Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza na warsztaty „Aktywne formy pracy z czytelnikiem - Jak dyskutować o książkach?”, które odbędą się 28 marca 2017 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Gocławskiej 4 w Warszawie.
Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z wybranymi metodami organizowania dyskusji, szczególnie przydatnymi w pracy z książką i z czytelnikiem. Zaprezentowane metody i techniki sprzyjają ożywieniu kontaktów w grupie, inicjują wymianę opinii czytelników o książce, ułatwiają zbudowanie przestrzeni do mówienia o emocjach czytelniczych.
Tematy do dyskusji podczas warsztatów (zob. PROGRAM):
Zdobyte umiejętności pozwolą uczestnikom na urozmaicenie prowadzonych przez nich spotkań w bibliotekach. Szkolenie jest kontynuacją warsztatów, które odbyły się w latach 2015-2016. Mogą uczestniczyć w nim zarówno osoby, które brały udział w części pierwszej, jak i nowi uczestnicy. Program dwóch części jest całkowicie różny. Jest podstawą do samodzielnego wyboru metody prowadzenia spotkania i dyskusji w zależności od charakteru planowanych zajęć z grupą młodych czytelników. Aktywny udział w warsztatach zainspiruje zwłaszcza do odejścia od szkolnego nastawienia do dyskusji wokół książek, co jest dziś szczególnie istotne podczas pracy z młodym czytelnikiem.
Warsztaty prowadzić będzie dr Grażyna Walczewska-Klimczak - adiunkt w Instytucie Książki i Czytelnictwa BN, m.in. współautor programu Kursu Kwalifikacyjnego „Arteterapia - Kultura przeciw Wykluczeniu” dla Narodowego Centrum Kultury, współautor i realizator programu tygodniowych warsztatów dla instruktorów działów metodycznych bibliotek wojewódzkich „Inna biblioteka. Między stronami, między wierszami”, rzeczoznawca w zespole opracowującym program specjalizacji „Animacja kultury w środowisku lokalnym” dla Państwowych Pomaturalnych Studiów Kształcenia Animatorów i Bibliotekarzy, autorka publikacji „Animacja czytelnictwa dziecięcego. Koncepcje - doświadczenia – postulaty” oraz „Młodzież w świetle najnowszych badań”.
Koszt udziału w warsztatach to 190 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP). Cena obejmuje udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, serwisy kawowe, certyfikat, możliwość osobistych konsultacji z prowadzącym oraz najnowszy numer miesięcznika Wydawnictwa SBP.
UWAGA! Rezygnacja z uczestnictwa w warsztatach będzie honorowana tylko do 21 marca 2017 r.