Termin: 22 marca 2018 r. godz. 10.00
Program szkolenia
g. 9.30-10.00 Rejestracja, kawa, herbata
g. 10.00 -12.00 CZĘŚĆ TEORETYCZNA
- Prewencyjne działania ochronne. O czym mówią przepisy IFLA w kontekście przechowywania oraz układania książek na półkach. Jak zdejmować książkę z półki, aby nie powodować uszkodzeń - zdrowe nawyki bibliotekarza i czytelnika.
- Morfologia książki - świadome dostrzeganie materiałów z jakich wykonana jest książka pozwala określić wytrzymałość, a tym samym użyteczność danego obiektu. Już na etapie zakupu możemy wyeliminować wadliwy konstrukcyjne egzemplarz.
- Formy opraw książkowych na przykładzie obiektów. W potocznym nazewnictwie dzielimy okładki na twarde i miękkie. Czy to nie za mało?
g. 12.00-12.30 Przerwa, serwis kawowy
g. 12.30 -15.00 CZĘŚĆ PRAKTYCZNA
- Uszkodzenie książki - najczęściej występujące uszkodzenia: bloku książkowego, okładki. Analiza oparta na przykładowych egzemplarzach.
- Co zrobić z uszkodzeniami - obszar działań bibliotekarza, przypadki w których oddajemy obiekt w ręce introligatora/konserwatora.
- Materiały przydatne do reperacji - Apteczka w bibliotece? Co warto mieć pod ręką – czyli przydatne narzędzia, które ułatwią i pomogą w naprawach.
- Praca na materiałach: czyszczenie zabrudzeń na papierze, naprawa przedarć papieru, naprawa wyklejki, wzmocnienie okładki.
- Sygnowanie egzemplarza – pieczęcie i wszechobecne naklejki. Jak naklejać i jak usuwać? Taśma klejąca zmora przeszłości.
Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą egzemplarzy książek, którym chcieliby przedłużyć żywot użytkowania.