Polecamy

Konferencja towarzysząca KZD SBP - "Nowoczesna biblioteka" , 29-30 maja 2009 w Konstancinie

W dniach 29-30 maja w Konstancinie-Jeziorna odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom nowoczesnej biblioteki i jej wpływu na kształtowanie społeczeństwa wieczy oraz wizerunku zawodu bibliotekarza. Konferencja towarzyszyła Krajowemu Zjazdowi Delegatów SBP.


Konferencja odbywała się pod patronatem: Bogdana Zdrojewskiego - ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Barbary Kudryckiej - ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz Katarzyny Hall - ministra edukacji narodowej.
Uczestników konferencji powitała Przewodnicząca SBP - Elżbieta Stefańczyk, która zwróciła uwagę, że nowoczesna biblioteka, zarówno publiczna, szkolna, pedagogiczna jak i naukowa, odgrywa szczególną rolę w edukacji społecznej. Pojęcie nowoczesnej biblioteki jest szeroko rozumiane i obejmuje zarówno jakość zbiorów bibliotecznych, formy i metody ich udostępniania, jak również warunki jak również umiejętności zawodowe bibliotekarzy oraz warunki w jakich realizują usługi biblioteczne.


Pierwszy blok tematyczny, który prowadziła Ewa Kobierska-Maciuszko, dyrektor BUW, poświęcony był zadaniom biblioteki w systemie nauki i kultury, organizacji przestrzeni bibliotecznej oraz potrzebom i oczekiwaniom użytkowników bibliotek. Referaty na ten temat wygłosili Dariusz Grygrowski z IINiSB UW (Funkcje nowoczsnej biblioteki w społeczeństwie wiedzy), Danuta Konieczna - dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Nowe trendy w architekturze i organizacji przestrzeni w bibliotekach polskich) oraz Katarzyna Wolff - kierownik Instutytu Książki i Czytelnictwa BN (Społeczny zasięg bibliotek w Polsce. Potrzeby i oczekiwania użytkowników).
Sesję drugą poświęconą zagadnieniom prawodawstwa bibliotecznego, prowadził prof. dr hab. Marcin Drzewiecki. Status prawny biblioteki publicznej, sytuację w zakresie egzekwowania zapisów ustawowych, zagadnienie prawnych podstaw kooperacji międzybibliotecznej przedstawił Andrzej Tyws - dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Zagadnienia kształtowania polityki bibliotecznej, zakres uregulowań prawnych oraz kierunki zmian w ustawie o bibliotekach przedstawiła Jolanta Stępniak, dyrektor Biblioteki Głównej PW oraz przewodnicząca powołanego przez SBP zespołu ds. opracowania założeń i nowelizacji ustawy o bibliotekach. Praktyczne zagadnienia prawa w działalności bibliotek m.in. problemy windykacji książek przedstawiła Joanna Hetman-Krajewska z kancelarii prawniczej PATRIMONIUM.
W drugim dniu obrad, pierwsza sesja prowadzona przez Joannę Pasztaleniec-Jarzyńską (BN), poświęcona była wizerunkowi zawodu bibliotekarza. Referat na temat prowadzonych studiów w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, specjalizacji przedstawił prof. UW dr hab. Dariusz Kuźmina. Wyniki badań w zakresie oczekiwań pracodawców względem bibliotekarzy i pracowników informacji przedstawiła prof. Maria Próchnicka z IINiB UJ. O pragmatyce zawodowej bibliotekarzy mówił Jerzy Krawczyk z Biblioteki Głównej AGH.
Czwarta sesja konferencji poświęcona była finansowaniu działalności bibliotek. Referat na temat źródeł finansowania działalności bibliotecznej przedstawiła Bogumiła Urban z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Wydziału Zamiejscowego w Chorzowie. O finansowaniu samorządowych bibliotek publicznych, mówiła również Małgorzata Jezierska z Instytutu Książki i Czytelnictwa BN. Poruszyła ona m.in. zagadnienia istniejących zasad finansowania bibliotek publicznych, udziału środków na kulturę w budżetach samorządów, wydatków na zakupy książek i zbiorów specjalnych w ostatnich latach oraz programów operacyjnych MKiDN, z których można uzyskać dofinansowanie na działalność bibliotek.


W konferencji wzięło udział ok 120 osób.

 

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP