Zapraszamy serdecznie do Uczelni Łazarskiego na XVII Ogólnopolską Konferencję Bibliotek Niepublicznych i Publicznych Szkół Wyższych - Kształtowanie polityki bibliotecznej: w kierunku analizy PESTEL.
Zadaniem konferencji jest przygotowanie całościowego spojrzenia na rzeczywistość usług informacyjnych w Polsce (realizowanych zazwyczaj, choć nie wyłącznie, przez biblioteki) oraz stworzenie dyskursu, który wiązałby polityczny, profesjonalno-specjalistyczny i społeczny wymiar tych usług dla potrzeb planowania strategicznego, ewaluacji, szkolenia, prowadzenia pragmatyki służbowej itp.
Analiza PESTEL (Political, Economic, Social, Technological, Environmental, Legal) jest przywołana tu jako narzędzie ewaluacji całościowej i wielowariantowej, czyli takiej, jakiej brakuje na większości konferencji biblioteczno-informacyjnych. Metodologia ta jest przydatna do przygotowania decyzji strategicznych, dotyczących praktycznie dowolnych organizacji. Aby uzyskać wartościowe rezultaty, organizatorzy oparli program o zamawiane referaty i koreferaty, przeznaczając równocześnie dużo czasu na dyskusję, w czasie której mają zostać wybrane wypowiedzi kluczowe, także przeznaczone do publikacji. Program zostanie opublikowany do końca czerwca br.
W programie znajdą się m. in. zagadnienia modernizacji bibliotek i oprogramowania, innowacyjności, wzorców kariery i pragmatyk służbowych, prawa autorskiego i zasady dozwolonego użytku, globalizacji usług informacyjnych. Zagadnienia prawne i prawno-ekonomiczne stanowią jeden z zasadniczych tematów konferencji ze względu na swoją kluczową rolę we współczesnej komunikacji naukowej. Przewiduje się dla nich wystąpienia ekspertów, w tym prawników, i panel dyskusyjny, który niewątpliwie wzbudzi zainteresowanie.
Konferencja została objęta patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Osoby zainteresowane wygłoszeniem koreferatu są proszone o zgłaszanie propozycji w postaci abstraktów (Henryk Hollender, h.hollender@lazarski.edu.pl, tel. 48 22 5435392). Są one niezbędne do wyboru najlepszego koreferenta. Prosimy o wzięcie pod uwagę, że koreferent będzie zobowiązany do modyfikacji treści swojego wystąpienia po zapoznaniu się z tekstem referatu, tak by koreferat był co najmniej w połowie komentarzem do referatu.
Językiem konferencji jest polski; dwa planowane referaty w języku angielskim zostaną przetłumaczone na polski i udostępnione uczestnikom. Większość wybranych przez nas prelegentów potwierdziła uczestnictwo. Niebawem ogłosimy wezwanie do składania abstraktów dla potencjalnych autorów koreferatów.