Polecamy

Warsztaty „Niekonwencjonalne metody wspierania czytelnictwa dzieci i młodzieży: Poznaj swoje miasto”, 22 lipca 2016 r., Warszawa

Data dodania: 13.05.2016

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Goethe-Institut w Warszawie zapraszają na warsztaty polsko-niemieckie, które odbędą się w 22 lipca 2016 r. w godzinach 10-15 w siedzibie Goethe-Institut w Warszawie, ul. Chmielna 13a.

Warsztaty, adresowane do bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą, posłużą zdobyciu praktycznej wiedzy w zakresie kreatywnych metod wspierania czytelnictwa wśród młodego pokolenia, pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak otworzyć przed młodym czytelnikiem możliwości kryjące się w książkach i jak umożliwić mu odkrywanie świata mediów wszystkimi zmysłami.

W trakcie warsztatów, odbywających się pod hasłem „Poznaj swoje miasto”, uczestnicy pracować będą z książkami z literatury niemieckiej, które szczególnie nadają się do rozwijania wyobraźni i kształtowania sprawności językowej młodego czytelnika. Tematem wybranych książek jest „Miasto i ogród”.

Każde miasto, każdy jego zakątek kryje w sobie mnóstwo niespodzianek. Wszędzie można napotkać fascynujące domy, tajemnicze ogrody czy zagadkowe place. Jako miejsca literackie mogą one stać się inspiracją dla narracji za pomocą ilustracji lub tekstu. W trakcie warsztatów będziemy szukać możliwości kreatywnej pracy z książkami obrazkowymi i literaturą dziecięcą, w których ogrody i zaułki skrywają historie dla dzieci. Wspólnie z Kathrin Buchmann z LesArt, berlińskiego Centrum Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, uczestnicy wyruszą na poszukiwanie literackich zakątków. Potrzebne będą do tego wszystkie zmysły oraz rekwizyty.

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie konsekutywne („na żywo”). Uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach międzynarodowych. Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty poprowadzi Kathrin Buchmann od 2012 roku jest dyrektorem ds. programowych w berlińskim Centrum Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej LesArt. Zajmuje się koncepcją i realizacją imprez literackich, projektów i wystaw. Studiowała językoznawstwo stosowane, germanistykę, literaturoznawstwo i bibliotekoznawstwo. Była dyrektorką biblioteki dla dzieci i młodzieży.

LesArt - Berlińskie Centrum Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej: Centrum LesArt zostało otwarte 2 kwietnia 1993 roku. Tego dnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, na całym świecie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. LesArt opracowuje kreatywne modele kształcenia estetyczno-literackiego, wykorzystując wszystkie dziedziny sztuki i wszystkie rodzaje mediów. Punktem wyjścia są przy tym doświadczenia dzieci i młodzieży związane z ich życiem, czytaniem i oglądaniem obrazków. LesArt stał się miejscem spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych ze wszystkich dzielnic Berlina i okolicznych miejscowości. LesArt współpracuje jako koordynator i partner przy organizacji przedsięwzięć związanych z literaturą dziecięcą i młodzieżową w Berlinie, Niemczech i poza ich granicami.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 80 zł + VAT.

 

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP