Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza na warsztaty „Cyberbezpieczeństwo - jak zadbać o bezpieczeństwo komputera, użytkowników i własne”, które odbędą się 7 kwietnia 2017 r. w budynku Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga - Południe m. st. Warszawy przy ul. Meissnera 5 w Warszawie.
W XXI wieku nowoczesne technologie informatyczne i medialne osiągnęły niezwykły status. Programy i narzędzia komputerowe, zarówno te stacjonarne jak i internetowe, z coraz większą siłą wkraczają w nasze życie codzienne trwale je zmieniając. Zmienił się także sposób komunikacji. Przez większość lat XX wieku podstawowym sposobem porozumiewania się była rozmowa twarzą w twarz. Nowoczesne technologie komputerowe znacznie zwiększyły te możliwości pozwalając prowadzić komunikację tekstową, głosową lub wizualną w czasie rzeczywistym z innymi ludźmi oddalonymi od siebie o setki, a nawet tysiące kilometrów. Rozwój Internetu spowodował przeniesienie części kontaktów osobistych i zawodowych do świata wirtualnego, mimo że ich podtrzymanie z powodzeniem mogło być realizowane osobiście. Brak granic w rzeczywistości wirtualnej sprzyja powszechnej komunikacji, nieograniczonej wymianie informacji, swobodnemu handlowi. Wszystkie te zmiany tworzą jednak nieznane wcześniej nam zagrożenia. Korzystanie z komputera i Internetu wymaga aktywności, otwartości na zmiany i przełamania lęku przed nieznanym. Zmusza jednak również do ostrożności i świadomości zupełnie nowych zagrożeń, których ignorowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje w świecie realnym.
Jeśli z Twoją pracą nieodłącznie wiąże się komputer i Internet, chcesz wiedzieć co Twoi uczniowie, podopieczni, użytkownicy robią w Internecie, jak chronić siebie i swój komputer, a także skutecznie reagować na pojawiające się zagrożenia, a Twoja wiedza o współczesnych technologiach komputerowych jest niewielka, to szkolenie jest dla Ciebie.
Szkolenie adresowane jest do bibliotekarzy, a także pracowników innych instytucji i służb, pracujących na co dzień z komputerem, którzy chcą poznać podstawowe informacje z zakresu bezpieczeństwa w Internecie lub uporządkować posiadaną już wiedzę podstawową. Do uczestnictwa w szkoleniu potrzebna jest wyłącznie podstawowa umiejętność obsługi komputera, pozostałe informacje mogące pomóc w zabezpieczeniu swojego sprzętu komputerowego, chronienia i nadzoru użytkowników komputerów w Twojej instytucji lub otrzymasz na szkoleniu.
Na szkoleniu dowiesz się m.in:
Zajęcia poprowadzi Tomasz Kasperczyk – webmaster, grafik komputerowy, w latach 2010-2016 kierownik działu IT oraz administrator bezpieczeństwa informacji obsługujący sieć 150 komputerów. grafik komputerowy i operator DTP, webmaster. Administruje portale internetowe, realizuje projekty stron internetowych i prezentacji multimedialnych. Stale współpracuje ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich oraz firmą Silleo, m.in. jako trener, grafik oraz specjalista ds. promocji. W wykonywanych projektach chętnie łączy różne techniki komputerowe oraz innowacyjne narzędzia internetowe.
Cena udziału w warsztatach to 190 zł +VAT (10% rabatu dla członków SBP).