukację czytelniczą mieszkańców, a także dyskusję o miejscu książki we współczesnym świecie , promocję wartościowej literatury oraz wymianę doświadczeń czytelniczych.
Biblioteka promowała akcję OLSZTYN CZYTA na różne sposoby. Prowadziła zagadkową kampanię reklamową "Przyłap Olsztyn ..." w mediach społecznościowych tworząc specjalny profil na Facebooku, zapraszający do wspólnej zabawy oraz konkursów na odgadnięcie przez mieszkańców celów kampani, prowadziła także na Facebooku fanpage akcji.
Promocja akcji obejmowała reklamę na telebimie pod olsztyńskim Ratuszem , plakaty w miejscach gdzie młodzi ludzie oraz rodzice z dziećmi chętnie spędzają czas wolny, codzienne informacje w Telewizji Olsztyn , rozdawanie gadżetów reklamowych w postaci m.in. koszulek, przypinek, naklejek, zakładek, a także atrakcyjnych wizualnie banery i roll-upy zachęcające do czytania. Akcja miała specjalny logotyp oraz maskotkę, nazwaną przez dzieci Czytuś.Dzięki akcji OLSZTYN CZYTA Biblioteka jest kojarzona z oryginalnych działaniami i imprezami promującymi czytelnictwo, wychodzeniem poza mury biblioteki oraz ciekawymi wydarzeniami dla wszystkich grup wiekowych. Niekonwencjonalne, oryginalne inicjatywy przełamuj wśród mieszkańców stereotyp biblioteki – tylko wypożyczalni książek.
Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnogrodzie, miasteczku liczącym 3,5 tys .mieszkańców, położonym na Lubelszczyźnie1. Biblioteka mieści się w XVII – wiecznej synagodze i zawiera w swojej strukturze Regionalną Izbę Pamięci oraz Tarnogrodzkie Muzeum Nożyczek. Przy Bibliotece działają 3 Dyskusyjne Kluby Książki. Biblioteka organizuje wiele różnorodnych imprez czytelniczych dla wszystkich grup wiekowych: „Nasze biblioteki dzieciom polskim na Ukrainie”, „Cały Tarnogród czyta dzieciom”, „Nasze rodowody”, „Radość czytania”, „Książka, którą polecam”, „Od stalówki do komputera”, „Jak to ze lnem było”, „Dzieci Zamojszczyzny – Naznaczeni”, „D-jak dokument, Z-jak zdjęcie, F- jak film równa się H- jak nasza historia”, „Spacerkiem po tarnogrodzkich cmentarzach”„ „Ojczysty- dodaj do ulubionych”. Zabawa z językiem polskim, „Czarna książka kolorów” , „Fun English w bibliotece”, i inne.
Biblioteka bierze udział w Ogólnopolskiej Kampanii na Rzecz Wspierania Czytelnictwa. Przeprowadziła konkursy: pięknego czytania, „Mistrz Ortografii”, „Piszemy VI Księgę Przygód Koziołka Matołka – Koziołek Matołek uczy nas języka polskiego”, na najpiękniejsze opowiadanie „Dobrze widzi się tylko sercem – najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Szczególne miejsce w działalności Biblioteki mają działania na rzecz przywrócenia pamięci o regionie. W ramach projektu pod hasłem „Zabawa z językiem” Biblioteka opracowała i wydała, w konsultacji z językoznawcami, unikatowy w skali kraju „Słownik potocznej mowy tarnogrodzkiej”.
Głównym celem innego projektu „Pamięci Wysiedlonych 1943” było wydanie publikacji, w której zostały zawarte wspomnienia, fotografie, dokumenty z okresu pacyfikacji i wysiedleń. Biblioteka zorganizowała także wystawę „Rok 1943 – Wspomnienia Wysiedlonych”, którą do tej pory obejrzało ponad 2 tys. osób, w tym goście z zagranicy.
Biblioteka opracowała i wydała także, w formie albumów, „Przydrożne kapliczki”, „Nagrobki starego i nowego cmentarza” (4 tys. Nagrobków).
Szkoła Podstawowa nr 1 w Bolesławcu istnieje od 1986 r., uczy się w niej 468 uczniów w 19 oddziałach oraz pracuje 30 nauczycieli. Biblioteka szkolna, dzięki ogromnej i zróżnicowanej aktywności cieszy się wśród uczniów zainteresowaniem.
Od kilku lat biblioteka realizuje autorski program "Dzisiaj w planie mam czytanie", obejmujący cykl różnorodnych imprez promujących książkę i czytelnictwo skierowany przede wszystkim do uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, ale obejmujący również inne grupy użytkowników. Każdego roku z inicjatywy Biblioteki realizowane są w szkole i środowisku międzyprzedmiotowe i międzynarodowe projekty edukacyjne. Stałe miejsce w bibliotece mają imprezy i uroczystości, które dzięki swojej popularności stały się cyklicznymi i tradycyjnymi wizytówkami placówki. Należą do nich: Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia oraz uroczystość pasowania na czytelników uczniów klas pierwszych.
Odbywające się w bibliotece zajęcia, konkursy, projekty edukacyjne skierowane są zarówno do uczniów uzdolnionych, jak również potrzebujących wsparcia. Cykliczne, comiesięczne klasowe spotkania z książką promują czytelnictwo oraz kształcą umiejętność czytania ze zrozumieniem.
W roku 2013 biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 zrealizowała wiele różnorodnych imprez popularyzujących książkę i czytelnictwo skierowanych do wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców oraz działań wykraczających poza środowisko szkolne. Rozwijający pasje czytelnicze projekt Noc w bibliotece, a także Międzynarodowy Dzień Kropki zrealizowała we współpracy ze szkołami europejskimi i polskimi. Projekt Patroni naszych ulic, wspierany przez instytucje lokalne pozwolił uczniom lepiej poznać miasto i ludzi związanych z Bolesławcem oraz nauczył efektywnego wykorzystywania tradycyjnych i elektronicznych źródeł informacji. W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowała cykl różnorodnych imprez czytelniczych: spotkania i zajęcia biblioteczne, konkursy, wystawy, głośne czytanie dzieciom, gry i zabawy biblioteczne i elektroniczne z książką w roli głównej.
Biblioteka zrealizowała różnorodne działania służące promocji książki i czytania poprzez uczestnictwo w ogólnopolskich i międzynarodowych programach: Cała Polska czyta dzieciom, eTwinning, Tydzień E-Książki, Światowy Dzień Umiejętności Czytania, Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Razem z uczniami z Czech, Słowacji i Słowenii uczniowie napisali wspólną książkę, w której przedstawione są popularne w tych krajach postacie literackie .
Rok J. Tuwima biblioteka uczciła konkursami, wystawami, spotkaniami czytelniczymi z wierszami Poety i specjalną stroną internetową Lokomotywa do Tuwimowa. W ciągu roku zorganizowała wiele różnych konkursów plastycznych, literackich, czytelniczych i elektronicznych, np. Mój magiczny świat, Tuwimowo, Czytanie jest fajne, Wakacje z ulubionym bohaterem literackim, Czytelnik miesiąca, semestru i roku. Przez cały rok na stronie internetowej proponowała konkursy związane z aktualnymi rocznicami literackimi, wydarzeniami lub uroczystościami.
Biblioteka systematycznie organizowała tematyczne spotkania z książkami dla wszystkich uczniów (klas), zaprosiła czytelników na nocne podchody w bibliotece, obchodziła z najmłodszymi czytelnikami urodziny Kubusia Puchatka i Światowy Dzień Pluszowego Misia oraz tradycyjną uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników, prowadziła książkową listę przebojów, organizowała liczne wystawy, lekcje biblioteczne i głośne czytanie.
W ciągu ostatnich lat w bibliotece prowadzone są nowe formy promocji czytania dostosowane do potrzeb i oczekiwań współczesnych czytelników. W ubiegłym roku czytelnictwo książek było popularyzowane poprzez multimedialne plakaty, elektroniczne tablice i komiksy, animacje, prezentacje multimedialne, gry dydaktyczne. Uczniowie pisali i tworzyli elektroniczne i interaktywne książeczki oraz własne blogi o książkach. Nowe media pełniły też główną rolę podczas Ferii z biblioteką oraz akcji Świąteczny czas. Inną formą promocji czytania są także: bogata, systematycznie aktualizowana strona internetowa biblioteki szkolnej; blogi rekomendujące książki: Lubimy lektury, Fajną książkę przeczytałem, Co nowego w bibliotece?; blogi wspomagające przygotowanie się uczniów do konkursów: Biblioteka od A do Z i Lokomotywa do Tuwimowa. Portale społecznościowe Facebook i Pinterest uzupełniają wszechstronne działania biblioteki popularyzujące książki.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi jest placówką służącą wszystkim doskonalącym i kształcącym się nauczycielom, studentom oraz innym osobom zainteresowanym problemami kształcenia i wychowania. Oprócz głównej placówki posiada cztery filie i Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej. Od wielu lat działalność edukacyjna i kulturalna Biblioteki wykracza poza standardowe działania. PBW w Łodzi organizuje wiele różnorodnych imprez dostosowanych do każdej grupy wiekowej – od przedszkolaków aż po seniorów. Liczba imprez, ich jakość i współpraca z wieloma partnerami, zainteresowanie odbiorców budzą uznanie: kilkaset lekcji edukacji czytelniczej i medialnej, kilkadziesiąt zajęć z przedszkolakami, 13 konkursów dla uczniów - łącznie w imprezach czytelniczych brało udział łącznie ponad 10.000 osób.
Kontynuowano wypracowane w latach ubiegłych i nadal cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem akcje, jak np. Noc Muzeów, Odjazdowy Bibliotekarz, Dni otwarte dla przedszkolaka, Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Tydzień Bibliotek, Mikołajki w Bibliotece czy Cała Polska czyta dzieciom. Oprócz form znanych z wcześniejszych lat jak konferencje, projekty, zajęcia edukacyjne, warsztaty, spotkania, konkursy, wystawy, prezentacje multimedialne, Biblioteka włączyła w 2013 roku nowe formy działań: happening, flash mob, spotkania z ciekawymi ludźmi, działania łączące turystykę z czytelnictwem (spacer).
W związku z obchodzonym w 2013 r. Rokiem Juliana Tuwima szczególnie bogaty był program popularyzacji życia i twórczości łódzkiego poety. Śladami Tuwima wiodła trasa Odjazdowego Bibliotekarza oraz spaceru Bibliotekarz na Chodzie. Biblioteka współorganizowała I Międzyszkolny Turniej Czytelniczy pod hasłem: W świecie wierszy Juliana Tuwima, współorganizowała dziecięcą konferencję poświęconą życiu i twórczości Juliana Tuwim, organizowała imprezę Wagary z Tuwimem, konkursy Para - buch! Koła - w ruch!, czyli Tuwim w sztuce origami czy Powiatowy Konkurs Recytatorski Twórczości Juliana Tuwima, i wiele innych przedsięwzięć.
Biblioteka prowadziła systematyczną współpracę z bibliotekarzami szkolnymi i nauczycielami szkół i placówek oświatowych, którzy promowali czytelnictwo wśród swoich wychowanków. Szczególną opieką objęto nauczycieli bibliotekarzy, umożliwiając im wymianę doświadczeń, samokształcenie oraz realizację ścieżki z edukacji czytelniczej i medialnej.
Coraz większą rolę w popularyzacji działań Biblioteki na rzecz czytelnictwa odgrywa Internet. O wszystkich działaniach Biblioteka informowała na swojej stronie oraz na stronach instytucji partnerskich. Do promocji wykorzystano portale społecznościowe (np. Facebook) oraz stronę Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Relacje z działań PBW i wywiady z pracownikami ukazywały się w prasie, radiu i telewizji.