W dniach 26-28.11.2015 r. odbędzie się w Poznaniu LXIV Ogólnopolska Sesja Naukowa Stowarzyszenia Historyków Sztuki zatytułowana „Historia sztuki na co dzień”. Przygotowując poprzednią poznańską sesję proponowano skupić uwagę na takich problemach, jak: Historia sztuki, jej tożsamość i relacje wobec innych dyscyplin, zajmujących się szeroko pojętą wizualnością; Funkcjonowanie historii sztuki w przestrzeni społecznej; Historycy sztuki, zawód i środowisko.
O ile udało się, z różnym oczywiście skutkiem, zrealizować ten zamiar w odniesieniu do pierwszego i trzeciego z wymienionych obszarów, o tyle drugi został zaledwie zasygnalizowany. Dlatego organizatorzy ponownie zaprosić do refleksji nad społecznym funkcjonowaniem tej dyscypliny: Dzieła sztuki i biografie artystów należą do najczęściej eksploatowanych tematów literatury czy filmu.
To za ich pośrednictwem, a także popularnych programów telewizyjnych, wiedza o sztuce dociera do szerokich rzesz konsumentów kultury masowej. Warto więc zastanowić się, jaki jest ten obraz i jaki wpływ wywiera na recepcję sztuki. Bohaterami kultury masowej bywają także historycy sztuki, dlatego należy zastanowić się również nad funkcjonującymi na ich temat stereotypami.
Coraz większe znaczenie, także gospodarcze, zyskuje współcześnie „kultura czasu wolnego”, w tym swoiście pojęta konsumpcja dóbr kultury, a zatem pośrednio także dokonań historii sztuki i historyków sztuki. Pojawia się więc pytanie, na ile te ostatnie są w tym masowym obiegu przyswajane. Daje się bowiem zauważyć proces rozchodzenia się produkcji wydawniczej na potrzeby turyzmu i naukowej historii sztuki. Warto także zastanowić się czy jest to proces zaawansowany i nieuchronny?
Osobnym, niezwykle ważnym problemem jest wreszcie miejsce wiedzy o sztuce w programach nauczania na poszczególnych szczeblach edukacji. Propozycje wystąpień wraz ze streszczeniem (do 2 tys. znaków) oraz informacją o autorze prosimy nadsyłać do dnia 30.04. na adres: shspoz@shs.poznan.pl