Polecamy

Warsztaty „Jak redagować stronę internetową biblioteki, by była dostępna dla użytkownika niepełnosprawnego?”, Warszawa, 13 marca 2015

Data dodania: 20.01.2015

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga - Południe m.st. Warszawy zapraszają na warsztaty „Jak redagować stronę internetową biblioteki, by była dostępna dla użytkownika niepełnosprawnego?”, które odbędą się 13 marca 2015 roku w siedzibie Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Praga - Południe m.st. Warszawy przy ul. Meissnera 5, w godzinach od 10.00 do 15.00.

Dostępność strony internetowej to nie jednorazowe działanie, a nieustanny proces. Podczas szkolenia opowiem o tym, o czym należy pamiętać w codziennych działaniach podejmowanych na stronie internetowej, by zachować wymogi dostępności.
 
Celem szkolenia jest omówienie zasad redagowania i zamieszczania materiałów  w serwisach internetowych, tak by były one zgodne z zasadami dostępności.
Warsztaty skierowane są do bibliotekarzy, którzy w swoich bibliotekach, pełnią funkcję redaktorów, czyli przygotowują i zamieszczają materiały na stronach internetowych.
 
Na szkoleniu:
  • dowiesz się jakie obowiązki, w zakresie publikowania informacji w sposób dostępny, nakłada Ustawodawca i co z tego wynika dla bibliotek,
  • dowiesz się co to jest WCAG 2.0, 
  • poznasz poziomy dostępności stron internetowych,
  • dowiesz się w jaki sposób przygotować (napisać, sformatować) tekst na stronę internetową, by spełniał wymogi dostępności,
  • poznasz sposoby zamieszczania fotografii, grafik, nagrań dźwiękowych i filmów, tak by były dostępne dla osób niepełnosprawnych,
  • przygotujesz teks alternatywny do różnego rodzaju materiałów graficznych,
  • poznasz i przetestujesz narzędzia, które pomogą Ci sprawdzić, czy Twoja strona internetowa spełnia wymogi dostępności.
Szkolenie będzie łączyło elementy wykładu, studium przypadku oraz praktycznych ćwiczeń przy komputerze.
 
Szkolenie prowadzi:
Elżbieta Matonóg - animatorka kultury, wieloletnia trenerka i instruktorka nowych technologii informacyjnych wśród seniorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i bibliotekarzy, popularyzatorka bezpiecznego korzystania z Internetu. Latarnik Polski Cyfrowej. Aktywna członkini Grupy Biblioteka Cyfrowy Świat działającej w ramach Sieci LABiB. Inspiratorka i kreatorka usług odpowiadających na realne potrzeby społeczności lokalnej, na co dzień pracuje w olkuskiej bibliotece. 
 
Koszt udziału w warsztatach: 190 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP). Cena obejmuje udział w warsztatach, materiały szkoleniowe, serwisy kawowe, certyfikat, możliwość osobistych konsultacji z prowadzącym, aktualne czasopismo SBP.
 
Kontakt:
Mąłgorzata Szmigielska, tel. 22 608 28 2522 608 28 25, m.szmigielska@sbp.pl
Małgorzata Dargiel-Kowalska, tel. 22 608 28 2722 608 28 27, biuro@sbp.pl

 

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP