Data dodania: 04.09.2015
Prowadząca: Małgorzata Dąbrowska, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Szukasz dobrej nazwy dla nowego projektu, ale nic nie przychodzi Ci do głowy? Masz pomysł na nowe działania Twojej biblioteki i chcesz wspólnie z zespołem zastanowić się, jak je wypromować?
Przede wszystkim - nie musisz wymyślać wszystkiego samodzielnie! Wokół siebie masz przecież innych ludzi - koleżanki, kolegów, współpracowników, przyjaciół biblioteki. Warto wykorzystać ich potencjał, doświadczenia, pomysłowość, spojrzenie na dany temat z innej perspektywy.
Podczas warsztatu dowiesz się, jak zorganizować i przeprowadzić spotkanie z nimi za pomocą dwóch metod: burzy mózgów i World Cafe.
Przekonasz się, jakie techniki facylitacyjne ułatwią Ci pracę z grupą - tak, żeby ludzie czuli się swobodnie i bez wahania wypowiadali swoje pomysły, żeby stali się bardziej kreatywni i wychodzili poza schematyczne pomysły i rozwiązania. Dowiesz się między innymi, jak zadawać pytania, jak radzić sobie w sytuacji, gdy wiele osób mówi jednocześnie lub z drugiej strony - gdy podczas spotkania zalega nagle cisza, jak reagować w sytuacji, gdy uczestnicy krytykują pomysły czy przerywają sobie nawzajem.
Dzięki udziałowi w warsztacie Twoje spotkania staną się zarówno bardziej efektywne, jak i przyjemne dla uczestników!
Małgorzata Dąbrowska
Od ponad 10 lat wspólnym mianownikiem moich działań jest komunikacja: ukończyłam Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Warszawskim, pracowałam jako dziennikarka radiowa, następnie menedżerka projektów w agencjach PR. Od 2009 roku jestem związana z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - obecnie jako koordynatorka projektów, komunikacji i rzecznictwa. Przygotowuję materiały na temat działań FRSI oraz zmian w bibliotekach, dbam o przekazywanie ich na zewnątrz, pracuję z partnerami Fundacji nad wspólnymi projektami i akcjami, prowadzę webinaria i szkolenia. Jestem absolwentką kursu trenerskiego z facylitacji, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych. Prowadziłam również - jako kotrenerka - szkolenia z rzecznictwa „Docenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo?”. Moje umiejętności wykorzystuję także za granicą - dotychczas przede wszystkim w pracach grupy zajmującej się rzecznictwem, składającej się z przedstawicieli kilkunastu krajów należących do Global Libraries.
Fascynuje mnie język: co mówimy? W jaki sposób? Dlaczego? Jak skuteczniej komunikować się z innymi ludźmi? Jak przekonywać do naszych argumentów? Interesuję się również psychologią społeczną, zwłaszcza tymi obszarami, które są najściślej związane z komunikowaniem.
Tematy, z których chętnie zaoferuję szkolenie: facylitacja spotkań, rzecznictwo, poprawność językowa, tworzenie komunikatów perswazyjnych, wykorzystanie w komunikacji liczb i historii, wystąpienia publiczne, mowa ciała.