Polecamy

O Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP) jest organizacją pożytku publicznego, o blisko stuletniej tradycji, zrzeszająca ponad 5,5 tys. osób związanych z bibliotekarstwem i informacją naukową, ze wszystkich typów bibliotek: publicznych, akademickich, naukowych, specjalnych, szkolnych i pedagogicznych.

Misja: SBP jako organizacja oparta na jedności i różnorodności stwarza możliwość podnoszenia kompetencji pracowników bibliotek i działa na rzecz poprawy jakości usług.

Wizja:  Chcemy być liderem wyznaczającym kierunki rozwoju bibliotekarzy i bibliotek w zmieniającym się świecie.

Cele strategiczne rozwoju organizacji:

  1. Uzyskanie przez SBP realnego wpływu na kształtowanie polityki i praktyki bibliotecznej w Polsce.
  2. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ważnym (strategicznym) partnerem w tworzeniu społeczeństwa wiedzy.
  3. Zwiększenie roli SBP w działaniach na rzecz integracji środowiska.
  4. Zwiększenie dostępu do różnych nowoczesnych form kształcenia i doskonalenia zawodowego dla każdego bibliotekarza.
  5. Zwiększenie prestiżu społecznego zawodu bibliotekarza.

Realizując swoje cele programowe, SBP współpracuje ściśle z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteką Narodową, bibliotekami naukowymi, wojewódzkimi, bibliotekami publicznymi, Instytutem Książki oraz pokrewnymi stowarzyszeniami prowadzącymi działalność wśród bibliotekarzy. Od 2009 roku SBP jest partnerem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Programie Rozwoju Bibliotek. Aktywnie uczestniczymy w pracach Komitetu Porozumiewawczego Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców.

Zgodnie z podziałem administracyjnym kraju SBP posiada 16 przedstawicielstw wojewódzkich, w postaci zarządów okręgów. Zarządom tym podlega 58 oddziałów, w których działają łącznie 303 koła SBP - zasadnicze ogniwa organizacyjne Stowarzyszenia, funkcjonujące najczęściej w bibliotekach publicznych.

Członkowie Stowarzyszenia: bibliotekarze, pracownicy naukowi i dydaktyczni wnoszą do organizacji różnorodne doświadczenia, tworzą szeroką platformę dyskusji zawodowej, stanowią siłę SBP.

W strukturze organizacyjnej SBP ważne miejsce zajmują fachowe sekcje, komisje i zespoły, powoływane z myślą o rozwiązywaniu konkretnych zadań związanych z warsztatem bibliotekarza. Ich działalność służy pogłębianiu zawodowej wiedzy i praktycznych umiejętności, które przejawiają się w inicjowaniu i organizowaniu konferencji, warsztatów, szkoleń krajowych i zagranicznych. Tematyka spotkań obejmuje kluczowe problemy współczesnego bibliotekarstwa, jego rolę w kreowaniu społeczeństwa wiedzy, upowszechnianie nowoczesnych technologii w obsłudze informacyjnej.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest wydawcą kilku fachowych periodyków, upowszechniających intelektualny dorobek bibliotekarstwa polskiego oraz zagranicznego:

  • PRZEGLĄD BIBLIOTECZNY – kwartalnik; ukazuje się od 1927 roku. Od 2007 roku znajduje się na liście czasopism punktowanych MNiSzW.
  • ZAGADNIENIA INFORMACJI NAUKOWEJ - półrocznik; ukazuje się od 1962 roku. Od 2007 roku jest na liście czasopism punktowanych MNiSzW.
  • BIBLIOTEKARZ – miesięcznik; ukazuje się od 1929 roku
  • PORADNIK BIBLIOTEKARZA – miesięcznik; ukazuje się od 1949 roku
  • BIULETYN INFORMACYJNY SBP – półrocznik; ukazuje się od 1993 roku
  • ESPRES ZG SBP – miesięcznik informujący o aktualnych wydarzeniach w bibliotekarstwie

Oprócz czasopism wydajemy książki w następujących seriach:

  • NAUKA-DYDAKTYKA-PRAKTYKA
  • PROPOZYCJE I MATERIAŁY
  • FORMATY KARTOTEKI FO-KA
  • BIBLIOTEKARZE POLSCY WE WSPOMNIENIACH WSPÓŁCZESNYCH
  • BIBLIOTECZKA PORADNIKA BIBLIOTEKARZA

SBP podejmuje szereg inicjatyw ukazujących opinii społecznej znaczenie czytelnictwa w życiu kulturalnym i edukacji społecznej. Należą do nich:

  • obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek (co roku w dniu 8 maja)
  • realizacja programu TYDZIEŃ BIBLIOTEK; organizacja konkursów czytelniczych, spotkań autorskich, wystaw, targów książki itp.
  • prowadzenie konkursu MISTRZ PROMOCJI CZYTELNICTWA, który ma za zadanie aktywizować biblioteki w upowszechnianiu dobrej książki.

Za szczególne osiągnięcia w krzewieniu wiedzy zawodowej i rozwoju nauki SBP przyznaje doroczną NAGRODĘ NAUKOWĄ SBP im. Adama Łysakowskiego. Promocji młodych adeptów bibliotekarstwa służy konkurs NAGRODA MŁODYCH SBP im. prof. Marii Dembowskiej, w którym przyznawana jest nagroda za najlepszą pracę magisterską z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej.

Osobom szczególnie zasłużonym dla bibliotekarstwa polskiego i SBP, nadawana jest godność Członka Honorowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a od Krajowego Zjazdu Delegatów w 2001 r. Honorowego Przewodniczącego SBP.

Stowarzyszenie wyróżnia swoich członków specjalnym medalem W dowód uznania oraz Honorową Odznaką SBP. Są one przyznawane osobom zasłużonym dla Stowarzyszenia i bibliotek.

Instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju bibliotekarstwa nadawany jest medal Bibliotheca Magna-Perennisque.

Stowarzyszenie od szeregu lat wspiera wszelkie inicjatywy na rzecz promocji bibliotek, książek i czytelnictwa na arenie międzynarodowej, działając w wielu organizacjach światowych i europejskich: Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotekarskich (IFLA), Międzynarodowym Stowarzyszeniu Bibliotek Muzycznych (IAML), Lidze Europejskich Bibliotek Naukowych (LIBER), Europejskim Biurze Stowarzyszeń Bibliotek, Informacji i Dokumentacji (EBLIDA).


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP