Polecamy

Konferencja „Wizualizacja dla nauki”, 18 września 2015 r., Warszawa

Data dodania: 21.07.2015

Otwarte Repozytorium Nauk Historycznych „Lectorium” (Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego mają przyjemność zaprosić na konferencję naukową pt. “Wizualizacja dla nauki”. Konferencja odbędzie się 18 września 2015 w godzinach 9.00-18.00 w Warszawie, w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66.

Uprzejmie Państwa prosimy o zgłoszenie chęci udziału w konferencji oraz chęci udziału w lightning talk session za pomocą FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO do dnia 1 września 2015 r. Liczba miejsc ograniczona.

Udział w konferencji jest BEZPŁATNY!

Celem konferencji jest upowszechnienie wiedzy dotyczącej wizualizacji danych, informacji i argumentów na potrzeby różnych dyscyplin naukowych oraz polityki naukowej, zaprezentowanie prowadzonych w Polsce i za granicą badań nad problematyką wizualizacji nauki, rozwijającej się pod wpływem nowych mediów audiowizualnych, zmieniających relacje tekstu, obrazu i dźwięku w różnych fazach badań naukowych oraz nawiązanie kontaktów między pasjonatami wizualizacji wśród naukowców, statystyków i studentów.

Wizualizacja to ogólna nazwa graficznych metod tworzenia, takich jak obrazy, diagramy czy animacje, stosowanych dla analizy i szybkiego oraz przejrzystego przekazywania informacji. Analityka wizualna wspomaga analityków, decydentów i wszystkich zainteresowanych w integracji wielkich ilości zróżnicowanych danych i informacji.

Wizualizacja nauki, dziedzina na pograniczu badań naukowych i sztuki, ma za zadanie:

  • odkrywanie ukrytych zależności w danych, przetwarzanie ich z danych w informację i wiedzę,
  • wspomaganie komunikacji naukowej na wszystkich etapach procesu badawczego, od przedstawiania wstępnych idei aż po prezentowanie ustaleń badaczom oraz szerokiej publiczności,
  • wspieranie strategii badawczych przez pomoc w definiowaniu problemów poprzez np. określanie trendów w badaniach naukowych, frontów badawczych, lub też wzorów współpracy pomiędzy naukowcami.
  • Konferencja składać się będzie z czterech części: prezentacyjnej, warsztatowej, lightning talk session i dyskusji panelowej. W czasie pierwszej części referaty wygłoszą goście specjalni: prof. Włodzisław Duch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dr Andrea Scharnhost z Królewskiej Akademii Nauk w Holandii. Warsztaty „Tworzenie wizualizacji wiedzy” poprowadzi jeden z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie wizualizacji nauki. W czasie lightning talk session prelegenci w kilkuminutowych wystąpieniach przedstawią swoje pomysły i doświadczenia związane z wizualizacją nauki. Dyskusja panelowa, w której udział wezmą m.in. goście specjalni, będzie dotyczyła tematu “Jak wizualizacja może wspierać usprawnienie polskiej nauki”.

W czasie konferencji będzie można obejrzeć wystawę plakatów „Places and Spaces: Mapowanie nauki”, przedstawiających najlepsze wizualizacje badań naukowych. Konferencja skierowana jest do naukowców, statystyków, studentów, pracowników administracji publicznej i instytucji samorządowych.

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP