Seminarium "Fake newsy - problemy i wyzwania"

Program seminarium

11.00-11.10 – Rozpoczęcie / dr Barbara Budyńska (Przewodnicząca SBP)

11.10-11.40 – Fake newsy – społeczne konsekwencje niebezpiecznej zabawy / dr Magdalena Paul (Uniwersytet Warszawski)

11.40-12.10 – Fact-checking jako doraźny sposób walki z dezinformacją – ocena skuteczności wybranych projektów / dr hab. prof. UMK Małgorzata Kowalska-Chrzanowska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

12.10-12.40 – Teoria inokulacji, czyli szczepionka przeciwko dezinformacji / Patryk Zakrzewski (Stowarzyszenie Demagog)

12.40-13.10 – Praktyka weryfikowania informacji — narzędzia i metody / Gabriela Sieczkowska (Konkret 24 – TVN S.A.)

13.10-13.30 – Podsumowanie / dr Barbara Budyńska (Przewodnicząca SBP)


Wystąpienia:

 

Fake newsy - społeczne konsekwencje niebezpiecznej zabawy / dr Magdalena Paul

Istnienie fake newsów można wywieźć od żartów z "poważnych" mediów lub satyrycznych portali internetowych. Jednak dziś widzimy, że fake newsy stają się bronią w walce politycznej, która może prowadzić do - w najlepszym wypadku niepokojów społecznych, a w najgorszym - nawet ludobójstwa.

Wystąpienie skupia się na społecznych konsekwencjach wykorzystania neutralnych technologii (np. mediów społecznościowych, memów, deep fake'ów, tworzenia obrazów w AI) w celach dezinformacji i manipulacji społecznej.

Fact-checking jako doraźny sposób walki z dezinformacją – ocena skuteczności wybranych projektów  / dr hab. prof. UMK Małgorzata Kowalska-Chrzanowska

Dynamiczny rozwój mediów zdecydowanie ułatwia dystrybucję treści, przyspiesza ich obieg społeczny i zwielokrotnia ich oddziaływanie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest wzrost ilości informacji w  środowisku, również tej nieprawdziwej, określanej mianem dezinformacji. Jednym ze sposobów jej zwalczania są projekty fact-checkingowe.

Celem wystąpienia jest charakterystyka trzech polskich inicjatyw pod względem wykorzystywanych źródeł i narzędzi weryfikacji informacji, przyjętych metod jej oceny, społecznego zaangażowania oraz skuteczności podjętych działań. Do oceny projektów posłużą fake newsy na temat wojny toczącej się w Ukrainie.

Teoria inokulacji, czyli szczepionka przeciwko dezinformacji / Patryk Zakrzewski

Czym jest luka informacyjna i dlaczego sprzyja dezinformacji? W jaki sposób znajomość technik manipulacji pozwala budować odporność przed fałszywymi informacjami? Jaka jest różnica między "prebunkingiem" a "debunkingiem"?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą uczestniczkom i uczestnikom konferencji skuteczniej reagować na przejawy dezinformacji dziś i w przyszłości.

Praktyka weryfikowania informacji — narzędzia i metody / Gabriela Sieczkowska

W internecie jesteśmy zalewani treściami — nie wszystkim warto ufać. Uczestnicy seminarium poznają nie tylko dostępne dla każdego narzędzia i metody weryfikacji informacji, ale również dowiedzą się, jakie kroki podejmują dziennikarze zajmujący się fact-checkingiem, aby upewnić się, czy publikowana przez nich informacja jest wiarygodna i rzetelna.

Prezentacja będzie praktycznym źródłem wiedzy dla każdego, kto chce podnieść swoje umiejętności w zakresie fact-checkingu oraz skutecznego rozpoznawania i zwalczania dezinformacji.

Biogramy prelegentów:

 

Dr Magdalena Paul

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a także Podyplomowych Gender Studies IBL PAN, wykładowczyni WDIB UW.

Autorka monografii Wpływ społeczny bibliotek publicznych: badanie użytkowników bibliotek w województwie mazowieckim, współautorka Jak czytają Polacy (2016) i Z biblioteką czy bez? Badanie nieużytkowników biblioteki (2020), a także szeregu artykułów naukowych na temat wpływu społecznego bibliotek, kompetencji informacyjnych i praktyk czytelniczych.

Dr hab. prof. UMK Małgorzata Kowalska-Chrzanowska

Absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowo-technicznej oraz filologii germańskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie bibliologii i informatologii, profesor w Instytucie Badań Informacji i Komunikacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członkini Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Międzynarodowego Towarzystwa Organizacji Wiedzy (ISKO) oraz Towarzystwa Naukowego Toruniu.

Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół takich zagadnień jak: naukometria i bibliometria jako metody badań problemów nauk społecznych i humanistycznych, użyteczność narzędzi cyfrowych w procesach transferu wiedzy, „otwierania nauki” oraz kreowania dorobku naukowego, digitalizacja i cyfrowe źródła informacji, crowdsourcing w działalności sektora non profit, infobrokerstwo.

Autorka monografii: Crowdsourcing internetowy – pozytywny wymiar partycypacji społecznej. Konteksty – istota – uwarunkowania (Warszawa 2015); Dygitalizacja zbiorów bibliotek polskich (Warszawa 2007).

Patryk Zakrzewski

Członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, koordynator Akademii Fact-checkingu, ekspert w zakresie edukacji medialnej.

Od pięciu lat prowadzi zajęcia na temat fake newsów i weryfikowania informacji w internecie dla uczniów i studentów, nauczycieli i edukatorów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu.

Współpracuje m.in. z Fundacją TechSoup, Fundacją Szkoła z Klasą oraz Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”. Uczestnik licznych konferencji branżowych i programów szkoleniowych, w tym International Visitor Leadership Program (2021-22), DFRLab’s Digital Sherlocks (2020-21), 12th ASEF Journalists’ Seminar (2019).

Gabriela Sieczkowska

Dziennikarka, fact-checkerka w programie Konkret 24 TVN.
 

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP