Polecamy

Cykl warsztatów „Teatr w bibliotece”, 23-25 września 2015 r., Warszawa

Data dodania: 27.05.2015

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza na cykl warsztatów „Teatr w bibliotece”, które odbędą się w dniach 23-25 września 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Gocławskiej 4 w Warszawie.

Celem warsztatów jest poznanie najważniejszych elementów związanych z przedstawieniem teatralnym, z tekstem artystycznym: od analizy po realizację sceniczną. Zadania realizowane w czasie warsztatów obejmować będą trzy oddzielne tematy:

Warsztat 1: Inspiracje teatralne w pracy bibliotekarza (23 września 2015 r.)
Celem warsztatu jest pokazanie, w co i jaki sposób może zainspirować bibliotekarza oraz czytelnika do realizacji różnorodnych form teatralnych w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz z dorosłymi. Przybliżone zostaną problemy wykonawców przygotowywanych do występów scenicznych (konkurs recytatorski, przedstawienie teatralne, działania performatywne). Warsztat obejmować będzie problemy związane z takimi elementami jak przygotowanie i wybór repertuaru do realizacji konkretnej formy teatralnej. Powiemy, jak przygotować wykonawcę indywidualnego i zbiorowego, wykorzystując ich zainteresowania, walory głosowe, możliwości artystycznej ekspresji. Omówione zostaną sposoby wykorzystania takich elementów scenicznych jak kostium, rekwizyt, światło, ruch sceniczny, muzyka oraz ich wpływ na rozumienie znaków teatralnych i ogólne wrażenie artystyczne przedstawienia teatralnego. Omówione też zostaną zasady regulaminowe konkursów oraz rola jurora i zasady oceny wykonawców.

Warsztat 2: Jak przygotować widza do odbioru różnych form teatralnych? (24 września 2015 r.)
Celem warsztatu jest umiejętność przygotowania bibliotekarza do pracy analitycznej z tekstem artystycznym dla potrzeb zadań i form pracy realizowanych w bibliotece z konkretnymi czytelnikami. Pamiętać należy, że zadania bibliotek różnią się od zadań jakie realizują w obszarze tekstu artystycznego nauczyciele na j. polskim. Prezentowane sposoby pracy mają ukazać związki zachodzące pomiędzy tekstem artystycznym a innymi formami kultury oraz wskazać nowe możliwości jego interpretacji. Ważnym elementem tych warsztatów jest możliwość nieskrępowanej i wieloaspektowej interpretacji treści zawartych w literaturze pięknej.

Warsztat 3: Przygotowanie przedstawienia teatralnego w bibliotece (25 września 2015 r.)
Celem warsztatu jest poznanie elementów przedstawienia teatralnego oraz problemów artystycznych związanych z jego realizacją. Przybliżone zostaną podstawowe zasady związane z adaptacją tekstu dla potrzeb form widowiskowych oraz błędy publikowanych scenariuszy. Omówiony zostanie plan pracy nad przedstawieniem teatralnym i możliwości jego realizacji w odniesieniu do zadań edukacyjnych i kulturowych współczesnej biblioteki. Przedstawione i omówione zostaną kryteria oceny przedstawień teatralnych. Istotnym elementem będzie także rola zespołowej pracy twórczej oraz jej znaczenie dla integracji kulturowej i środowiskowej.

Czas realizacji: od godz.10.00 do 15.00

Cykl obejmuje 3 warsztaty, z których każdy dotyczy odrębnego tematu. Można zarejestrować sie na jeden z wybranych dni lub na całość cyklu.

Koszt udziału w warsztatach to 170 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP). Cena obejmuje udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, serwisy kawowe, certyfikat, możliwość osobistych konsultacji z prowadzącym oraz książkę Teatr w bibliotece. Doświadczenia i praktyka, Wydawnictwa SBP.

Warsztaty będą połączone z promocją książki Teatr w bibliotece. Doświadczenia i praktyka, Wydawnictwa SBP.

Zajęcia prowadzi: dr hab. Małgorzata Pietrzak, wykładowca w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW, literaturoznawca, badaczka wielu aspektów retoryki w literaturze, teatrze, filmie, kulturze, aktorka (PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi), specjalista ds. kultury mowy (Podyplomowe Studium Wymowy w Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie) oraz bibliotekoznawstwa (Studia Podyplomowe w IINiSB UW). Najbardziej interesuje ją wykorzystanie retoryki i sztuki żywego słowa w pracy artystów (zawodowców i amatorów), pedagogów, bibliotekarzy. Autorka książek: Retoryka. Narzędzie w twórczej komunikacji. Teatr i film (2012), Między tekstem a czytelnikiem. Żywe słowo w bibliotece – tradycja i współczesność (2012), Rola teatru w edukacyjnej pracy bibliotekarza i nauczyciela (2007), Retoryka na co dzień (2005).

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP