Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Goethe Instytut w Warszawie zapraszają na warsztaty polsko niemieckie „Niekonwencjonalne metody wspierania czytelnictwa dzieci i młodzieży: O wyruszaniu w drogę, spotkaniach i przemianach”, które odbędą się 10 marca w godzinach 10.00-15.00 w siedzibie instytutu przy ul. Chmielnej 13A w Warszawie.
Kolejna edycja warsztatów, adresowanych do bibliotekarzy polskich pracujących z dziećmi i młodzieżą. Warsztaty posłużą zdobyciu praktycznej wiedzy w zakresie kreatywnych metod wspierania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak otworzyć przed młodym czytelnikiem możliwości kryjące się w książkach i jak umożliwić mu odkrywanie świata mediów wszystkimi zmysłami.
W trakcie warsztatów uczestnicy pracować będą z książkami z literatury niemieckiej, które szczególnie nadają się do rozwijania wyobraźni i kształtowania sprawności językowej młodego czytelnika. Tematem wybranych książek będą„Podróże”. Autem lub koleją, rakietą, statkiem albo piechotą – bohaterowie książek często wyruszają w drogę do najodleglejszych zakątków i nieznanych światów. A tam trzeba poznawać nowe rzeczy, spotykać innych i wykazywać się przy tym asertywnością, krótko mówiąc – poddać się procesowi rozwoju i dojrzewania.
Kathrin Buchmann z LesArt, Berlińskiego Centrum Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wyruszy wspólnie z uczestnikami warsztatów w interaktywną podróż w nieznane (literackie) obszary. Do walizki zapakuje opowiadania, wiersze, ilustracje i media dla ludzi powyżej piątego roku życia, otwartych na świat.
Organizatorzy zapewniają tłumaczenie konsekutywne (na żywo). Uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach międzynarodowych. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.
Kathrin Buchmann od 2012 roku jest dyrektorem ds. programowych w berlińskim Centrum Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej LesArt. Zajmuje się koncepcją i realizacją imprez literackich, projektów i wystaw. Studiowała językoznawstwo stosowane, germanistykę, literaturoznawstwo i bibliotekoznawstwo. Była dyrektorką biblioteki dla dzieci i młodzieży.
LesArt, Berlińskie Centrum Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, zostało otwarte w 1993 roku. LesArt opracowuje kreatywne modele kształcenia estetyczno-literackiego, wykorzystując wszystkie dziedziny sztuki i wszystkie rodzaje mediów. Punktem wyjścia są przy tym doświadczenia dzieci i młodzieży związane z ich życiem, czytaniem i oglądaniem obrazków. LesArt stał się miejscem spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych ze wszystkich dzielnic Berlina i okolicznych miejscowości. LesArt współpracujetakże jako koordynator i partner przy organizacji przedsięwzięć związanych z literaturą dziecięcą i młodzieżową w Berlinie, Niemczech i poza ich granicami.
Koszt udziału 90 zł + VAT.