Polecamy

Konferencja naukowa „Przy wspólnym stole”, 29-30 czerwca 2017 r., Warszawa

Data dodania: 21.12.2016

Katedra Książki i Historii Mediów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału w interdyscyplinarnej konferencji na temat jednego z najważniejszych aspektów ludzkiego życia, jakim jest jedzenie. Nawiązując do słów Seneki Młodszego Niczego prócz pokarmu natura nie pragnie chcemy zaprezentować wyniki badań nad dziedzictwem kulinarno-obyczajowy prowadzonym przez historyków i antropologów kultury, bibliologów, archeologów, historyków sztuki, literaturoznawców, socjologów, psychologów, medioznawców oraz wszystkich badaczy, zajmujących się szeroko rozumianą problematyką jedzenia jako elementu dziedzictwa kulturowego w wymiarze narodowym, jak i tym szerszym – europejskim, uniwersalnym, światowym.

Niezależnie od epoki historycznej dobry i smaczny posiłek był i jest ważnym elementem życia codziennego. Choć gusta i upodobania kulinarne zmieniają się – np. w dawnych czasach kawior wykorzystywany był jako karma dla drobiu bądź pokarm dla niewolników, a Europa doceniła czekoladę dopiero w XVI wieku – to nic nie straciło na aktualności stwierdzenie autora pierwszej polskiej książki kucharskiej Stanisława Czernieckiego, że [...] i te mają ludzie z natury attrybuta, że się w smakach różnych kochają nie tylko z apetytu, ale też z biegłości, umiejętności i wiadomości. Współcześnie problematyka jedzenia poddawana jest badaniom pod wieloma względami np. trendów na zdrową żywność i szczupłą sylwetkę, mody na gotowanie i prowadzenie blogów, turystyki kulinarnej, zwyczajów żywieniowych wynikających ze stylu życia czy medialnych i popularnych programów telewizyjnych. W ramach wiodących wątków tematycznych organizatorzy konferencji przewidują osiem wielodziedzinowych paneli:

  1. Od tradycji mówionej do książki kucharskiej i kulinarnego bloga.
  2. Rola i funkcje wspólnego posiłku.
  3. Potrawy i zwyczaje kulinarne.
  4. Kultura materialna i symboliczna stołu.
  5. Jedzenie w sztukach.
  6. Media w kuchni, kuchnia w mediach.
  7. Gotowanie na ekranie.
  8. Turystyka kulinarna.

Zgłoszenie tematów referatów (wraz z abstraktami) przyjmowane są do 17 marca 2017 r. Zgłoszenie uczestników konferencji (bez referatów) przyjmowane są do 1 czerwca 2017 r. Czas przewidziany na referat – 15 min. (zapewniamy sprzęt do prezentacji multimedialnych).

Opłata konferencyjna wynosi 350 PLN. Dla studentów i doktorantów 100 PLN. Organizatorzy nie zapewniają noclegów.

Organizatorzy konferencji przewidują wydanie książki z artykułami, które nadesłane zostaną w terminie i uzyskają pozytywną recenzję. Nieprzekraczalny termin nadesłania artykuły (do 30 000 znaków ze spacjami) wraz ze streszczeniem w języku polskim i angielskim (do 1000 znaków ze spacjami), słowami kluczowymi to 31 lipca 2017 r.

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP