Katedra Książki i Historii Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału w interdyscyplinarnej konferencji na temat jednego z najważniejszych aspektów ludzkiego życia, jakim jest jedzenie. Nawiązując do słów Seneki Młodszego Niczego prócz pokarmu natura nie pragnie chcemy zaprezentować wyniki badań nad dziedzictwem kulinarno-obyczajowy prowadzonym przez historyków i antropologów kultury, bibliologów, archeologów, historyków sztuki, literaturoznawców, socjologów, psychologów, medioznawców oraz wszystkich badaczy, zajmujących się szeroko rozumianą problematyką jedzenia jako elementu dziedzictwa kulturowego w wymiarze narodowym, jak i tym szerszym – europejskim, uniwersalnym, światowym.
Niezależnie od epoki historycznej dobry i smaczny posiłek był i jest ważnym elementem życia codziennego. Choć gusta i upodobania kulinarne zmieniają się – np. w dawnych czasach kawior wykorzystywany był jako karma dla drobiu bądź pokarm dla niewolników, a Europa doceniła czekoladę dopiero w XVI wieku – to nic nie straciło na aktualności stwierdzenie autora pierwszej polskiej książki kucharskiej Stanisława Czernieckiego, że [...] i te mają ludzie z natury attrybuta, że się w smakach różnych kochają nie tylko z apetytu, ale też z biegłości, umiejętności i wiadomości. Współcześnie problematyka jedzenia poddawana jest badaniom pod wieloma względami np. trendów na zdrową żywność i szczupłą sylwetkę, mody na gotowanie i prowadzenie blogów, turystyki kulinarnej, zwyczajów żywieniowych wynikających ze stylu życia czy medialnych i popularnych programów telewizyjnych. W ramach wiodących wątków tematycznych organizatorzy konferencji przewidują osiem wielodziedzinowych paneli:
Zgłoszenie tematów referatów (wraz z abstraktami) przyjmowane są do 17 marca 2017 r. Zgłoszenie uczestników konferencji (bez referatów) przyjmowane są do 1 czerwca 2017 r. Czas przewidziany na referat – 15 min. (zapewniamy sprzęt do prezentacji multimedialnych).
Opłata konferencyjna wynosi 350 PLN. Dla studentów i doktorantów 100 PLN. Organizatorzy nie zapewniają noclegów.
Organizatorzy konferencji przewidują wydanie książki z artykułami, które nadesłane zostaną w terminie i uzyskają pozytywną recenzję. Nieprzekraczalny termin nadesłania artykuły (do 30 000 znaków ze spacjami) wraz ze streszczeniem w języku polskim i angielskim (do 1000 znaków ze spacjami), słowami kluczowymi to 31 lipca 2017 r.