Polecamy

IV Seminarium Biblioteka Nowa „Otwarta, demokratyczna przestrzeń usługowa - czyli o architekturze Bibliotek”, 29 listopada 2016 r., Warszawa

Data dodania: 20.10.2016

Nowoczesna biblioteka publiczna to zaangażowani bibliotekarze. To interesujące, różnorodne zbiory, to dostęp do informacji, ale równie żmiejsce – przestrzeń dostosowana do potrzeb użytkowników, przestrzeń przyjazna, komfortowa, taka, której nie chce się opuszczać i do której chce się wracać.

I tak jak przenikają się potrzeby, na które biblioteka powinna odpowiadać, tak też powinny przenikać się biblioteczne przestrzenie. Rozpoczynając cykl seminariów Biblioteka Nowa w 2015 roku,JensThorhaugemówił o tym, że biblioteka, to instytucja płynna, czyli elastyczna i to w różnych wymiarach. Powinna zmieniać się w ciągu dnia, w zależności od tego, kto w danym momencie ją odwiedza, jak i w dłuższej perspektywie, zgodnie ze zmieniającą się lokalną społecznością.

Podczas czwartego seminarium Biblioteka Nowa postaramy się odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jak powinna wyglądać nowoczesna biblioteka publiczna?
  • Jak zaprojektować budynek biblioteczny, by był trwały i przyjazny środowisku?
  • Jakie założenia architektoniczne powinna spełniać biblioteka, aby była postrzegana jako miejsce informacji, zdobywania wiedzy, integracji społecznej?
  • W jaki sposób architektura może wzmocnić rolę bibliotek jako centrów komunikacji, inspiracji i spotkań?
  • Jak włączać użytkowników w planowanie nowej infrastruktury?

Seminarium skierowane jest dla bibliotekarzy ze wszystkich bibliotek publicznych, szczególnie do tych, którzy planują budowę, remont czy modernizację istniejącego budynku bibliotecznego.

Prelegenci

  • Patricia Albanese – zajmujesię przede wszystkim innowacyjnym zarządzaniem i nowymi technologiami w kontekście nowoczesnych bibliotek. Pracowała jako dyrektorka biblioteki, wykładowczyni akademicka i konsultantka. Jest współzałożycielką Global Library Consulting. Obecnie zajmuję się usługami i wzornictwembibliotek przyjaznych środowisku. Swoją pasję realizuje też w życiu prywatnym, właśnie skończyła budowę domu opartego na energii słonecznej i geotermalnej.
  • Peter Genovese – współzałożyciel Global Library Consulting, zajmuje się innowacją strategiczną. Z bibliotekarstwem związany jako teoretyk – wykładowca akademicki, ale również jako praktyk. Kierował kilkoma bibliotekami, w tym jedną całkowicie zasilaną energią słoneczną. Jako konsultant pracował w Stanach Zjednoczonych, Salwadorze, Pakistanie, Libanie, Trynidadzie i Tabago i Rosji. W wolnym czasie poświęca się pisaniu, muzyceoraz projektom na rzecz rdzennych Amerykanów.
  • Regina Anhut-Frahm– studiowała w Hamburgu germanistykę, psychologię i bibliotekoznawstwo. Od 1986 roku jest bibliotekarką Goethe-Institut, pracowała m.in. w Argentynie, Hongkongu, Danii i na Ukrainie. Od 2013 roku kieruje działem „Informacja i biblioteka” Goethe-Institutw Warszawie.
  • Elke Brünle – bibliotekarka i bibliolożka, w latach 1987-1991 pracowała w dziale organizacji imprez i promocji biblioteki w Reutlingen, 1991-2008 w kierowała mediateką Biblioteki Miejskiej w Stuttgarcie, 2008-2011 była członkinią czteroosobowego zespołu do spraw budowy nowej siedziby biblioteki, zajmując się głównie jej promocją, 2011-2013 odpowiadała za 17 filii biblioteki w Stuttgarcie, bibliotekę mobilną z dwoma bibliobusami i 4 oddziały biblioteczne w szpitalach. Od 2013 roku kieruje biblioteką główną i jest zastępcą dyrektora Biblioteki Miejskiej w Stuttgarcie. W swojej prezentacji przedstawi koncepcję architektoniczną otwartej w 2011 roku biblioteki głównej w Stuttgarcie, koncepcję jej wystroju a także wykorzystane w niej innowacyjne rozwiązania techniczne.
  • Krystyna Laskowicz – absolwentkafilologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.Z bibliotekarstwem związana od 1980 r. najpierw jako instruktor w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, od 1991 r. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. W międzyczasie redaktorka w gdańskim wydawnictwie Graf .

Kontakt:
Małgorzata Szmigielska, m.szmigielska@instytutksiazki.pl
tel: 518 679 338

Zgłoszenia na formularzu dostępnym na stronie Instytutu Książki należy wysłać do 18 listopada 2016 r. na adres: m.szmigielska@instytutksiazki.pl. W temacie maila prosimy wpisać: Biblioteka Nowa IV – zgłoszenie.

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP